colicii, bata-i vina!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

La noi tot cu debridat i-au trecut colicile de 3 ori pe zi cate 2,5 ml.
Sab Simplex i-am dat inainte de a descoperi debridatul si nu a avut nici un efect.Noi o tineam cu burtica lipita de burta noastra si astfel se incalzea si ii mai trecea cat de cat.Ceai anticolici am incercat dar mai rau ii facea.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aska spune:

Si Alicia, fetita mea, s-a chinuit cu colicii pana aproape de 4 luni. Si noi pe langa ea.
Metoda descrisa de Witchie a fost si cea folosita de noi.
In plus, daca alaptezi, pediatrul mie mi-a recomandat sa nu mananc timp de o saptamana nici un produs lactat. Asta pentru a exclude o eventuala intoleranta a bebelusului la proteinele din laptele de vaca.
Daca se vede o imbunatatire a starii bebelusului in perioada in care tu nu mananci lactate inseamna ca s-a gasit una din posibilele cauze.
Din pacate, la noi nu a fost aceasta cauza si ne-am chinuit in continuare.
In speranta de a-mi alina bebelusul am cautat si citit cam tot ce am gasit despre colici. Concluzia? Nimeni nu stie de la ce apar si de la ce dispar. Sunt numai supozitii.
Iti doresc sa ai putere sa rezisti. Va trece aceasta perioada.
Evident, incearca tot ce crezi ca i-ar face bine bebelusului. E bine si pentru moralul parintilor.
Toate cele bune,
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Si noi ne-am chinuit cu colicii destul de mult, chiar prea mult as spune. Am scapat pe la 6 luni
am incercat tot ce exista pe piatza:Sab simplex, Debridat, GripeWater, ceaiuri, absolut tot..eram disperata in perioada aia si riscam sa fac o depresie de cat plangea mititelul.

Ca idee, colicii nu prea trec la nimic..pana nu isi fac damblaua nu poti scapa de ei.

La noi se mai ameliorau crampele BB-ului cu Debridat de 3 ori pe zi cate 2,5 ml si cu Sab simplex cate 15 picaturi.Ii dadeam alternativ, la prima masa de lapte 15 pic Sab simplex, apoi la masa urmatoare Debridat si tot asa, o masa cu Sab simplex , alta cu Debridat. eu am remarcat ca cel mai bine functiona cand ii puneam si caldurica pe burtica. Puneam apa calda intr-o sticla si i-o tineam pe burtica. (ai grija sa nu frigi bebitza)

Stiu ca e o perioada nasoala, dar va trece si apoi sa vezi ce fericita o sa fi.

Pupici si sa scapatzi de colici.

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Daca ai posibilitatea, sa faci rost/sa-ti trimita cineva din Anglia picaturi INFACOL.

Sunt foarte bune, eu i-am dat lui Matei si doar asa se mai linistea.

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

Multumesc pentru urari si pentru sfaturi. Sa spun ca s-a mai linistit. I-am luat Debridat si ii dau ziua cam la 6 ore distanta (noaptea dormea si inainte). Am insistat cu ceaiul si a inceput sa-l accepte. Observasem ca e deshidratata(cu pielea uscata pe picioruse). Ne merge mai bine. Acum ma gandesc daca e prea mult sa-i alternez Debridat cu Sab simplex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Daca ii dai lapte praf, vezi ca poate si laptele este mai greu de suportat pentru ea. Incearca alt tip de lapte, chiar ceva HA o perioada si vezi daca nu se amelioreaza.

Coraly si bebe Sergiu

poze 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Hello tuturor, si eu am un bebe de 6 saptamani si am avut proble cu colicile. Momentan nu mai plange seara si sper ca am scapat. Noi am folosit Bonisan, care nu a mers, Sab Simplex cate 10-15 picaturi in lingurita inainte de laptic, care se pare ca functioneaza mai bine. De asemenea i-am mai dat un remediu homeopat Colocynthis in dilutia CH2oo, recomandat de un medic homeopat in care am mare incredere si care mi-a tratat intotdeauna afectiunile foarte bine. Mi s-a recomandat si Debridat dar nu i-am dat decat o singura doza deoarece am observat ca nu mai are colici de vreo saptamana. Sincer nu stiu de la ce i-au trecut dar ma bucur si sper sa nu inceapa din nou( in remediu am parca cea mai mare incredere) Am citit ca niste studii recente au descoperit ca nu bebelasii plang foarte mult seara nu numai din cauza colicilor si si din cauza ca sunt "surmenati" de multitudinea de senzatii traite peste zi, toate noi si ca prin plans se descarca ei. Noi ii puneam muzica lenta, il plimbam incet si il tineam cu burtica in jos, spijinit pe antebratul nostru, ca un mic aeroplan....asa se linistea instant si ii placea foarte tare. Momentan s-a linistit, nu mai plange seara si nu mai da semne ca are colici deci ceva a functionat pana la urma si sper sa va ajute si pe voi sa va linistiti si sa cresteti mari.
Silvi si bebe Alain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Am uitat sa spun ca dupa toate ceaiurile incercate, inclusiv chimen si fenicul preparat de noi, ii dam momentan ceai impotriva colicilor de la hipp si se pare ca asta ii place mai mult si ii face bine, deci il adaugam pe lista noastra si pe acesta, succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

La noi a mers foarte bine Bonnisan (10 pic./3 ori pe zi), Sab-ul nu a avut efect. Am mai incercat si sare grunjoasa bagata intr-un ciorapel, incalzita putin si pusa pe burtica si, solutie de moment da' buna, foenul (ii incalzesti burtica cu el). La noi a mers (si a avut saracuta colici de la 4 zile pana pe la 2 luni juma'). Sanatate multa!

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giayan spune:

Si noi ne am chinuit cu colicii,am incercat Baby calm,Baby drink,Bonisan,Sab Simpex,iar la recomandarea medicului de familie i am dat Debridat ,care ne ajutat.

Pupici de la noi
Gianina si Andrei Ayan(26august2005)

Mergi la inceput