Sarcina si poftele

Sarcina si poftele | Autor: amiss_zip

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici

Am si eu o mare nelamurire cu aceste pofte in timpul sarcinei. E de bine sau e de rau sa iti fie pofta de ceva bun de mancare si sa nu iti satisfaci pofta? Chiar ti se face rau, poti sa lesini sau...poate sunt alte "simptome" ale poftelor nesatisfacute? Eu am auzit si de cazuri mai grave...ca de la pofte prea mari sa nu mai poti tine sarcina Realitate sau mit? Totusi am inteles ca stiintific nu sunt explicate aceste stari.

Din experienta voastra ce parere aveti? Cum este la voi cu poftitu'?

Eu cel putin cand imi este pofta de ceva si nu pot sa mananc spun "bebe, fii cuminte, ai sa mananci de toate la viata ta dar acum nu se poate " si gata... nu am avut probleme deloc cu poftitu'. Si inca ceva: cand ti-e pofta de ceva chiar cere bebe sau e doar o inchipuire de a noastra?

Eu cred ca e bine sa fii cumpatat si uneori realist in ce priveste poftele culinare si ...posibilitatile de a le satisface!

Multa sanatateee!!!

Si astept raspunsri pro si contra acestui mit?? sau nu e mit??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:



Eu cred cai din cauza hormonilor,al schimbarilor din organism.Colegei mea i se facea rau,o durea tare capul daca nu manca ceva de care-i era ei pofta,depinde de organism,mie de ex.mie pofta de bere,care mie nu-mi placea berea inainte,nu beiam niciodata,acum beau cate o cutie de bere fara alcool cu mare placere,dar nustiu daca copilul cere,nu cred
Multa sanatate!
29+Robert in burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu personal cred ca e vorba pur si simplu de un mit. Iar in ceea ce ma priveste, n-am avut probleme de genul asta in sarcina.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

si eu cred ca este un mit. daca am chef sa mananc ceva anume...desi nu prea am - simt la fel ca inainte, nu patesc nimic daca nu mananc si chiar nu mi-e rau.
la inceputul sarcinii si eu aveam impresia ca ma scurg dupa o bere, spun ca aveam impresia pentru ca intre timp mi-am dat seama ca nu era o pofta ci doar aveam chef. acum nu mai poftesc abs nimic.
mai asteptam si alte pareri
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

mitul ca in timpul sarcinii trebuie sa mancam pentru doi este invechit si trebuie destramat!eu nu crde in asta si nici in faza cu poftele!sunt doar in inchipuirea noastra!si daca analizam bine si inainte de sarcina aveam cu toate pofte dar nu le bagam in seama!si inainte de sarcina aveam momente si zile cand ne venea sa mancam mult dar ne abtineam din cauza siluetei!acum ar fii si paCAt sa nu mancam cat vrem si cum vrem!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

nu stiu cit e mit si cit realitate, dar stiu ca am avut momente cind simteam ca innebunesc daca nu maninc o ciocolata (inainte de sarcina nu eram chiar asa de pofticioasa). ca drept urmare, am iesit afara, in frig (desi, de felul meu, sunt foaaaarte comoda), si mi-am cumparat o ciocolata
acum am grija sa nu cumva imi lipseasca ciocolata din casa. de mincat, intr-adevar maninc mult mai mult, dar nu pt ca se spune ca trebuie sa maninci cit pt doi. efectiv nu ma mai satur cu portie normala si cind imi amintesc ca inainte de sarcina mincam ca o vrabiuta, de se mira lumea cum de ma satur cu asa de putin...


31 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

AIDA M-A PUFNIT RASUL CAND AM CITIT!mi-am amintit de mine inainte de sarcina!mergeam la mc si luam un fishmac si mancam juma din el si ma saturam!mai luam 2 guri de cola si gata!acum????meniu royalTS +inghetata+2 placinte!iubitul meu zice lasa ca asa sunt gravidele!si eu ma enervez ca stiu ca nu-s dragutza cu burta la gura si infulecand ca o sparta!dar mi bineeeeeeeeeeeeeeeeee

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Si eu sunt cu meniurile de la mc, dar tati nu ne lasa decat 1 data pe saptamana. Zice ca nu-s sanatoase dar sunt asa de bune...yami. Si am facut si eu o pasiune pt bere si milka alpine

Ioana 17 fix si

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu sunt pofticioasa de fel. Am fost intotdeauna iar in timpul sarcinilor nu mi-au crescut poftele ci doar au devenit altele.
Spre exemplu cand eram gravi cu Katja am mancat dulciuri (ciocolata, fructe) de care inainte nici nu ma atingeam. Nu mi-a placut ciocolata nici in copilarie.
Acum mi-e pofta de spicy in general, nici vorba de dulciuri ci imi place picant, sarat, acru, gusturi ciudate-exotice. Copilu' asta e gurmand nu gluma. A, si nu suport usturoiul, eu care eram oarecum fan inainte.
Am auzit de gravide care mancau malai crud de exemplu. Explicatia este ca ai nevoie de ceva in organism, de aceea ti-a pofta de ceva anume. Probabil ca poftele sunt mult mai diminuate in zilele noastre cand calitatea vietii e mult ridicata , luam vitamine si e mult mai putin probabil sa avem lipsa acuta de ceva in organism.
Mancati ce vreti si ce va e pofta , cat va e foame, nu pentru doi!


Ioana 27 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Da, intr-adevar un subiect destul de delicat. Eu cred ca problema e psihica....ceva acolo ne spune ca trebuie sa mancam sanatos si de aici..ne tot gandim zilnic ce am mai putea manca...sa fie bine. Daca ar fi sa vorbim de pofte..visez la ziua cand voi sta iarasi la o discutie cu prietenii...fumand o tigara si savurand o cafea. Cafea beau zilnic...asa ca-si face sotul dimineata...dar nu e acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Ok mit ...dar se pare ca pentru unele dintre noi este adevarat!Mie personal nu mi s-a intamplat sa imi fie rau din cauza poftelor culinare nesatisfacute, dar am auzit doctori zicand "daca ti-e pofta sa mananci ca nu-i a bine!". Si se pare ca acest mit vine de departe ... chiar mai departe de bunicii nostri. La tara la fel... daca mergi in vizita la bunici iti dau de toate sa nu iti fie pofta. Eu oriunde merg in vizita sunt servita cu o groaza de bunatati! Cineva chiar si-a desfacut borcanele de dulceata sa imi dea.

Am o cunostinta, ea si sotul au luat niste prajituri de la supermarket si ea in autobuz a vrut una sa guste...dar sotul i-a zis sa astepte ca mananca acasa. S-a conformat dar i s-a facut un rau... ...
Asa ca mit sau nu ... mie cel putin mi se fac si poftele pe care nu le am!

Mergi la inceput