Carne de peste -de care?

Carne de peste -de care? | Autor: delia_alx

Link direct la acest mesaj

De la 9 luni avem voie sa papam carnita de peste dar mami a uitat sa-l intrebe pe dl. doctor de care peste. Voi de care peste papati si cum il preparati? Multumim anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Noi papam file de cod. La inceput il fierbeam. Acum il mancam pane dar fara pesmetul de deasupra.
Ideea este sa ii dai peste mai slab si congelat (din auzite pare-se ca prin congelare nu's ce microbi mor din cauza temperaturii scazute).
Pofta buna!


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Si eu ii dau peshtele tot fiert, dar mai fierb alaturi shi un cartofior, apoi il fac ca pe un piure, bineintzeles dupa ce-i scot spinii. Peshtele il cumpar proaspat, il tai bucatzele, il pun in congelator, apoi o data pe saptamina scot o bucatzica si-i fac papitza. Acum drept sa-tzi spun eu ii dau de la 7 luni, se spune ca e bun pentru inteligentza copilului.

Daniela si principesa ISABELLA (5 iunie 2005)

http://community.webshots.com/user/danielaaddario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Eu i-am dat salau, dar mai are oase mici (putine, insa, asa ca daca esti atenta nu e problema) si somon, ultimul e parca mai bun. Eu iau de la Metro, proaspat, il portionez, si il pun in congelator. Cand il prepar, dezghet cat am nevoie, de obicei pentru 2 zile. Lui Matei ii place pestele cel mai mult la cuptor, cu legume. Adica: pun un pic de ulei de masline in vas, apoi pestele, apoi morovi, cartofi, praz si rosii, toate felii, pun un pic de sos de soia, si la cuptor pana legumele sunt moi.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si eu tot salau proaspat ii dau. Il fac fiert, cu piureuri de legume sau pilaf, sau pe gratar. De curand am inceput sa-i dau si merluciu congelat(de-asta mancam noi) si ii dau pane, fara pesmetul de deasupra si facut la teflon cu f. putin ulei.
Noua ne-a recomandat pediatra sa-i dam peste dupa 10 luni, avand in vedere ca si el poate fi alergen.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Noi mancam pastrav fiert cu putin cartofior. E super buuuuun!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Pastrav,salau sau somon.Am incercat si cod nu ia placut.Asa ca cel mai des papa pastrav si salau ,la cuptor sau fierte cu legumitze.




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Si noi urmeaza sa mancam peste. l-am intrebat pe dr si a zis ca n-are importanta soiul, merge si somotei mic (ca daca nu e mare nu e gras) dar conditia este sa fie proaspat. Si a subliniat ca proaspat inseamna sa il vad eu ca misca, nu sa fie prins de 3 zile si vandut pe post de peste proaspat in supermarket. Asa ca m-am hotarat sa iau din Metro sau alt magazin care are bazin, sa-l portionez si sa-l pastrez la congi. Adica sa-l folosesc congelat, dar congelat de mine.

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

Si noi mancamtot salau sau merluciu.Cu piure de cartofi ,cu legume,cu orez si am sa-i fac si la cuptor pe pat de legume.Dar am mancat dupa 10 luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Noi am folosit pastrav si crap. L-am luat tot timpul proaspat, l-am portionat si bucatile le tin in congelator. La inceput l-am dfacut fiert, acum la cuptor sau fac un fel de mancarica iese tare bun.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

noua ne-a fost recomandat pestele oceanic, de preferat codul. inca n-am inceput, dar vom incerca curand


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank">Bazar, ajutor pentru un ingeras



Alexandru, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19306&whichpage=10" target="_blank">minunea noastra (14 iulie 2005)

Mergi la inceput