Parchet (lemn masiv/stratificat, laminat)

Parchet (lemn masiv/stratificat, laminat) | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

Vrem sa ne montam in casa parchet de lemn masiv (deci nu stratificat). Problema este ca ar trebui pus si in holul de la intrare unde lumea mai intra incaltata. As vrea sa stiu daca exista vreun tip care sa fie rezistent la asa ceva (de exemplu, cum este cel din salile de dans), si eventual sa fie colorat si in fibra (noi nu il vrem natur ci rosu inchis), adica in caz ca se zgarie sa nu se vada imediat culoarea de lemn natur dedesubt.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Fara nici o problema, puteti pune parchet de stajar sau carpen ( autohtone amandoua cu rezistenta mare )...sau cu bani mai multi, tek.
Oricare dintre acestea, se baituiesc la culoarea dorita ( recomand cu caldura baitul pe baza de apa)...si se lacuiesc.
Pt hol ( dar dupa mine poti in toata casa...diferenta de pret este nesemnificativa in timp)puteti lacui parchetul cu "lac de barci" sau vechiul palux ( il mai face Policolor)...astea, au timpi de uscare mai mari, dar sunt mai dure si rezistente in pelicula.
Sa alegeti parchetul cu o grosime de cel putin 22 de mm.
Ca fapt divers, cel stratificat este mai rezistent ( stratul de suprafata sa aiba cel putin 8 mm) si are marele avantaj ca "nu lucreaza"atat de mult...este si ceva mai scum.

Eu am in varianta stejar baituit si pe trepte si pe hol si in dormitoare , care sunt frecate toata ziua, iar noi ne descaltam doar seara cand mergem la culcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Eu am avut o practica in domeniu...Adica , mai precis am schimbat si amenajat mai multe locuinte. Date tehnice cunoaste sotul meu mai bine, dar pot sa-ti spun ca parchet am folosit numai din cel de stejar, foarte bine uscat . Este rezistent si daca este bine uscat "lucreaza" foarte putin. Culoarea se da din bait, iar daca este bine slefuit si paluxat nici nu se zgirie. Noi am folosit un lac special de la Dyo parca parketex; dupa ce a fost lacuit parchetul, s-a facut o pelicula atit de rezistenta la actiuni mecanice incit cu greu putea fi zgiriat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Noi vazusem in oras unul care era deja colorat, cred ca era chiar stejar. Nu as putea sa spun firma. Erau niste placi lungi care se montau direct si nu era nevoie de slefuit/palux/bait. Noi am avut o experienta foarte neplacuta cu parchetul actual pe care l-am baituit ulterior cu bait pe baza de apa (!) si este plin de pete, nu a iesit uniform, asa ca de aceea am fi vrut unul deja colorat. Oricum, inteleg ca nu exista colorat si in fibra...

Am sa ma interesez de grosimea celui care ne-a placut noua, si am retinut ideea cu lacul de barci. Multumesc pentru sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

...imi pare rau, cred ca nu a fost bun "mesterul"care a dat cu bait...si eu am avut portiuni pe care le-am reslefuit, ca au iesit patate, dar mici si era mai mult de moft...
Nu exista si nici nu se poate "colora"parchet, in masa...
Cel de care vorbesti, pe care l-ai vazut in oras, are marele avantj ca fiind gata finisat, nu mai "trage"umezeala.
Mare grija la el, cum a fost depozitat.
Din cauza ca este finisat ( lacuit in cazul asta) pe o fata, lemnul se curbeaza si baca nu a fost depozitat balotat, te chinui cu el la montaj de inebunesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

quote:
Fara nici o problema, puteti pune parchet de stajar sau carpen ( autohtone amandoua cu rezistenta mare )...sau cu bani mai multi, tek.

Stiu ca sunt doua tipuri de lemn tek. Acum depinde la care te-ai referit. Cel mai tare e cel brazilian.
Uite aici scara Janka: http://www.hardwooddirect.com/Hardness_Scale.asp
gasesti lemnul cu cea mai mare duritate.

Numai bine,


Ciuf (29+) si Luca (11.11.2003)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Deviez un piculetz ideea, si as vrea sa va intreb: Parchetul stratificat se lacuieste/baituieste... se da cu ceva, in principiu?
Problema o pun si eu ca si Kehleyr, se poate ca cel de pe holul de la intrare sa fie tratat mai mult avand in vedere expunerea spre murdarie si trafic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by ileana

...imi pare rau, cred ca nu a fost bun "mesterul"care a dat cu bait...si eu am avut portiuni pe care le-am reslefuit, ca au iesit patate, dar mici si era mai mult de moft...


Da, asa am zis si noi, dar am repetat operatiunea de 3 (trei!!) ori cu mesteri diferiti. Fiecare zicea ca ala dinainte a lucrat prost. Iar vecinii, ziceau ca suntem nebuni, de cat l-am raschetat de fiecare data... .

In oras, ma refer la parchetul care se gaseste pe la magazine gen Bricostore/Praktiker, la 1 mil si ceva metrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Pe hol ii dai un strat de lac, in plus...si faci intretinerea mai des.
Pronto. ala pt. pardoseli de lemn, este super din punctul meu de vedere...cu o carpa imbibata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

Deviez un piculetz ideea, si as vrea sa va intreb: Parchetul stratificat se lacuieste/baituieste... se da cu ceva, in principiu?
Problema o pun si eu ca si Kehleyr, se poate ca cel de pe holul de la intrare sa fie tratat mai mult avand in vedere expunerea spre murdarie si trafic?



Noi am avut parchet triplu stratificat si nu l-am lacuit crezand ca nu trebuie, din moment ce avea ceva lac pe el. Am constatat ca nu este suficient lacuit in momentul in care am vazut ca se mutileaza foarte usor. Initial am avut de ales intre parchetul clasic si cel stratificat, si am ales stratificat tocmai pentru ca ni se parea mai comod de montat si de "pus in functiune", pe cand cel clasic trebuia dat cu lac (de preferat 3 straturi)si exista riscul (foarte mare de altfel) ca sa "lucreze" in timp si sa ma trezesc ca scartaie sub pasi sau ca se distanteaza placutele intre ele. Daca ar fi sa aleg din nou, tot stratificat as pune (dar l-as lacui sanatos) sau de bambus Parchetul stratificat nu se da cu bait.

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Atentie, cand cumperi un parchet gata finisat ( indiferent de care, stratificat sau nu), nu poti sa-l dai cu lac , la libera alegere.
Trebuie sa dai cu acelasi lac, ca altfel , lacul nou poate descompune stratul vechi ...
Si parchetul stratificat de poate baitui. Nu este nici o diferenta. Prin baituire se trateaza stratul superficial..

Mergi la inceput