Parchet (lemn masiv/stratificat, laminat)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Ileana, eu am zis ca parchetul stratificat nu se poate baitui pentru ca atunci cand il cumperi, are deja pe el un strat de lac. Merge dat cu bait peste lacul respectiv?
Si mai apoi, nu are rost sa baituiesti acel parchet, pentru ca se gaseste de vanzare in nuante variate. Mie mi s-a parut multa bataie da cap si cu lacuitul, ca de aia am si fugit de parchetul clasic (nu puteam sa stau cu un bebe de tata in vapori de lac), asa ca treaba cu baituitul isi are rost cu atat mai putin.

Simona 28 sapt si Sorina 12 Noiembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,


Nu tot parchetul stratificat se gaseste finisat.
Chiar f. putin, procentual, se vinde finisat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Buna! Am avea si noi nevoie de cateva sfaturi!
Vrem sa ne punem parchet laminat in camere dar nu stim cum ar fi mai bine,sa-l punem peste cel vechi care scartaie deja iar in acest caz vom mai avea aceasta problema?Adica se va mai auzi scartaitul celui vechi?Sau ar fi mai indicat sa-l scoatem pe cel vechi care e din lemn masiv,deci si destul de gros,in comparatie cu cel laminat!
Multumim anticipat!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Ca tot sunteti la capitolul parchet: stiti pe cineva care slefuieste si lacuieste parchet? As avea nevoie si de ceva mici reparatii... dar el arata bine in mare!
Va rog... ajutati-ma ca am tot cautat si n-am gasit nici un meserias cu masina din aia de slefuit!!!



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060619/dt/7/k/ce22/preg.png

Dilaural 30+ cu Andreea Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Nu stie nimeni sa-mi spuna si mie cum se pune parchetul laminat?

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Daca il pui peste parchetul vechi, o sa scartaie...
Dar tu vrei sa acoperi parchet de lemn masiv ( care scartaie) cu laminat?...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Da,Ileana,as vrea sa-l pun peste cel vechi care scartaie si este si destul de urat pt. ca nu l-au intretinut cei care au locuit aici!Cel vechi este mult mai gros decat cel laminat si at trebui sa umplu cu ceva daca il voi scoate...aveti idee cum ar trebui facut?Nu mai suport sa-l aud scartaind de fiecare data cand merg prin camere...

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Poti sa pui parchetul laminat peste cel vechi daca nu exista diferente de nivel mai mari de 3mm, dar nu-ti poate garanta nimeni ca nu va scartai de dedesubt. Parchetul masiv este insa mai valoros si mai calduros. Poate gasesti pe cineva sa ti-l reaseze, sa-l slefuiasca si sa-l lacuiesti (tre' sa fie un meshter bun si e destul de scump, cca 60ron/mp manopera - minim)

Daca vrei sa renunti la cel vechi trebuie sa-l scoti, sa cureti shapa pe care a fost pus, sa torni alta shapa autonivelanta si apoi sa pui folia si parchetul cel nou. Nu-i la fel de calduros dar e usor de intretinut, ieftin, si daca in trei ani se strica, ieftin de inlocuit, si ti-l pui si singur daca n-ai un buget prea generos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

cauta un parchetar; am auzit ca-l poate stringe pe cel vechi; il si raschetezi, lacuiesti si o sa fie ca nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

Deviez un piculetz ideea, si as vrea sa va intreb: Parchetul stratificat se lacuieste/baituieste... se da cu ceva, in principiu?
Problema o pun si eu ca si Kehleyr, se poate ca cel de pe holul de la intrare sa fie tratat mai mult avand in vedere expunerea spre murdarie si trafic?



Parchetul triplustratificat se poate rascheta si lacui de trei ori pe durata vietii lui.

ANDANII

Mergi la inceput