apa la bebelusi

apa la bebelusi | Autor: svety

Link direct la acest mesaj

Ma intreb daca nu ar trebui sa-i dau apa (plata)...oare se satura cu lapte? Il alaptez si cam de o sapt. ii dau dimineata cereale, preparate tot cu lapte de la mine. Ceaiul nu-i place.
Ce ma sfatuiti?

mami de dani (26 iulie 2005)


albumul nostru


Daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Eu am inceput sa-i dau apa (plata) de la 6 luni, de cand am inceput diversificarea. Si acum cand a invatat sa ceara, imi cere apa chiar si dupa masa de lapte (dimineata si seara), deci stie ce vrea si ce are nevoie:)
Chiar daca laptele e lichid, copilul are nevoie si de apa (mie una nu mi-ar trece setea numai cu lapte:)


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Eu ii dau 2-3 lingurite de apa plata slab mineralizata de cand a inceput sa manance piure de legume la pranz. Diversificarea am inceput-o la 5 luni si jumatate cu supa.
Mai multa apa nu vrea, iar restul meselor sunt cu laptic de la mami.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinquleasa spune:

si bb meu nu a fost cu ceaiurile de aceea de la 5 luni i-am dat apa...le este si lor sete..chiar daca bea laptic ,apa stinge setea...mai ales daca papa papita buna .Nu faci nimic rau daca-i dai apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

I-am dat apa din momentul in care am inceput diversificarea, adica de la 6 luni.

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Mie pediatra mi-a zis sa-i dau baietelului apa cand avea 2 saptamani de viata! Pentru ca era vara si transpira mult etc... Si i-am dat! Am inceput sa-i dau si ceai tot in perioada aceea si mama mea zicea ca n-a mai auzit asa ceva! Ce-i drept nici eu nu auzisem dar nu am avut probleme de nici un fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

De dat poti sa-i dai ca n-are ce sa-i dauneze,numai sa vrea.sa nu faca la fel ca fii-miu,care n-a vrut nici apa si nici ceai,foarte rar suc de fructe.Intotdeauna a fost mai buna tzitzi decat apa.Chiar si acum la 1 an si 2 luni,ma rog eu de el sa mai bea niste apa,ca daca ar fi dupa el...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Bebelusilor alaptati exclusiv la san nu le este necesara o cantitate suplimentara de apa. Si asta pentru ca primul lapte pe care il bea bebe de la sanul mamei in timpul unei mese are consistenta apei. Acesta este motivul pentru care este incurajata alaptarea la cerere, pentru ca sunt bebelusi carora la un moment dat le este pur si simplu sete, sug la san 2 - 3 minute si gata.

Oana si bb Eric
Pozele noastre 1
Site-ul meu pentru gravidutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Puiuta mea nu a vrut nici apa, nici ceai pana pe la un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Nici eu nu i-am dat Mayei apa sau ceai pana la sase luni cand am inceput diversificarea. Acum are 8 luni si ii dau apa doar de putina vreme, numai la pranz cand mananca mancaruri solide. Inca o alaptez si consider ca isi ia necesarul de lichide din lapte.


Tina si Maya
Pozele noastre
Botez Maya
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Al meu adora apa...ar bea pana ar face broscute in burtica . Ceai a baut, cate putin, si a renuntat la el, odata cu intarcarea (coincidenta ) la 8 luni jumate. I-am dat de atunci cate putina apa, acum la 1.2 luni bea cam 150-200 ml apa pe zi, asta in afara de 150 ml suc de fructe.

aime si Vladimir, 1an+

Mergi la inceput