apa la bebelusi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madabv spune:

Mie si in spital si doctorita mi-au spus ca nu e nici o problema daca bebelusul nu bea apa sau ceai, pentru ca laptele de mama se adapteaza nevoilor lui si ii tine si de foame si de sete. Ema nu voia nici apa, nici ceai, in schimb ii dadeam sa suga de cate ori voia ( chiar daca trecusem deja la diversificare). De cand am trecut la lapte praf bea si ceai si compot( de mere, facut de mine), chiar si apa daca nu am altceva, e clar ca acum ii este sete si simte nevoia sa bea.Tu incearca sa-i dai apa, daca vrea bine, daca nu cred ca nu e nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

% luni, cat am alaptat-o exclusiv nu i-am dat nimic altceva in afara de laptic. Dupa ce am inceput diversificarea am incercat sa-i dau sa bea apa. Nu a vrut decat atunci cand era vara si transpira; pediatra mi-a zis sa incerc sa-i dau: vrea, inseamna ca-i este sete, nu vrea inseamna ca nu are nevoie. Si asa a fost. Acum, agitandu-se toata ziua prin casa vrea si apa.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

da svety, da-i cate putin apa plata, de vreo 2-3 ori pe zi...sa nu uiti ca saracu nu stie sa ceara...

Serbanica talharica



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:

Tocmai i-am dat apa si asa a baut de se inneca, dar nu conta ca intindea manuta dupa lingurita. Si cam de-o jumate de ora a supt.

mami de dani (26 iulie 2005)


albumul nostru


Daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

mi-e la 2 luni mi-a spus doctorul ca apa este necesara si sai dau la cateva minute (10-20min) dupa ce-si bea lapticul dimineata la amiaza si seara pt a se clati in gurita dupa laptele cel bea raman reszturi de lapte si este bine sai dai putina apa sa suga ...de atunci iam dat si na patit nimic
apa plata sau apa fiarta

INGERASUL NOSTRU poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Cata apa le dati? cateva lingurite, nu? Sau din bibe?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

eu iam dat din biberon prima data 15ml apoi mai marisem cantitatea
cu lingurita nu iam dat nu stiu ce ar intelege dintr-o lingurita de apa

INGERASUL NOSTRU poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hanuska spune:

Bb meu are 7 luni jumate si nu vrea decit ceai , apa nu ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Apa plata - da sau ba?
lazy
Cand Andra a fost mica ii preparam intotdeauna lapticul cu apa (de la robinet)fiarta si racita.Stiam ca un consum excesiv de apa minerala plata duce la depunerea mineralelor la nivelul tesuturilor moi,favorizand formarea calculilor renali,in mod deosebit.
Lui Vlad ,i-am alternat apa plata cu apa de la robinet tocmai in ideea de-ai mai aduce un aport de minerale,insa in ultimul timp i-am dat din ce in ce mai des(din comoditate)apa plata nefiarta.
Am vazut ca multi pediatri recomanda fierberea apei plate,si intodeauna m-am gandit ca fierberea este indicata in scopul sterilizarii,si niciodata ca ar putea avea scop,depunerea mineralelor,demineralizarea ei.
Voi ce parere aveti?
Bat campii?


Kittycat
S-a mai discutat de n-spe mii de ori subiectul asta pe forum. APA PLATA NU SE FIERBE! Nu numai ca nu se depun mineralele, ci din contra, devine si mai concentrata in saruri minerale. Iar explicatia este extrem de simpla: prin fierbere o parte din apa se evapora si astfel ce ramane este mai concentrat in saruri minerale. Sarurile minerale nu se evapora, doar apa se evapora. Daca vrei o apa cu un continut redus in saruri minerale, apeleaza la Dorna.


amalisimona
Dorna - Izvorul Alb cumpar si eu, si nu o fierb niciodata. Pana la 1 an, am preparat biberoanele cu apa de la robinet fiarta si racita.


aurelia1278
Eu am folosit mult Izvorul Alb, apoi am descoperit Bucovina care are si mai putine minerale.
La inceput fierbeam apa plata, asa am constatat ca la Izvorul Alb se depuneau minerale pe oala (devenea fundul oalei alb), la Bucovina nu.



sirimie
Noua doctorul ne-a spus ca trebuie sa fierbem apa cit mai putin, sa nu se concentreze sarurile, dar sa o fierbem.

Kittycat, pe apa minerala plata scrie ca este microbiologic pura, dar poti garanta ca e adevarat asta? A fost un scandal cu o apa minerala, Perla parca, pe care scria ca e microbiologic pura dar au interzis-o pentru ca de fapt nu era..

Noua doctorul ne-a spus o parabola, ca niste cunoscuti de-ai lui au pus apa plata in acvariu cu pesti si dupa un timp au murit pestii. Ne-a recomandat sa mergem la un institut sa cerem analize de apa, dar nu am avut timp de asa ceva..

Adica eu fierb apa pentru bb. Nu am s-o mai fierb mult timp pentru ca s-a facut mare, dar am fiert-o pina acum, sper eu sa nu fie nici o problema (pentru ca intentia mea este sa ii dau bine orice ii dau .. )

daniella4
Noi ii facem bibe cu apa de la chiuveta fiarta si racita.
Apa plata nu o fierbem...dar nici nu se omoara dupa apa chioara !


gabriela_tutuianu
apa de la robinet fiarta si racita.

pisicuta si matei
eu nu prea ii fierb biberonul ca i-am dat san,dar il mai steriliziez in cuptorul cu microunde fara apa evident.pui biberonul la puetere maxima 5 min.si e perfect.in schimb bea apa plata de la cateva saptamani.nici ceai nu a baut cat bea apa plata.


alexa si mami
noi formula am pregatit-o cu apa de la robinet fiarta si racita, pina pe la 8 luni. de atunci folosim apa plata nefiarta. stiti ceva (bun/rau) de Borsec? alexa e o setoasa. pe timp de vara bea 1,5l apa /zi.


cristina1975
I-am facut intotdeauna laptele cu apa plata, la inceput o fierbeam, apoi nu am mai fiert-o ca am auzit ca nu se fierbe. Ii fac si acum (1 an si 8 luni) ceai cu apa plata. Am incercat mai multe feluri de apa plata pana am ajuns la Bucovina care a fost singura care nu a facut depunere cand am fiert-o.


Monica-Elena
Borsecul este una din putinele ape d ela noi din izvoare sigure si este controlata periodic. Plus ca eu nu am vazut pe alte marci sa scrie ca este microbiologic pura in afara de Borsec(apa plata).
Si eu am incercat Dorna, Izvorul minunilor, Bucovina si Borsec. Bucovina si Izvorul vad ca nu lasa depuneri la fierbere si nici Borsecul Si noua ne-a spus dr sa fierbem apa plata.

Pisicuta cred ca ai biberoane care se sterilizeaza singurele la microunde fara apa ca eu una am uitat sa pun odata apa in sterilizatorul de microunde si am nenorocit 4 biberoane


mira_m
De la perioada revarsarilor de apa nici macar noi nu mai bem apa de la robinet, copilul nici atat.



claujro

Noi folosim Borsec sau Dorna (alternativ) pe care Nu o fierbem.



ellinia
Eu ii mai faceam biberoane cu Borsec cand eram prin deplasare. In rest apa fiarta si mai calduta, in special seara. Te mai asteptam pe la noi, la mamicile de martie-aprilie 2005!


AniaMaria
eu nu am vazut sa scrie 'microbiologic pura' decat pe o apa, cred ca era 'sapte izvoare', acum nici pe aia nu mai scrie, si nici pe 'borsec', cum zicea cineva mai sus. voi stiti vreuna?

Monica-Elena
AniaMaria eu acum folosesc apa plata Borsec si scrie pe ea "microbiologic pura" - o am in mana si citesc pe ea.

adrianafedorca
apa plata dar nu o fierb, am fiert-o pana pe la 6 luni nu am stiut ca nu trebuie fiarta , eu folosesc Bucovina cica are mai putine saruri minerale


DanielaAB
Noi folosim numai apa de la robinet fiarta si racita.

Alexa Ioana

salut fetelor. intamplator lucrez la o firma care face etichetele pentru marea majoritate a apelor minerale de care ati pomenit. deci sunt in tema. (plus ca am facut studii de biologie, deci chiar sunt in tema).
consider ca cea mai buna apa minerala plata este izvorul alb, si ca gust, si ca proprietati. verificati eticheta : produs microbiologic pur, apa oligominerala, etc. etc.
plus ca analizele se fac periodic, si nu doar o data la nu stiu cata vreme, cum zicea cineva.

miag
noi am folosit numai Izvorul alb de cand s-a nascut Roland. O fierbeam, nu stiu daca e bine sau nu...acum vad si eu ca nu se fierbe...nu o s-o mai fierb, o s-o incalzesc mai tare si atat.


AniaMaria
da, monica, m-am uitat mai cu atentie, scrie, intr-adevar, nu vedeam stampiluta aia asa de mica

iczikra
noi folosim doar apa fiarta si racita. aici , la clasele antenatale ne-a spus ca apa plata nu trebui fiarta. se foloseste asa cum e. oricum fetita mea bea mai bine ceaiul decat apa.


crinuta
De pe la 4-5 luni folosim doar Izvorul Alb si suntem foarte multumiti.


koalitza
Noi folosim Izvorul Minunilor dar ma gandeam sa trecem pe apa de la izvor. Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

De la ce varsta apa?
mary_ary
Hristos a inviat!

Aryana are aproape 7 luni. Nu stiu de la cat timp se da apa si cum?
Poate ma ajutati voi, ca de obicei !

Pupici cu multumiri,

Mama lu' Ary

bubu05
Eu stiu ca daca se incepe diversificarea trebuie sa se dea si apa la bb. Asa ca daca mananca mancare solida ar trebui sa bea si apa. Cat? Pai cat vrea el, cat are nevoie...100-200 ml pe zi...nu mai stiu cum e cu raportul de ml de apa pe kg/corp, poate ne mai ajuta cineva!
Vlad cam asa bea pe la 7-8 luni, max 200 ml/zi. Acum nici nu-i mai masor, bea cat vrea el, cred ca vreo 500 ml/zi.

sirimie
Eu i-am dat de mic de tot (Vladut a mincat lapte praf), cam de cind i-am dat si ceai.
Dar nu toti bebelusii accepta apa. Incearca si daca nu-i place, da-i numai ceai.


elutaf
i-am dat apa puiutului dupa 6 luni dupa mancare ... cu lingurita sau cu biberonul cat voia el sa bea ... nu suntem mari amatori de apa si nici de ceai, nu dam lapticul de la mama pentru nimic (asta chiar si acum la 9 luni) ... sa vedem cum va fi acum ca dau caldurile



Jocelyn

Iarta-ma ca te corectez, nu vreau sa te supar, dar nu e sanatos sa dai copilului ceai tot timpul numai pt ca nu accepta apa, poate in unele cazuri e nevoie de efort si rabdare, dar ceaiul nu inlocuieste apa. Si apoi... daca se invata numai cu ceai, slabe sanse sa bea apa suficienta mai tarziu, cand o sa aiba si mai mare nevoie.

Ceaiul are rolul lui, este un soi de tratament la urma urmei, nu se bea asa, non stop.

Deasemenea, e foarte important ca mamica sa fie suficient de hidratata si e necesar sa bea apa in cantitate suficienta, mai ales cand alapteaza.

asi
De cand se incepe introducerea alimentelor solide de atunci se da si apa copilului.De preferinta e sa se dea apa copilului nu lapte, ceai sau sucuri indulcite.
Apa e foarte importanta pentru copii.


Flaflo
Eu am inceput sa-i dau apa de cind am inceput diversificarea. A baut-o din biberon si ii place si acum mai mult decit ceaiul sau sucurile!


Pet
Eu am nascut ultimul copil vara si pediatra mi-a zis la 2 saptamani de viata sa-i dau cate-un pic de apa ca transpira mult etc. Asa ca i-am introdus si ceaiul tot in aceeasi perioada. Acum baietelul are 9 luni si sunt zile cand bea numai apa sau zile in care ii dau numai ceai, cam 200 ml/zi.


mandyksch
Si ce fel de apa ii dati la bb. Noi am incercat cu apa fiarta si racita, a baut, dar in general nu prea bea multa-nici nu ma mir ca doar apa fiarta n-are un gust prea grozav. Si ar trebui cat de cat caci am inceput diversificarea.


sirimie
Jocelyn, eu am zis sa ii dai ceai daca nu bea apa, pentru ca e foarte important sa ii dai sa bea apa sau ceai cind ii este sete.

Eu nu cred ca ceaiul este daunator sau ca se administreaza numai la bolnavi. Probabil dauneaza daca este foarte mult sau se administreaza mult timp acelasi ceai, dar nu are efecte secundare.


oany
Eu i-am dat Rianei de mica, mica apa,cu lingurita, cu ceaiul nu s-a impacat niciodata.... Ii dadeam apa fiarta si racita, iar acum bea apa plata...
Are nevoie organismul si de apa...dar depinde de copil...si de parinte....


AB
Odata cu hrana solida vine si apa, la fiecare masa solida.
Daca nu-i dai niciodata altceva decat lapte si apa... lapte si apa va lua!

mary_ary
Am priceput cand se da, dar acum sa-mi spuneti de care?
Nu dati cu pietre ca sunt la primul copil si probabil, ultimul!
Pot sa-i dau fiarta si racita?


kiss
se da o apa plata slab mineralizata...eu, i-am dat apa "Izvorul alb", pt ca am tot citit ca e buna pt copii, si pt preperarea laptelui...daca intre timp a mai aparut alta, poate iti mai spun alte fete...pupici, si sa creasca mare si frumoasa si sanatoasa


mira_m
Eu i-am dat apa de biberon, adik cu care-i faceam lapticul praf. De la inceput.


hristina
Da-i sa bea, dupa ce papa solide!
E foarte important sa se obisnuiasca de mica!

Eu ii dadeam de mica si apoi mi-a spus o tampita sa nu-i dau ceai, ca e sanatoasa-si nici apa, ca ia din lapte tot ce-i trebuie!
Rezultatul: cand am inceput diversificarea, fata mea a refuzat si apa si ceaiul!
Are noua luni si nu bea decat cate o picatura! si aia cu greu!

neliana
Oana a baut apa de cand era in maternitate asa a zis pediatra.pentru ca si laptele are si el gust si asa se mai clateste si ea.La inceput cu pipeta cate putin si dupa cu lingurita.acum bea singura ca este mare.
Apa iam dat plata nefiarta din magazin.

claudiasabou
Eu i-am dat fetitei apa de la vreo doua saptamani,ii dadeam cu lingurita apa fiarta si racita la inceput ,apoi apa plata.Rebeca s-a nascut vara asa ca am considerat ca e necesar sa bea multe lichide .

Mergi la inceput