Cereale - de care?

Cereale - de care? | Autor: Ronnie

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
ce fel de cereale dati copiilor vostrii de un an si jumatate? Eu ma gandesc sa incep sa ii dau puiutului meu (1 an si 6 luni) cereale normale de la Nestle, din cele cu miere, pentru ca ma observat ca ii plac foarte mult. Cand mancam noi nu scapam pana nu ii dam si lui. Desi el mananca acum Milubrei, cereale dupa 8 luni cu fructe si daca tot incerc sa ii scot din alimentatie si laptele formula (Milumil 3) si sa trecem si noi la laptele pasteurizat, ma gandesc sa trecem si la cereale normale.
Voi cum procedat?

Va multumesc pentru raspunsuri.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Buna Ronnie!

eu fetitei mele(2 ani) ii dau inca cereale de bebelusi, Hero cu miere si Humana, am gasit la pret bun...

in rest, mai papa din celalalt gen de cereale, Chocapic tot de la Nestle, goale, fara lapte, rontaie asa...cand are chef!

pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Pai si Dragos le maninca cu placere pe cele pe care le maninc eu de la Nestle cu miere...dar evit un pic din cauza laptelui . El maninca cu placere pe cele de la Milupa - milubrei - biscuiti cu lapte...chiar vreau sa mai aud si eu ce fel de cereale mai papa copii vostrii , as vrea sa le mai schimb si eu dar sa NU fie dulci, lesinate . Cit despre lapte , noi papam Nestle junior...am vazut pe piata parmalat pentru copii de la 1-3 ani , o sa o intreb si eu pe dr noastra sa vedem ce zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Cristi n-a mai vrut cereale instant de pe la 10 luni, asa ca i-am luat Cheerios de la Nestle si le rontaia goale. Mai tarziu i-am dat si cu cacao, Coco pops, tot goale, iar acum (3 ani), mananca si dintr-astea, dar le prefera pe ale mele , cu lapte.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

ai mei au un an si doua luni si le dau de la Hero's Baby 8 cereale cu miere dupa 6 luni si le plac foarte mult. imi plac si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Rebeca mananca cereale Nesquick combinate cu Kellogs Corn Flakes.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

alexa (1,3ani) maninca milubrei inca, si nu cred ca schimbam prea curind. ii plac tare mult.

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cele de la Nestle sunt foarte bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitoasa spune:

Noi am aflat aici pe forum de cele nutriben si am fost tare incantata de ele dar folosim si de la bebelac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Seara eu ii dau cereale instant de la Nutriben,8 cereale cu miere.Dimineata ii dau Musli traditional de la Nestle sau grau expandat de la Rommac,astea le papa goale fara lapte.
Robert are 1 an si 2 luni.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cu ce preparati cerealele daca alaptati?

svety
Eu alaptez si am inceput sa-i dau cate 2-3 lingurite de cereale lui Dan . Acum i le dizolv in laptele meu, dar cand voi mari cantitatea, in ce voi dizolva? Mai am lapte mult si nu voi trece la lapte praf o vreme sper mai lunga.
Nu am vrut sa-i introduc doua lucruri noi: cereale si lapte praf. Cerealele intr-adevar se pot prepara si cu apa, dar nu-s prea slabe?
(folosesc Nestle)

she_wolf

Cerealele instant se prepara cu apa, au deja lapte praf in ele (de obicei laptele formula al firmei producatoare). Nu-s slabe deloc, sunt exact cum trebuie sa fie, asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji.


Mona_B
Exista cereale la Nestle ce contin deja lapte praf. Noi folosim in prezent tot Nestle ca-i plac cel mai mult lui Vlad. Dar cand foloseam (pentru variatie)alte marci fara lapte continut, foloseam lapte formula, nu lapte matern.
Daca nu gasesti cereale cu lapte continut ori nu doresti sa-i dai asa ceva, foloseste lapte matern pentru prepararea lor.


Mona_B
Mentionez ca inca alaptez, doar noaptea, Vlad are un an si o luna, dar bea si lapte formula, tot mai putin, ca prefera iaurtul, branzeturile.

Mona_B
Parerea mea e ca poti trece la lapte praf, ca sanse sa poti continua alaptatul exista...si eu ma temeam ca se va intarca singur, si nici acum n-a renuntat la san.


madabv

Cand alaptam nici eu nu voiam sa trec la lapte praf (nici ca atare si nici in cereale), asa ca foloseam suc de fructe in loc de lapte. Nu stiu daca e bine sau nu, dar fetita mea papa fara probleme.Chiar si acum cand am trecut la formula, cerealele tot cu suc de fructe i le fac.(suc facut de mine in casa la blender).Cineva ma sfatuia sa i le fac cu lapte din comert, pasteurizat, dar nu am incercat.


Kittycat
Eu i le-am dizolvat in apa (cele care deja contineau lapte praf) sau in lapte praf Bebelac (cele care nu contineau deja lapte). E drept insa ca nu i-am dat mai mult de 2-3 ori, ei nu-i plac asa ca nu am insistat, cel mult ii pun in piureul de fructe 2 linguritze si atat.

gabibarta

daca ai destul lapte, cel mai bune sunt cerealele care nu contin lapte, dizolvate in lapte matern.


carmen_ardelean
Eu i-am dat creale care cotineau si lapte si i le preparam cu apa fiarta si racita sau apa plata cu continut scazut de saruri.Sunt suficient de satioase...


LORELAI ANCA MORARIU
Gabriela (are acum 18 luni) manānca cereale Milupa cu lapte praf inclus (au un gust si o aroma deosebit de placute) de la 4 luni. La īnceput i le preparam cu suc de morcov facut de mine acasa la storcator. Pe la 10 luni am īnceput sa i le prepar cu lapte de vaca bilogic si la fel i le dau si acum. Mentionez ca am alaptat-o pāna la 13 luni cānd s-a īntarcat singura.


herra
eu alaptez inca si ii dau doar cereale fara lapte - asa m-a sfatuit pediatra. Au si cei de la nestle, si milupa, si nutriben...

nu-i fac propriu-zis un terci/piure doar de cereale; ii pun cate 2-3 lingurite in piureul lui obisnuit, de legume; si in cel de fructe cu branza; si in iaurt.
sunt atenta mereu ca proportia cereale-lichid sa fie cea mentionata pe cutie.

pentru ca folosesc din cele fara arome, zahar sau alte chestii, le pot folosi in orice combinatie.
deci eu nu te sfatuiesc sa introduci laptele praf sau cereale cu lapte; nu o sa consume destul din astea, dupa ce se va intarca?

inaioana
Eu i-am dat Katjei cerealedaca erau fara lapte ,cu lapte formula (humana) sau din cele care aveau laptele in ele (milupa,humana) facute cu apa plata sau fiarta si racita. Nu s-a intzarcat...abia am intarcat-o eu la 18 luni!
Ea oricum a baut si formula din biberon in completare la inceput cat n=am avut eu lapte destul, pana am facut asa ca...
Oricum este exclus sa se intzarce de la cereale. Alea sunt altceva, alta consistentza, etc si nimic nu se compara cu tzitzi!
Eu nu as recomanda cerealele facute cu altceva decat lapte (mai ales la varste mici) pentru ca bebe are nevoie de laptic la orice masa si nimic nu il poate inlocui. Daca vrei, le poti face cu lapte matern dar totusi..iti mai ramane destul si pentru alaptat? Ca fiica-mea dupa ce isi papa cerealele mai tragea si o portie mare de supt!


DianaR
Eu la Vladut am incercat cereale cu tot felul de lapte, de la laptele meu la lapte praf si chiar lapte obisnuit de vaca si n-am avut succes. Pur si simplu nu manca. Asa ca i le-am dat si eu cu suc de fructe sau cu iaurt simplu. Asa le accepta.

Mergi la inceput