Cereale - de care?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum prepar cerealele?
teodraghici
Buna,
BB are aproape 6 luni. Am inceput sa-i dau si cereale. Pt ca alaptey, pediatra mi-a spus sa-i cumpar cereale care se fac cu apa nu cu lapte praf.Intrebarea mea: Ce cantitate de apa pun/ este normal sa pun? cat de consistent tre sa fie maglavaisul care iese?
Mersi mult
teo

Valenka
Pai, banuiesc ca scrie pe pachet ce cantitate de apa trebuie sa pui.eu folosesc Milupa-7 cereale si la 6 linguri de cereale pun 150 in jur de 150-170ml ..fac ochiometric...tot adaug apa pina iese un pireu ..hai sa zicem pufos..daca pun prea multa apa e prea lichid si imi ia o vesnicie sa-l hranesc pe bb..iar prea gros(asa iese cu 130 ml-cit scrie pe pachet) risc sa-l constip pe bb.
Masura potrivita o gasesti singura...pe probate...unor bblasii le place mai gros..la altii mai lichid...

teodraghici
mersi de raspuns. Eu am intrebat pt ca i-am facut in seara asta 200 ml apa+cereale , a iesit un fel de pireut....ei am observat ca-i place mai moale putin. problema e ca ar mai fi vrut si eu nu i-am mai dat....mi se parea cam mult si asa.
teo si BB Fulvia

ginni
Eu i-am cumparat de la Nestle si Milupa cereale cu lapte.Nu mai este nevoie de lapte praf,ci doar de apa.La 150 ml se pun 9 linguri rase de cereale.Eu nu am respectat cantitatile,ci fac ochiometric,mai ales ca Darius mananca si mai mult ,si mai consistent.


Valenka
Daca-i place da-i mai mult..nu poti hranii copii dupa scheme rigide..trebuie sa fii flexibila...Alex nu papa mai mult..ca i-as mai da...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

7 Cereale
denisa73
Astazi facem 8 luni si m-am gandit sa-i introduc cerealele.Cineva mi-a zis ca cele mai bune sunt cele care contin 7 cereale o data.Intrebarea mea este le pot introduce pe toate cele 7(pe cutie scrie ca e de la 6 luni)fara sa avem probleme avand in vedere ca are 8 luni?Mie medicul mi-a zis ca la varsta asta pot sa-i dau orice si orict.


koalitza
Daca are 8 luni (sa-ti creasca mare si sanatos!) poti sa-i dai orice cereale care se introduc de la 6 luni si chiar si cele pentru 8 luni; sunt unele de la Milupa, care contin bucatele de fructe, pentru a stimula masticatia.


aime
Cand am inceput sa papam cereale, am inceput cu cele cu orez, tapioca, la 6 luni, apoi am continuat formule cu 7 cereale, sunt recomandate la varsta asta. Si noua dr asa ne-a si spus "cautati cutia cu cele mai multe cereale".


Teodora D.
denisa, sigur ca poti sa-i dai si probabil nu va fi nici o problrma, dar... avand in vedere ca ii dai cereale prima oara de ce nu incepi cu ceva mai simplu, de exemplu doar cu orez, care e bine tolerat, si pe urma ii introduci mai multe.
eu asa am procedat cu copilul meu, tu desigur faci cum vrei.
si desi eu am fost tot timpul cam "intarziata" in introducerea diferitelor alimente(am "suflat si in iaurt" de teama unei eventuale intolerante), de data asta am gasit pe cineva care a intarziat si mai mult. nu e o critica, dar fara indoiala ca la 8 luni e cazul sa-i dai cereale. succes orice ai alege!


mihaela agh
Si noi consumam cele 7 cereale... de la Milupa. Dariei ii plac foarte mult. Noua ne-a recomandat pediatrul sa-i dam din acestea de la 6 luni. Pana la 6 luni e vorba de gluten, acesta e motivul pt care nu pot fi date orice fel de cereale, dar dupa... orice si oricat - bineinteles, special pt bebelusi. Pediatrul mi-a explicat ca imi recomanda aceste amestecuri de cereale, nu neaparat cele 7 de la Milupa, mai sunt amestecuri, pt ca in acest fel bebe primeste din toate cerealele ce are nevoie. Eu cred ca poti sa-i dai cu incredere.


aurelia1278
Uitati ca pediatra mea zice altfel ! Cerealele cu gluten e bine sa fie date mai rar (la orice varsta) si considera ca nu au avantaje fata de cele fara gluten.
Asa ca...



denisa73
Va multumesc pt raspunsuri si urari!
Teodora D orez au si borcanelele si el e mai mereu constipat,de aceea m-a gandit impreuna cu voi ca e mai bine toate cele 7 cereale de la Milupa.
Sper sa avem noroc si sa nu patim nimic.

asi
Pofta buna la cereale!
De obicei asta e primul aliment cu care se incepe diversificarea.Cu siguranta nu o sa pateasca nimic.
La 8 luni poate sa manance si biscutiti.
Cerealele fara gluten se dau la inceputul diversificatiei.Se dau fara gluten pentru ca s-a dovedit ca bebelusii pot dezvolta intoleranta daca stomacelul e fortat.
Mi se pare putin exagerat sa nu ii dai cereale cu gluten mai ales la 8 luni.
Sanatate multa !



simona_filipas
Poti sa-i dai fara frica orice fel de cereale cu conditia sa respecti conditia de varsta. Cum voi aveti deja 8 luni poti sa-i dai orice fel de cereale ( cerealele sunt pentru 4 luni fara gluten, pentru 6 luni cand se introduce deja glutenul si pentru 8 luni ).Asa ca ai de unde alege.Daca pina acum nu i-ai introdus glutenul ti-as recomanda sa incepi cu cerealele de 6 luni sa nu faca intoleranta la gluten.
Va dorim sa cresteti mari si sanatosi


denisa73
Cerealele care le-am luat sunt pt. 6 luni,am uitat sa specific.

Kittycat
Bineinteles ca la varsta asta poti sa ii dai asa ceva. Singura conditie pe care trebuie sa o respecti este aceea similara ca pentru orice aliment nou introdus la aceasta varsta: incepi progresiv (indiferent daca pana acum i-ai mai dat sau nu cereale cu gluten) pt a testa reactia organismului. De altfel indicatia asta este scrisa si pe spatele aproape oricarei cutii de cereale. Incepi in prima zi cu o linguritza si cresti treptat. Vezi ca exista si la Nestle niste cereale f bune, se cheama "8 cereale", sunt indicate de la varsta de 8 luni si contin si Biffidus (mie tocmai de asta mi-au si placut).


denisa73
Nu-i plac cerealele, ii vine sa vomite.I-am facut altele cu gris cu banane si nici pe alea nu le-a vrut.Oare toate or fi la fel? Voua va mananca cu pofta cerealele? De care cereale sa-i iau sa-i placa gustul?

Kittycat
Eu n-am incercat decat de vreo 2-3 ori sa-i dau cereale. Nu i-au placut, asa ca nu am insistat. I-am dat si ii mai dau uneori doar in amestec cu piureul de legume si asta doar cand iese mai moale, 2-3 linguritze.


mariana tache
O! Noi suntem big fun 7 cereale!
Sunt cele mai complete. Poti sa le dai fara probleme toate odata (nu ai cum sa le separi )! Bebe nu va pati nimic!


Candy
Denisa, daca puiul tau e constipat eu te-as sfatui sa le eviti in prima faza pe cele cu orez. Aceeasi problema am avut-o si eu cu Eric (1 an). Eu ti-as sugera sa incerci cu cele cu porumb, care sunt recomandate ptr copiii constipati. Poti sa incerci eventual si cu fulgi de porumb din aceia imbogatiti cu fier macinati de la Sanovita si amestecati cu lapte.
E foarte greu de prezis ce gusturi prefera, numai pe incercate merge! Ai grija sa nu folosesti o cutie de cereale inceputa mai mult de 3-4 saptamani si atentie la modul de pastrare (eu prind cu o agrafa coltul pungii si o tin in camara)


aurastanciu
noi avem un an si doua luni si mancam cereale pentru 6 luni pentru ca astea le plac, asa ca nu vad care este problema

mama de gemeni Medeea si Matei (28 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cereale - cat de des?
ancutzathree
am inceput sa-i dau lui alex cereale si se pare ca ii plac la nebunie,ar manca pana....
pana acum i-am dat maxim 3 linguri(de praf),o data pe zi si ma intrebam daca pot sa-i dau in fiecare zi si pana la cate linguri as putea creste cantitatea?are 6 luni si 3 sapt.



MihaT
La ce fel de cereale te referi?Cu lapte in ele care le faci groase si le dai cu lingurita sau care le pui in lapte si le dai cu biberonul?


ancutzathree
ma refer la cele groase care se dau cu linguritza



bubu05
Ancutza, poti sa-i dai o masa doar de cereale, cantitativ sa fie la fel ca si celelalte mese, 150-180 ml. Deci, poti pune 5-6 linguri de cereale(praf) cu 100-120 ml apa. Sigur ca poti sa-i dai in fiecare zi.
Eu de la 11 luni am inceput sa-i dau cereale cu lapte in ele, pana atunci ii puneam in fructe sau in lapte cereale simple. La un moment dat nu le-a mai vrut si am trecut pe cele cu lapte in ele. Eu ii dau Milubrei cu biscuiti in fiecare seara si de curand si dimineata.


MihaT
Anca pai la fel ii dau si eu Alexiei,o singura masa pe zi,iar cantitate cat mananca ea.Si seara la culcare ii dau cereale din orez si fructe ,care i le pun in lapte si bea cu biberonul.


iullia
Copiilor mei, le-am dat cereale de la 4 luni, desigur, cele pt varsta respectiva. Dar nu le-am facut cu apa, ci cu mucilagiu de orez, consistenta pt masa cu lingurita.
Din cele care au in compozitie lapte, le-am dat de la 6-7 luni, tot cu mucilagiu in loc de apa.
Cereale normale, pt copii mari, respectiv glonturi, cum le spun eu, mananca de la 12-14 luni, in castronel, cu lapte.


tomecica
alexia mea are 15 luni si inca nu i-am dat cereale pt copii mari . mi-e teama sa nu se inece.


axxa
o masa pe zi de cereale ii dadeam, cea de seara, si asta de la 4 luni pana pe la 3 ani, bineinteles, crescand cantitatea....de mai multe ori? hmmm...nu cred sa ii dauneze, cel mult sa il sature mai repede de ele si sa ti le refuze mai tarziu


ancutzathree
va multzumesc de mesaje,ma bucur ca pot sa-i dau in fiecare zi,ca tare-i plac,sper sa nu se plictiseasca de ele,i-am luat 3 feluri sa le mai schimb...



aime
Noi de la 6 luni, la inceput de diversificare am primit unda verde la 4 lingurite de cereale pe zi. Noi inca mai papam san, asa ca nu-i dadeam cereale seara.Apoi tot am crescut cantitatea, progresiv.

Crinia
Buna

Aicea se recomanda de dat zilnec de doua ori pe zi cereale pina la virsta de 2 ani.

Eu ii dau zilnic de 2 ori amestecind cu apa.


ereso
Eu i-am dat o masa pe zi ... sunt intr-adevar foarte gustoase dar am avut o MARE retinere cu cerealele astea. Acum cand este mai marisor am descoperit ca in cerealele pentru copii este un continut foarte mare de zahar si, de fapt, asta ii inebuneste ...
Noi am inceput deja sa le evitam.


sirimie
Si Vladut maninca o masa completa de cereale de pe la 5 luni, cind am inceput diversificarea. Ii plac Nestle si Humana, care nu au zahar.
El nu a vrut niciodata sa manince cereale din biberon, a mincat numai cu lingurita.

Cred ca daca a mincat citeva zile la rind cereale si nu a patit nimic, poti sa ii dai o masa completa, cit vrea sa manince, fara nici o problema.

Vladut maninca o masa de cereale si una de fructe, pe linga lapte si legume.

carmen_ardelean
Noi am mancat tot de la 6 luni, o masa pe zi, dar..cat vroia..faza e ca nu vroia prea mult si mai imbunatateam eu cu ceva iaurt sau fructe..
Dar, am o intrebare relativ colaterala:
CE FEL DE CEREALE LE PUNETI IN BIBERON?Si mai ales cum procedati?
...ca noi am incercat sa-i punem din cele pt bb ( nestle fara lapte), dar ori am uitat eu cu se prepara, ori..nu stiu ce se intampla ca mi se fac niste cocoloase...nu ii dau des( avem aproape 2 ani), dar se intampla sa manance seara pe la 20 si atunci ma gandesc ca daca se culca la 22 si se trxeste pe la 10..sa fie mai consistent laptele...


sanziana72
Marina a inceput de pe la 4 luni sa manance o masa de cereale cu lapte cu lingurita care a fost inlocuita treptat ce alte alimente.
In schimb de pe la 8 luni cand a inceput sa ia si lapte praf pe langa san i-am adaugat totdeauna si cereale fara lapte in el.

Marina nu e o mare mancacioasa, dimpotriva, asa ca si acum, la 14 luni, cand bea lapte praf junior, ii adaug cereale in el ca sa ii asigur macar asa masa.

Cand spuneti de cereale pentru copii mari presupun ca va ganditi la ceva de genul cornflakes, pufarine... Am inceput sa ii luam putin inainte de un an niste cereale rotunde cu miere (singurele care nu contineau chimicale). I le-am luat ca sa invete sa manance singura. Asa ca i le puneam in farfurie si le manca singura. Au diametru cam
de un centimetru, asa ca trebuie sa le mestece si nu se ineaca cu ele. Ii plac tare mult. Acum trebuie sa vedem ce vom gasi in Romania. Momentan i-am luat pufarine dar sunt pline de E-uri.


sirimie
Unele cereale de la Nestle nu se dizolva complet, cred ca asa sint ele facute. Daca vrei sa pui in biberon pune Nestle cu porumb si tapioca (parca astea se dizolva complet) si mesteca-le bine in biberonul cu lapte. Sau alege alta marca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cereale - 4 luni
roxisialexia
Neata' mamici, sunt o mamica incepatoare si vreau sa ma sfatuiti intr-o dilema.....bblusei mele trebuie sa ii dau in curand cereale cu porumb,orez si tapioca-fara gluten si zahar( la recomandarea pediatrului)-in suc de mere ( ca morcov nu vrea neam' )deja sunt la a doua lingurita de suc....dilema e urmatoarea ce fel de cereale?...am fost in hypermarce si nu am gasit decat de la Nestle si de la sase luni...ori fata mea o sa faca 4 luni...ce imi recomandati? Nu am vazut eu bine ....exista si alte firme ?
Voi ce le dati?
Multumesc mult


Laura25
Roxana, cauta in farmacii mai bine. Cele mai bune (din experienta mea) sunt cele de la Milupa si cele de la Bebelac. Si sigur gasesti si pt 4 luni. Incearca sa iei cereale simple (fara fructe) sau cu un fruct care stii ca ii prieste (orez cu mar de exemplu). Ai putea inerca si cu cereale cu portocale sau banane de ex. dar exista riscul sa iti faca alergie. Sanatate multa Alexiei, spor la papacit si crestere usoara!

she_wolf
Eu i-am dat de la Milupa, au si de la 4 luni si ii placeau foarte mult. Mai cauta, ca gasesti sigur.

Dory232002
Buna fetelor, in aceeasi situatie ca roxi ma aflu si eu, dar eu am vazut multe firme de cereale, dar mi-e tare frica sa incep sa-i dau pt. ca bb-lina mea are o dermatita atopica si mi-e si frica sa-i mai dau ceva, pt. ca dr. nu ne-a putut spune cu exactitate de la ce se face aceasta dermatita. Imi e frica sa nu fie alergica la ceva si eu sa nu stiu.


asra
Buna,

O intrebare:de ce insistati sa dati cereale copiilor?Intreb acest lucru pt. ca am avut aceeasi dilema cu cativa ani in urma cand domnisoara mea era bb.Nu eram in Rom. si norocul a fost sa dau peste un medic extraordinar ,in varsta,cu studiile facute la inalte institutii de invatamant si cu o experienta iesita din comun.M-am dus la el cu aceeasi intrebare.Cand si care cereale sunt potrivite.Stiti ce mi-a raspuns?Voi romanii aveti o problema,va plac copiii grasi si pufosi.A mea avea la aproape 1 an 9,5 kg si mie mi se parea superslaba.MI-a zis asa :hraneste-ti copilul sanatos,cu fructe ,sucuri si legume,specifice varstei,iar vreodata daca nu se va satura cu o masa asa alcatuita ,da-i o masa de cereale.Asa am facut si nu voi regreta niciodata.Apropos tot atunci a scos un tabel si mi-a aratat,ca pt. varsta ei aceea era greutatea optima.Cu el am invatat sa-mi cresc copilul si am toata consideratia pt. acel medic.
Am zis sa va dau de gandit ca se poate si altfel.


alinam
roxi vezi ca ti-am raspuns si pe forumul de mamici de sept-oct

eu i-am dat lui bb orez de la milupa simplu fara lapte, i-am pus eu lapte in el milumil, dar copilul meu are alergie la o proteina din lapte(orikum i-au plakut foarte tare), azi i-am dat aceleasi cereale cu lapte nan ha si nu i-au mai plakut, dece? pt ca laptele ha e amrui dar de la asta nu mai face alrgie.

Am si eu o intrebare pt mamele care au folosit lapte HA , am vazut ca si Humana are o astfel de formula, ce stiti e la fel de amarui?


roxisialexia
Multumesc mult, pentru raspunsuri
ASRA- eu nu insist...insa asa recomanada acum pediatrii...nici eu nu am crescut cu cereale....de atfel vine de la americani treaba asta ca si diversificarea la 6 luni.....(fata mea la 3 luni avea 5,500kg si 63 cm si am nascut-o cu 3.900kg ).....avand in vedere ca sunt mamica incepatoare intreb si eu una alta pina invat.
ALINAM- nu m-am descurcat deloc acolo cu postatul, multumesc oricum ....cat despre Humana..stiu ca e considerat unul din cele mai bune incearca-l..( eu folosesc formula normala)


Kittycat
Au si la Bebelac, Milupa si Hero cereale fara gluten (orez, porumb). Inclusiv cele cu porumb, orez si tapioca sunt fara gluten si se pot da la copii sub 6 luni (chiar daca pe cutie scrie peste 6 luni). Cel mai bine ar fi sa incepi cu niste cerelae simple (de exem-plu doar orez sau porumb) fara lapte in compozitit, le amesteci cu laptele ei obisnuit, vezi cum reactioneaza, si apoi poti trece la formule mai complexe (cu lapte, cu fructe etc). Oricum, obligatoriu trebuie sa fie fara gluten.


Tia
Noi folosim cerealele acestea, sunt de la Milupa (cutia albastra), se prepara cu lapte (adica nu are lapte incorporat) si le gasesti in hipermarket (noi le luam din Cora). Exista si varianta numai cu orez, te-as sfatui sa incepi cu aceasta, cealalta contine trei feluri de cereale si daca apare o problema, n-ai sa stii de la care din ele.

sirimie
Eu i-am dat Bebelac si Humana (sint pentru peste 4 luni), cel mai mult i-au placut Humana.

Noi am inceput diversificarea cu cereale pentru ca bb era pre slabut si asa am citit ca e recomandat pentru bebelusii slabuti.

Acuma eu nu sint nutritionist, dar peste tot am citit ca e bine sa manince cereale (la orice virsta de altfel) pe linga legume si carne si fructe. In toate cartile pe care le-am citit eu scrie ca e bine sa aiba o masa de cereale pe zi.

Bimilit
noi am papat cereale de la Hero ( sunt de la 4 luni - fara gluten)dar nu am fost fff incantati , iar de la 6 luni am trecut pe cele de la Nestle si aceeasi poveste , asa ca nu papam cereale.


cipcipcip
Si eu stiu ca e normal sa dai cereale la bebei, e o sursa de carbohidrati asa cum noi mincam paine. Eu in schimb ma feresc de cerealele comerciale care au mult zahar, cumpar in general din cele de orez care nu au zahar. In rest folosesc si paine, malai, secara etc (dupa 6 luni)pe care le fac cu lapte si in care amestec fructe, tocmai pentru a evita zaharul din cereale.

Roxana: exista cereale fara gluten ptr 4 luni. Eu recomand cereale simple si amestecat in ele fructe in prealabil fierte (la inceput) decit sa cumperi cereale cu fructe. Daca gasesti cerealele de orez de la Nutriben sau Nestle nu au zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Nestle - Orez, Nestle - Grau cu miere, Cheerious (Nestle), Nutriben 5 cereale.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cereale la masa de seara
roxisialexia
Azi i-am dat pentru prima data o masura de cereale in suc de mar ( si i-au placut yami yami )si mi-a zis pediatra sa ii dau si seara si uite ca nu stiu la ce masa ??? la ultima? adika ora 10 la noi....

sirimie
Eu ii dau cereale la masa de la 18, cu lingurita, pentru ca el nu vrea deloc sa manince cereale cu lapte din biberon

Se poate ca pediatra sa iti fi spus sa ii pui cereale in biberon la ultima masa de la 22 (daca ai mesele la 6-10-14-18-22) dar se poate si sa ii dai cereale la masa de la 18


cattalina
eu cred ca ii bine sa pape cereale pe la 18-19 seara cu lingurita si la ora 22 sa mai ia o masa de lapte...
pofta buna

bonsai
La noi "prinde"urmatoarea metoda:la ultima masa, in jur de ora 21, prepar o sticluta de lapte cu cereale( potrivit de grosut),cat sa curga prin biberon care e taiat "in cruce".La ora aceea e destul de obosita ca sa mai manance cu lingurita,iar avantajul e ca papa tot si doarme satula toata noaptea.Am in permanenta 4 sau 5 variante de cereale in casa pe care le alternez sau le combin asa in cat sa nu se plictiseasca de acelasi gust.Eu folosesc doar cereale care se prepara cu lapte.


MihaT

Eu ii dau Alexiei cereale care se pregatesc cu lapte(din biberon),seara la 22 cand se culca si nu se mai trezeste pana la 10 a doua zi


bubu05
Si Vlad papa cereale, chiar de mai multe ori. Adica seara la 8:30, ultima masa, le mananca groase, cu lingurita, Milubrei cu biscuiti si lapte. Apoi ii mai pun si in piureul de fructe de la ora 10, vreo 2 masuri, din cele simple, fara lapte. Cateodata ii mai pun si in laptele de dimineata, dar mai nou il vrea cu biscuiti.

mariana tache
Ai mei flacai papa cerealele la ultima masa; principalul motiv: sa fie o masa mai consistenta ca sa nu se trezeasca peste noapte la papa (si nu se trezesc! ); alt motiv: dupa 6 luni, cand introduci branzica de vaci in alimentatie, asta o servesti la masa de la 18, cu banana sau biscuiti si oricum trebuie mutata masa de cereale.



giayan
Si noi papam cereale la 18-19,dar ma gandeam sa i le bag si la ultima masa,poate v-a dormi mai bine.

rrox3
Ioana papa cereale preparate cu lapte si amestecate cu fructe blenduite in fiecare seara. In jur de 8.30. Dupa aceea pe la 10-10.30 seara mai bea si putin lapte si merge la culcare. Doarme bine si frumos pana dimineata pe la 8-9.

aime
Alexia ta e micuta inca...ii inlocuiesti deja o masa cu cereale? Nu mai papa san?
Noi am inlocuit masa de seara cu un bibe de cereale cu lapte pe la 9 luni (ce-i drept ca pana atunci am papat san).
La 4 lunisoare, eu i-as da cereale cu fructe amestecate la masa de dimineata sau la ora 18.00. Noi am inceput diversificarea la 6 luni si am inceput cu 4 lingurite de cereale simple pe zi. Acum trebuie sa-i dai din cele fara gluten, dar cred ca stii deja.


anastasia13

si eu mi-am pus intrebarea asta pt ca fetitza mea are doar 4 mese p zi numai ca eu-mama nebuna- o trezesc la 23.30 sa-i dau laptic si astfel sa avem 5 mese pt ca doarme toata noaptea pana la ora 7 dim si mananca la intervale d 4 ore ; pediatra mi-a zis sa-i dau la ultima masa cereale dar am incercat asa si a fost agitata toata noaptea asa ca am mutat momentan masa cu cereale dimineata si apoi la ora 19.30(deci avem 2 mese cu cereale) si seara ii dau doar laptic.Mai nou am introdus si piureul d legume mai exact d morcov la masa d pranz....of ce ma enerveaza diversificarea asta!!!mi se pare asa d greu inceputul asta.....dar o sa ne descurcam noi


teodraghici
Noi papam cereale pe la ora 18-19, depinde de cum e de obo BB, dupa care facem baita la 20.30 papa lapte de la san si doarme. Eu i-am cumparat cereale care se prepara cu apa, pt ca inca alaptey, si le papa cu lingurita.
anastasia, si pe mine ma enerveaya diversificarea asta...ai mare dreptate....dar nu mai am de ales....si cand ma gandesc ca de la 6 luni am inceput-o.....
Teo si BB Fulvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cereale - 6 luni
Dory232002
Ce fel de cereale exisat pana la varsta de 6 luni, ce firma si ce contin?

jadi

Vlad are 4 luni si doctorita ne-a recomandat sa ii dau sa manance 4 lingurite de cereale pe zi pentru ca nu e foarte grasutz si poate ia un pic mai multt in greutate. Cind am intrebat ce, mi-a spus ca Hipp sau Nestle insa...

Am cumparat 3 cutii de cereale pana am ajuns la cea din care ii dau acum si azi e prima zi. De ce? Pentru ca am avut informatiile fragmentate si anume:

1. Fara gluten, adica fara cereale din grau, se specifica pe toate cutiile de cereale

2. Fara zahar, e bine sa aiba cel mult glucoza sau fructoza

3. Fara lapte, e caz particular la mine, vreau sa i le dau in laptele matern.

Asa ca am ajuns la Nestle, porumb, orez si tapioca si desi scrie pe ele de la 6 luni , eu m-am riscat. De altfel cei de la Nestle aveau candva trecute pe cutie si de la 4 luni dar conform tuturor tendintelor de alaptare, se considera ca pana la 6 luni e suficient laptele matern ca atare au trecut si eu cerealele la 6 luni. Nu au gluten, nu au zahar si sunt fara lapte.

Daca ii dai lapte praf atunci e mult mai usor, ii dai cereale de la firma producatoare si pot contine si lapte.

Valenka
Bb a capatat cereale abia dupa ce am inlocuit complet masa de legume...eu i-am dat initial Gris(fara gluten) de la Nestle(de la 4 luni-scrie pe cutie)..apoi Orez cu lapte de la Milupa(de la 4 luni), acum papa 7cereale de la Milupa.
Am luat la un moment dat si cereale fara lapte..da' mi s-a parut prea mare osteneala..fa mai intai lapte praf, abia apoi prepara grisul.
Eu ma uit sa scrie fara adaus de zahar cristal(da' tot pun zahar smecherii..ii zic maltodextrin)...


Diana Mirela
Eu tocmai i-am cumparat mandrei mele orez de la Milupa. Am vrut fara gluten, fara zahar sau alte adaosuri. Astea au doar orez si vit.B, iar pe ele scrie ca se pot folosi de la 4 luni.

Monica-Elena
Noi folosim humana ptr ca am mers pe principiul fara gluten si fara zahar si la fel ca jadi am vrut fara lapte.


claujro
Mergi intr-un super-market si ai sa afli raspunsurile la toate intrebarile tale. Oferta e foarte bogata!


miki_c
Am folosit Humana si Milupa toate combinatiile pana la aceasta varsta (1 an si 4 luni). Lui bb ii plac mai mult Milupa.
Cred ca depinde de gustul fiecaruie copil trebuie sa testezi mai multe sortimente gama este foarte variata.


roxana1974
"pe vremea mea" alea de la Nestle, de orez, fara gluten si zahar erau pentru "pana la 6 luni" si de-alea i-am dat...aaa si de la Bebelac...in rest, Milupa sunt excelente.

Dory232002
Va multumesc pt. raspunsuri, ieri am fost intr-un magazin specializat in produse pt. bb, dar nu am avut ce sa aleg deocamdata, pt. ca toat ce era pentru 4 luni era fie cu banana, fie cu morcov sau orez, si stiu ca astea constipa, iar noi avem mari probleme cu constipatia asa ca ma-m hotarat sa mai amanam putin cerealele, pt. ca de-abia incercam sa ne obisnuim cu supa de zarzavat.
Dar daca tot am ajuns acolo am luat un borcanel de la hipp cu piureu de caise, oare la ce ora este bine sa il dau? sa inlocuiesc merele rase de la ora 10-11 cu acesta?



Lia2000
Cand i-am amestecat cerealele de orez cu lapte, n-am observat sa se constipe fiica mea. Cand i le-am dat doar cu apa- parca. Eu am trecut acum pe Nestle, le preferam amandoua.
Poti inlocui merele(care banuiesc ca le dai fara celebrul biscuite, nu?) sau poti sa-i dai cu cereale de orez, ca sa se neutralizeze unul pe altul la efecte de constipare. Dar, ar trebui sa incerci intai cerealele ca atare.


daniella4

Noi folosim Bebelac si sunt ok. Nu ne constipam, nici invers, ii plac lui bb.


Crinia
Noi folosim Nestle si Heinz si sunt destul de bune


teodraghici

Noi folosim de la nestle orey cu roscove, le prepar cu apa....pt ca BB mai papa laptic de la mami....ii plac tare mult


Tia
Buna idee sa dai o fuga la hipermarket, ai ce studia

Noi folosim Milupa - fulgi de orez pentru masa de seara (se prepara cu lapte) si mai nou combinam cu varianta "3 cereale" (orez, porumb, tapioca). Iar dupa amiaza ii mai dam "orez si porumb" cu lapte incorporat.


Dory232002
Astazi ia-m luat cereale cu orez si mere( fara lapte), de la Bebelac, pt. ca bem si lapte tot de la aceeasi firma, in seara asta ia-m dat pt. prima data si vad ca ia placut, acum speram ca totul sa fie ok, aici ma refer la constipatie, pt. ca nici acum nu si-a revenit


alexa si mami

alexa fiind consumatoare de milumil, am optat pt cereale tot milupa. si s-a inteles f bine cu ele (nici pomeneala de constipatie). am inceput prin a-i pune seara in bibe, apoi am trecut la piureuri.
sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cele mai bune cereale
gabivalceanu
Desi fetitza mea are aproape 2 ani, noi abia acum experimentam cerealele de pus in lapte...pt ca pina acum vreo luna am alaptat-o. Am terminat cerealele Bledina (sunt frantuzesti, sau cel putin eu de acolo le-am avut) si acum nu stiu de care sa cumpar, pt ca vreau sa semene cu ce-a baut deja. Si intreb: care sunt cerealele cele mai bune? Adica (pt noi) sa fie cu vanilie, sau miere, sau biscuiti si sa fie sub forma de pulbere, asa, ca faina (ca am luat unele care nu se dizolva complet, ramin ca taritele in lapte, nu gasesc si mai fine?!) Lamuriti-ma, ca innebunesc daca domnisoara fi-mea refuza laptele pt ca-i schimb cerealele...Chiar asa, ati cumparat de undeva din ro marca bledina?

aurastanciu

cred ca depinde de fiecare copil, dar noi papam foarte bine cereale Nutriben ( sunt spaniole) 8 cereale cu mieresi 4 fructe. sunt dulci si se dizolva foarte repede. noi punem in biberon sau amestecate cu laptic si papapm cu lingurita

liliac1
Noi folosim cu succes cerealele Hero. Se omogenizeaza foarte bine, le punem in bibe si n-avem probleme cu cocoloasele. Cele mai grozave (pentru noi)sunt 8 cereale cu miere.
Poate se apropie de ceea ce ai avut tu. Din pacate nu stiu cum sunt astea de la bledina...

nastasie

si bebelac au cereale tot asa ca faina in diferite sortimente..


diadaniela
A mea mananca Nestle.


miradi
Noi folosim de la 6 luni cereale Nutriben si suntem foarte multumiti de ele ,au mai multe cereale ,miere si calciu sunt de 300 de gr si costa si mai putin .


ella77
buna seara, acum incerc prima data sa intru pe forum.Noi am folosit ulker - cereale fara gluten si acum am inceput cu ulker grau si miere, ii plac foarte mult fetitei mele Antonia

cius22
Buna seara,

Victor are 1 an si 9 luni si nu ii mai plac cerealele care se dizolva...el vrea inelute (de la Nestle sau Fortza) cu...cacao...



miag
buna seara..

Noi papam Nestle: 5 cereale, 8 cereala, orez cu trei fructe..depinde de chef...si le tot schimbam ca sa nu se plictiseasca bebe


ixxi

noi papam hero: 8 cereale cu miere, grau cu 4 fructe si gris cu miere. sunt aromate si se dizolva f bine.


sirimie
Eu cred ca poti incerca cu cereale indicate pentru 2 ani, cred ca s-ar putea sa ii placa.

elyababau
Buna fetelor,
As dorii sa va intreb cum au suportat bebelusii vostrii primii dintisori? Andu si acum mai este agitat si suparacios,dupa 7 zile de cand i-a aparut primul dintisor.Ma ingrijoreaza faptul ca in fiecare noapte face febra,nu mananca mai nimic (nici branzica care era preferata lui),nu se odihneste bine noaptea,se scoala foarte des.


elyababau
Andu a mancat cereale cu orez de la 4 luni.Acum are 9 luni si nici nu vrea sa le mai vada.Nu vrea nici gris cu lapte, nici orez.

gabivalceanu
A, multam. Cred ca o sa incerc din istea hero cu miere... Am luat nestle 8 cereale si deocamdata le-a baut pe toate 8 :)

Ely, de multe ori copiii au perioade in care refuza laptele... Schimba si tu cereale sau da-i o pauza...

Ioana mea n-a vrut alt lapte muuult timp, dar eu am incercat zilnic cu biberonul (canuza, paiul, lingurita, paharelul). Intr-o zi (dupa vreun an, zic) a baut! Si atunci am intarcat-o (usor de-acum , ca era ditamai magadanu).


Candy

Eric prefera cerealele de la Hipp, in special cele cu iaurt probiotic. Gasesti mai multe arome, banane si fructe exotice, capsuni, sunt in jur de 1 EUR sau chiar sub 1 EUR daca le cumperi din Germania sau ai pe cineva sa-ti aduca. Merita, eu cumpar cate 10-12 cutii.
De asemenea, foarte mult ii place si Milupa Stracciatella.
N-am incercat niciodata Bledina si Nutriben.


delia_alx
Noi papam din mai multe feluri le schimbam sa nu ne plictisim. Vad ca puiul meu le agreaza pe toate indiferent de firma asa ca luam Nestle in special apoi Nutriben ...nu am incercat Bebelac

lidiadanaila
Noi avem 1.9 luni , si in lapte in biberon i-am pus doar orez - cereale de la nestle...cu lingurita am incercat si noi mai multe ...cele de la nestle sunt bune dar cam cleioase , cele cu griu nu-i plac ca sunt prea dulci si lesinate ...cel mai bine le maninca pe cele de la milupa cereale cu biscuiti si sunt si bune la gust ...acum am luat tot de la milupa cu banane ....si eu mai vreau pareri de cereale nu foarte dulci dar gustoase ???


oany
Noi papam foarte bine Nestle sau Melos-Fortza cu miere...

teodraghici
Buna,eu am cumparat asa:Nestle-orey cu roscove, apoi nutriben-8 cereale cu miere...Nestle-3 cereale cu lapte...si le alterney sa nu se plicti BB


canceuadriana
Noi mancam Nestle, am incercat mai multe sortimente darle preferam pe cele cu lapte.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gris cu lapte
lunna27
Ce parere aveti despre grisul cu lapte la bb-ei?Am o prietena care ii da in fiecare zi...Cineva mi-a mai zis ca cica ar "manca", calciul din organism(?).

Eu am zile cand ii fac si zile cand nu ,prefer sa ii dau cereale de la nestle.

Imi cer scuze daca a mai fost subiectul...eu nu l-am vazut pe aici.


adinaiacob

Sincera sa fiu, nu prea vad cum ar putea grisul cu lapte sa "manance" calciul din organism. Adevarul este ca acum am auzit si eu ca nu ar fi prea bun de dat la bebelushi, dar nu am aflat cauza. Eu deocamdata nu am incercat sa-i dau, dar imi amintesc ca si ai nostri spuneau ca ne dadeau gris cu lapte cand eram mici si nu cred ca am fi patit ceva din cauza asta.

aurastanciu
eu stiu ca nu se da pana la un an pt. ca favorizeaza aparitia rahitismului. eu le-am dat de pe 13 luni, dar cam de doua ori pe saptamana.

IEPU

Nu stiu sa explic cum ar fi calciul "mancat" de gris. Dar am auzit asta de la atatea persoane diferite, inclusiv de la doctori pediatri, incat o sa uit grisul pana la 1 an. Si biscuitii!
Acestea sunt pareri mai noi, de care parintii nostri nu stiau pe vremea cand eram noi copii.


Field_mouse
Grisul se fabrica din grau - riscul alergiei la gluten e foarte ridicat, este sarac in fibre, vitamine si minerale (calorii multe fara prea mare folos). Undeva am citit ca favorizeaza aparitia rahitismului si anemiei (nu tin minte de ce). Concluzia - din cand in cand se da, dar in fiecare zi - e prea mult, exista doar orez, ovaz, mei, hrisca, etc.


nicoletag

Din cate stiu eu problema sta cam asa: glutenul pe care il contine bobul de grau (si implicit si grisul de grau),impiedica absorbtia fierului in organism, in special la bebelusi. Lipsa fierului din organism, sau in cantitati insuficiente, duce la aparitia anemiei. De aceea unii medici pediatri recomanda evitarea alimentelor care contin grau (piine, biscuiti, gris) pana la varsta de 1 an. Se poate inlocui grisul cu faina de orez, pt cei mititei, care am inteles ca-i mult mai buna, sau cu produse Nestlle.
Acuma, daca stai sa te gandesti ca noi am fost crescuti cu gris de grau, e de discutat!!!
Oricum decizia e a noastra, a fiecaruia dintre noi, depinde de noi ce si cat mancam noi si piticii nostri.


sirimie
Si doctorita noastra ne-a zis sa nu ii dam pentru ca ar produce lipsa de fier.


camelia72
Eu ii dau lui Mihai zilnic gris cu lapte si miere,de la 1,6 ani,chiar nu stiam ca grisul produce anemie!
Ce alte cereale sunt recomandate pt. pus in lapte la 1 an si 9 luni,nu-i place laptele simplu?

booboo
Grisul cu lapte nu se da la bebelusi din cate ne-a zis noua dr. din cauza zaharului.

mariana_1976
Dragele mele,
Eu cred ca aici in Suedia astia stiu ce spun.Sa va zic,sa nu va zic...?(ca poate ma luati la ...

IN NICI UN CAZ GRISUL NU IMPIEDICA ABSORBTIA FIERULUI!!!
Dimpotriva,aici ne informeaza in zeci de brosurici si brosurele ca cerealele + vitamina C din fructe proaspete FAVORIZEAZA ABSORBTIA FIERULUI!
Aici se dau piureuri de cereale(ovaz,secara,orz,hrisca)dar de preferinta cu continut mai mare in fibre si se adauga niste zeama de fructe proaspete sau fructe proaspete zdrobite ca o cremuta!

Calciul ce se gaseste in lapte si nu este in nici un caz "mancat" de gris!
E adevarat ca nu trebuie sa luam pastile de fier cu lapte,ci cu suc de citrice pentru a se fixa,dar grisul cu lapte nu favorizeaza anemia !

Mai pricepe cineva ceva?
numai bine


niko31

Nici eu nu am auzit de chestia cu mancatul de calciu al grizului.Acum dac tii neaparat sa-i dai bb-ului gris cu lapte,f.bine il poti inlocui cu cereale de grau cu lapte, si are acelasi gust.Al meu bb de exemplu nu bea laptele fara cereale in el-dar de cele din grau nici nu vrea sa auda-.Eu le folosesc pe cele de la BEBELAC ,orez cu diferite fructe, sau chiar orez gol.
Pupici


ancutzathree

dar ptr graul din cerealele de la nesttle nu e valabil?numai ptr gris...ca eu nu mai intzeleg nimic

IEPU
Nu Anca,

cerealele de cutie cica ar fi OK. Grisul si biscuitii, nu!


anca tanasica
mie pediatra mi-a spus sa nu-i dau(a zis ca la un aport caloric mare nu aduce nutrienti suficienti, apoi ca da rahitism, poate da alergii, intolerante care se trateaza f.greu...si exista pe piata atatea sortimente de cereale adaptate bebeilor, diverse ca si compozitie, gustoase si cu aport de vitamine...ca n.are rost sa dai gris!)...asa ca pana pe la 2 ani n.a pus gura pe gris cu lapte...dupa 2 ani cred ca ii faceam 1 data pe luna...io tin minte ca si la frate.miu (nascut in 87) pediatra i.a spus mamei sa evite grisul cu lapte...

acu' ca da rahitism sau anemie...nu e important...important e ca toti cercetatorii pediatri nu.l recomanda...

Apanda

grisul, biscuiti si tot ce sunt fainoase se par ca contin gluten care nu este indicat pentru digetia bebelusului sub un an.

Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80 spune:

Nestle grau si miere ,este preferatul fetitei mele de 1an si 2luni

Mergi la inceput