Cereale - de care?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Se pot pastra cerealele dupa preparare?
ancutzathree
as vrea sa stiu daca pot pastra cerealele dupa ce le-am preparat si cat?...pana acum nu i le-am dat doar imediat,pe urma le aruncam...dar asa ajung sa arunc jumatate de cutie,ca niciodata nu stiu cat are intentzia sa manance...noi folosim cereale de la NESTTLE


aurelia1278
Eu nu le-am pastrat niciodata preparate. Am mers pe ideea sa-i prepar numai cantitatea pe care o papa de cele mai multe ori, apoi, daca vedeam ca rade tot de 2-3 ori la rand ii faceam ceva mai mult. Tot asa, daca 2-3 zile la rand manca mai putin (dintisori, raceli etc.), mai scadeam putin portia, pentru a o creste iar cand ii revenea pofta de mancare.
Oricum, nu am scapat nici eu de a arunca mancarea (sau de a o inghiti eu).
Laptele l-am mai tinut la frigider cateva ore gata preparat, dar la cereale nu m-am gandit.

boo lina
Eu stiu ca daca a mancat din ele in niciun caz NU nu se pastreaza. Si acelasi lucru e valabil si ptr lapte. Mai bine faci mai putine si daca ii mai e foame mai prepari repede o portie


Field_mouse

Normal, ca te oftici, ca se arunca mai mult decat se mananca, dar nu risca - sa nu se strice bebe la stomacel.


mariussimiuc
Nici eu n-am pastrat niciodata cerealele preparate.Daca mai voia dupa ce-si papa portia ii mai faceam una.Incearca sa-i faci mai putin,ca sa nu mai arunci.


Alexa Ioana
mai mult sau mai putin off-topic, am si eu o intrebare. se poate pastra laptele facut la frigider ? am mai auzit persoane care il pastrau, dar pe cutie zice sa'l dai imediat, si ce ramane sa nu se pastreze. zice parca si un interval de timp care sa nu se depaseasca... asa ca is total nelamurita acuma...


parpalak

Pai in principiu pe cutie tre sa zica ce si cum. Si nu-i musai sa arunci, poti sa le maninci tu, ca-s bune Cerealele adica. Laptele nu stiu cit e de bun , al meu avea gust de rugina, ca avea adaus de fier.

ema.nu.ela
laptele proaspat preparat se poate pastra la frigider 24 ore.

daca bebe a baut din el si nu l-a terminat parca citisem undeva ca se mai poate tine cam 1 ora. oricum la inceput cand bebe e mic si bea incet dureaza uneori cu intreruperi si 30min pana bea un bibe...
mie mi se intampla la inceput sa bea doar putin...asa ca o scoteam la plimbare si ii dadeam restul de bibe...deci cu o pauza cam de 30 min pana imbracam bebelul si ajungeam in parc. dar puneam bibe in termoizolator.

acelasi lucru e valabil si la mancare. desi laptele e mult mai periculos ca se inmultesc bacteriile mai repede in el.
la cereale e mai bine sa faci portii mai mici ca e mai simplu.


pisi_ella
Noua ne-a zis nasha (care e dr. pediatru) ca laptele instant, odata preparat, trebuie sa se consume in max jumatate de ora, ca altfel isi pierde din proprietati. Nu se strica, dar isi pierde din proprietati.

sirimie
Laptele praf nu se pastreaza la frigider, asa scrie pe cutie.
Nici cerealele nu se pastreaza, parca si pe cutia de cereale scrie ca nu se pastreaza. Eu zic sa ii faci portie mai mica daca arunci mult de obicei.

Eu cred ca nu are rost sa risti sa i le dai mai tirziu si alterate, e vorba de sanatatea bebelusului...


amarantina
Nu se pastreaza! Poate max. 30 minute, dar ma indoiesc ca bb sa vrea sa pape restul in asa scurt timp. Cel mai bine ii faci o portie mica, iar daca o mananca ii mai faci una, daca vrei sa arunci cat mai putin.
Eu una mai mult de 30min n-am pastrat nici laptele, am citit undeva ca o gramada de bacterii se inmultesc in lapte daca nu e consumat imediat si parca le si vedeam ca la desene animate cum se fac din ce in ce mai multe.


ancutzathree

va mutzumesc de mesaje
binentzeles ca n-am sa le pastrez...stau cu punga de praf si cu laptele langa mine si ii tot fac in functie de cat vrea,problema e ca daca intrerup cumva masa cu vreun minut,pe urma nu-i mai trebuie,asa ca trebuie sa ma misc tare REPEDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cereale bb?
mary_ary
Buna,

Poate ma juatati si pe mine. Incerc sa-i dau Alexandrei cereale in lapte la ultima masa, poate va dormi mai bine. De cateva nopti se trezeste din 3 in 3 ore. Pana acum imi dormea noptile. Ma gandesc ca poate nu se satura. Azi implineste 8 luni.
Ma ajutati voi cu sfaturi?

Mersi,


claujro
Eu ii pun Marei (9 luni) o masura de cereale la 210 ml apa +7 masuri de lapte praf. Am luat de la Herro, 8 cereale cu miere.


Alexa Ioana
la sfatul pediatrei mele, pun 3-4 lingurite de cereale (folosesc 7 cereale de la nestle) la 250 ml lapte. fiica'mea doarme de pe la 9-9:30 pana pe la 7 ...


roxisialexia
Alexia a devenit foarte agitata odata cu introducerea cerealelor la ultima masa, asa ca le-am scos.Acum le consuma cu fructe sau iaurt in cursul zilei.Sugestia mea..daca iti dormea noptile si acum nu mai doarme....elimina cerealele si vezi rezultat.

merry_p_s
Eu i-am introdus cerealele in lapte la ultima masa de la 6 luni.I-a mers f.bine cu cele de la Nestle.Acum avem 2 ani si 4 luni si mancam lapte<<La Dorna>>cu cereale de Nutriben cu cacao sau miere.Problema la noi e ca nu mananca laptele decat cu cereale.Simplu nu-l vrea dacat daca-i pun miere.Pupici


Natasa
Eu i-am pus Nutriben in laptic de la 6 luni si a inceput sa doarma bine, ca a vea burtica plina! :) Ii puneam 2 masuri de cereale la 7 masuri de lapte.

lunna27
Mary,poate alta este cauza trezirii ei(zic si eu).Daca ia-i bagat cereale parerea mea este sa nu faci laptele prea gros(adica incepe treptat cu o masura de cereale....)


Dory232002
Sa-ti traiasca printesa!
Eu ia-m dat Alexei cereale de cand a implinit 4 luni, tot seara la culcare , in acceasi speranta, dar tot se trezeste 1 data pe noapte ca sa pape ,ia-m dat la inceput cereale BEBELAC, apoi HUMANA, tot HUMANA ii dau si acum, pt. ca le mananca cu mai multa placere.
Spor la mancat!


teodraghici
Eu ii dau de la 6 luni de la Nutriben...e tare incantata de ele.Oare nu e alta cauya treyitii????....Dintisorii au aparut?


IEPU



Eu ii dau demult la masa de la ora 20:30 lapte pentru 240ml apa + 2 masuri de cereale Bebelac.

Cu toate astea am mai avut perioade de cateva zile in care se trezea si vroia "ceva". Am descoperit ca facea asta de sete/caldura deci cerceteaza daca nu cumva trebuie invelita mai lejer.


Gandacel
Mie imi doarme noaptea de la o luna jumate si, pentru ca e grasut, inca nu am bagat cereale. Insa atunci cand o sa-i dau, o sa-i dau la masa de 19-19:30, pentru ca nu e bine sa se culce cu burta plina. Ar dormi agitat. Ca si noi, oamenii mari. Daca peste zi a mancat suficient de bine, nu e cazul sa il culci imbuibat, nu-i face bine. Daca e doar pentru confortul si somnul vostru, eu zic sa te mai gandesti... COpilul se poate trezi des tocmai pentru ca il doare burtica sau ii este rau. Cunosti senzatia cu care te trezesti in timpul noptii dupa ce ai mancat prea tarziu? E de balonare, un gust de ou stricat, chestii din astea, stare de greata... Cam asa e si cu copiii mici. Nu vor dormi toata noaptea daca au burta plina, ci pentru ca le e somn si nimic nu ii opreste sa adoarma la loc atunci cand se trezesc peste noapte.


Gandacel
Apropos, ciclurile de somn normale sunt de 2-3 ore. Deci e firesc sa se trezeasca din 3 in 3 ore, ba chiar si mai des. Daca insa plange, e alta poveste. Trebuie sa cauti care e cauza. Poate ii e frica, poate doar are nevoie sa-ti auda vocea sau sa o mangai. Ai incercat sa o culci pur si simplu, mangaind-o si vorbindu-i?


alondra25.2006
Sa stii ca si mie mi s-a intamplat la fel.Pe la 4 luni si umpic i-am introdus cereale de la bebelac in lapticul de seara...rezultatul a fost identic cu al tau.A avut un somn agitat,cu maraieli,am crezut ca altul e motivul si nu cerealele deci si a doua seara i-am dat iarasi cereale.S-a intamplat acelasi lucru.Am renuntat la ele,am amanat momentul si la 6 luni am reintrodus cerealele,de data asta altele de la nestle,m-am gandit ca celelalte nu-i fac bine la burtica ,dar...nu.Din nou somn agitat si maraieli cu toate ca a mancat cu placere cerealele.Asa ca ii dau laptic simplu seara si noapte nu se trezeste sa manance ii dau doar ceai si doarme linistita cand nu o dor prea tare gingiile din cauza viitorilor dintisori.


Kittie
Eu am introdus prima oara cerealele in alimentatia lo fimio atunci cand nu lua bine in greutate si mi se parea mie prea tras prin inel. rezultatul? Nici unul! nici la cantar, nici la somn. Cerealele au ramas, neobservand nici un efect advers, de altfel sunt singurele fibre de aceasta natura din alimentatia lui ('nafar de 3-4 biscuiti nu doreste nici paine). Poti incerca, daca ti se pare ca vor da rezultate pozitive doar sa ai grija la cantitatea dozata...(si la tetina..)



mary_ary
!Multam pt informatii.

Am eliminat toate cauzele posibile: caldura, frig, sete, dintisori (pana acum avem 4; nu are gingia inflamata, deci cred ca altii nu-i vor iesi curand!).
Folosesc cerealele ca si biscuiti: pentru a lega diferite mancaruri care sunt prea zemoase din cauza fructelor sau a iaurtului. Cereale doar cu lapte nu mananca. Cereale am de la NESTLE.
Nici aseara n-a dormit prea bine! Dar nu ma las!!!!!!!


Darry
Buna! Am incercat si noi cu cereale dar nu a functionat pentru ca nu ii placeau deloc. Aveau un miros si gust ciudate. Am mai incercat si cu gris cu lapte care parea sa aiba mai mult succes dar nu si de durata. Poate ar fi mai bine sa incerci sa ii dai mancare mai satioasa la masa de seara si, daca ii dai lapte de vaca, sa incerci un lapte mai gras 1,8% grasime sau 2,4%. Poate asa merge si la tine. Noi asa i-am de capat.

mary_ary
Cine doarme bine de 2 nopti?
Ati ghicit eu si gogoasa, iar cand e acasa si tata gogoasei.

I-am adaugat cereale in lapte si functioneaza.
Alexandra doarme singura in camera. Am luat aparat de supravegheat bb-le. In prima seara verificam aparatu daca functioneaza, nu ne venea sa credem.

Darry noi inca suntem cu laptele praf MILUPA 1 sau 2, depinde cum gasim la supermarket! Probabail de la 1 an vom trece la lapte de vaca. Dar pana la 1 an mai avem.....!

A, era sa uit: I-am pus-o in pat si pe Lola ( papausa din material textil, mie mi se pare urata, dar ea o iubeste ca-i moale si pufoasa!). De multe ori o gasesc calare pe ea !

Kittie
felicitari!
Dar nu renunta complet la milumil.. Eu si acum (1an si aproape 8 luni) ii dau laptede vaca PLUS o masura-doua din milumil3.. Poate e numai in capul meu, dar nu cred ca tot ce are el nevoie se gaseste in laptele de vaca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Kittie, dar masurile alea 2 de Milumil le dizolvi inainte in 60 de mol de apa, nu? Ca nu cred ca e bine sa adaugi in laptele de vaca pudra de lapte praf, iese prea concentrat...Daca il combini, ar trebui sa reconstitui intai laptele praf si apoi sa il amesteci cu laptele de vaca, asa pare mai sanatos.
Alex are 1 an si 3 luni si papa cu mare placere cerealele de la Milupa, cele cu lapte inclus. Avem si de la Nestle si de la Hipp, ii dau in fiecare zi la masa de la ora 18.00. Iar in biberonul de seara ii pun 1 masura de fulgi de orez (Milupa sau Nestle). Devine doar un pic laptele mai gros, asa e obisnuita si de cand ii dau asa (de pe la 6 luni) doarme toata noaptea neintoarsa. Nu e grasa, e chiar sub limita pentru varsta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu spune:

Nutriben de 2 ani, cele 8 cereale cu 4 fructe, cu miere, cu calciu.. toate combinatiile.
Sunt si este fff multumit de ele.
Nu le-as schimba si mi se par raport calitate pret f ok.
O seara buna!

mami Cris si bb Alex(05.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cereale pentru bebelusi vs cerealele noastre
Gandacel
Eu inca nu i-am dat lui Bogdan nici un fel de cereale speciale pentru bebelusi. In schimb, ii gatesc mancarea de pranz cand cu paste, cand cu orez, cand cu gris ori mamaliga... Dimineata fructele i le dau cu 2 biscuiti. Seara (inca nu am incercat) as putea sa ii dau paste cu lapte ori cu branzica si iaurt. Daca mananca toate astea, e necesar sa ii dau si cereale speciale din comert? Ori e suficient ce mananca?
Multumesc.

claudiastefan24

eu am doi baieti si le-am dat de la 4 luni cereale de bebelusi.sint foarte comode la preparat,sint gustoase si le puteam da si cu lingurita si cu biberonul dupa placerea lor.acum folosesc cerealele cu cacao ptr copii de la 1 la 3 ani.ca si cantitate nu depaseste 6 masuri de lapte praf pe zi.dr.de aici zic ca se adapteaza in functie si de greutatea bebeului.daca e mai plinut se mai reduc cerealele.dar am si eu o intrebare ...ce i-ai dat pina acum de mincare?daca nu ma insel baiatul tau are 9 luni.eu zic ca daca are greutatea normala si ii place ceea ce ii dai tu sa pape poti sa continui tot asa.nu te stresa prea tare cu asta,dar poti sa-i diversifici meniul.eu am preferat cerealele in locul biscuitilor pentru ca ele nu contin ou sau alte chestii care nu sint pentru bebelusi.si asa cum ti-am spus, cerealele de cumparat se adapteaza fiecarei virste si contin doar substante care ii fac bine.la noi sint si cereale cu fructe si cereale cu miere si cereale cu fructe seci...e o gama foarte larga pentru burtica si virsta fiecaruia.eu m-am stresat tare din cauza glutenului pina pe la 9 luni,dar dupa aia am inceput sa-i dau si cu gluten.iar acum am scapat de griji...papam orice ca cel mic are deja un anisor.


bubu05
Cerealele speciale de bebelusi contin si multe vitamine, in comparatie cu pastele, orezul, etc. fiind si o combinatie de mai multe cereale. Eu ii puneam in fructe, in loc de biscuiti o lingura de cereale, iar seara mananca si acum un castronel de cereale de bebei care contin si lapte(Milubrei).


alexmom
Cerealele speciale ptr. bebelusi sunt imbogatite in principal cu fier si calciu, dar si cu alte vitamine. Eu i-am dat de la inceput bebelusului meu, de fapt cu ele am inceput diversificarea. Aici se recomanda sa-i dai copilului pana la 2 ani cereale speciale de bebe imbogatite cu fier.


roxanaz
nu i-am dat niciodata lui Patrick cereale pentru bebelusi. cand era mic (inainte de 1 an) era cam grasunel si nu aveam nevoie de ele. dupa ce a inceput sa mearga si sa alerge s-a subtiat si teama a trecut, dar cereale tot nu i-am dat...ca nu le mai vedeam rostul. acum rontaie cereale de copii (ca bomboanele) sau musli cu fructe uscate de la noi, ii plac.
eu cred ca Bogdanelul tau mananca destule fibre si cereale in alte forme. daca vrei sa ii dai si din cele de bebelus o poti face dar nu cred ca aportul lor este esential acum. vitaminele si fierul si-l ia din laptele formula, din fructe, din lactate isi ia calciul...deci "fortificarea" cerealelor cu fier si calciu nu e absolut necesara acum.


Field_mouse
Draga Gandacel, eu le-am dat baietilor mei cereale speciale (le dau si acum, la aproape 3 ani) DIN PURA COMODITATE - sunt foarte usor de preparat si lenea mea e ma-a-are. Nu cred ca sunt NECESARI pt alimentatia copilului atata timp, cat primeste hidrocarburi din alte surse. In ce priveste imbogatirea lor cu vitamine, calciu si fier - pai, in primul rand, copilu' nu mananca cerealele astea in cantitati chiar atat de mari incat sa conteze acest lucru (sa nu uitam ca si cereale "normale" contin vitamine si minerale), si , pe de alta parte, copilu' primeste vitamine&fier (de fapt, chiar grosu') din alte alimente - carne, fructe, legume, lapte, etc.

Asa ca, Gandacelule, nu te stresa, important e sa manance copilu cat mai variat, nu neaparat cereale speciale.

P.S. Pacat, ca in Romania se gasesc cu greu hrisca, ovaz, mei, etc. Dar asta e alta problema.


adinag
Jasmina a facut 3 ani si n-a mancat niciodata cerele de BB. Nu-i necesar.


gabitaco

cerealele, pe langa continutul lor bogat in vitamine, Fe si Ca, mai contin si fibre ffff necesare pt o buna digestie a bebelusului. Eu ii dau Mateei cereale in fiecare zi- si nu e grasuna. Eu una nu cred ca rerelele ingrasa- si eu mananc cereale si nu sunt grasa deloc. Dar cum am spus mi se par necesare in alimentatie. Acum fiecare face cum crede ca e mai bine.


adinag
da, au fibre etc. nu spun c-ar fi rele (doar sa nu contina prea mult zahar, ca majoritatea). insa nu sunt necesare! daca se mananca fructe, legume, paine integrala, ai o multime de fibre!


gabitaco
Mateea mea papa si fructe fff multe, legume si cereale- in loc de paine si biscuiti( ii dau mai rar ). Cereale folosim de la nesle fara zahar si vad ca ii plac. Eu una prefer cerealele in locul grisului - care nu are nici un aport vitaminic.


Gandacel
Multumesc tuturor de raspunsuri! Cam asa ma gandeam si eu, ca nu e necesar. Lapte formula nu vrea sa bea, insa fructe, legume, carne, paste si tot ce am insirat mai sus, plus tot ce nu am insirat (!), mananca bine de tot. Chiar foarte bine. Nici eu nu le vad rostul, ma gandeam mai ales ca parintii nostri numai din astea nu ne-au dat!
Poate vom incerca o data de curiozitate...


Bic
Gandacel, cerealele de-aici sint fortificate cu fier si de-asta alcatuiesc multa vreme alimentatia de baza. Eu mi-am luat ceva nemtesc cind am fost in Romania si nu mai stiu daca avea adaos de fier.
Oricum, cerealele sint foarte sanatoase doar daca sint facute din produsul integral, adica nedecorticat. Contin multa fibra si stau la baza piramidei de alimentatie.
Bogdanel isi satisface parte din nevoia pentru aceste alimente cu paste, orez si mamaliga; nu prea vad eu la ce ar fi bun grisul, decit ca umple stomacul. De asemenea, ar fi bine daca ai gasi paste din faina integrala. Eu as scoate grisul si as introduce ceva cereale. Dar intreaba si doctorul sau un nutritionist, ca ei stiu cel mai bine.

inaioana
Gandacel, cred ca faci foarte bine. Bebe are destul aport de cereale din ce ii dai tu, nu e musai sa ii dai speciale daca iti e mai comod asa!

Gandacel
Am ales paste din faina integrala si fara ou. Gris inca nu i-am dat, dar ii voi da. Nu neaparat ca aport nutritiv, ci de umplut stomacul seara. Mie imi place la nebunie grisul cu lapte, de mica mi-a placut. Am de gand sa ii bag ceva mai consistent seara, ca pare sa vrea sa manance mai mult, ii e foame mereu seara si dimineata. Si niste paste cu lapte/branza, ori gris cu lapte, ori chiar o budinca de paste cu iaurt facuta la cuptor ar merge, pe langa iaurt. Nu ii mai ajunge iaurtul decat daca adaug si banana si biscuiti. Insa vreau sa mai diversific putin.
In Bucuresti este in Piata Amzei un magazin care are produse naturale. De asta stiu eu. Cred ca exista produse din astea si prin alte magazine, totul e sa intrebam si sa cautam.

alinaMIZZI
Eu ii dau bebelui meu cereale nu din comoditate, ci pt ca ii plac. In fiecare zi mananca fructe, legume toate proaspete, apelam la borcanele cand nu avem alta solutie. Pana acum doar cereale fara gluten, chiar si biscuitii fara gluten. Daca cineva alege sa nu le foloseasca asta nu inseamna ca nu sunt bune, fiecare mamica alege ce crede mai bine pt bb ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

am luat pentru bebe cereale bebelac:orez cu piersici,pentru 4 luni si scrie pe ele ca au zahar.si stiu ca bebe nu are voie zahar.ce stiti despre asta?mai foloseste cineva cereale bebelac?

nusica,mama lui ely

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

nu foloseste nimeni cereale bebelac de la 4 luni?

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

si eu tot bebelac ii dau fetitzei mele,dar ii dau orez simplu si nu contzine zahar.I-am luat si dupa 6 luni,grau cu banane,si vad ca astea contzin si zahar.Probabil ca cele cu fructe au in compozitzie si zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitoasa spune:

As vrea sa stiu daca cineva dintre voi a folosit cereale cu lapte si diferite arome sau fructe(deci cele care au in compozitia lor si lapte) in biberonul cu lapte de vaca.Astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Dupa ce am trecut la laptele de vaca i-am adaugat cereale in lapte, dar numai cereale simple, fara lapte praf in ele.
Nu stiu sa iti argumentez dar eu personal nu as amesteca laptele de vaca cu laptele praf din cereale.

Mergi la inceput