Bb de 2 luni si 2 sapt. constipat. Ce sa fac?

Bb de 2 luni si 2 sapt. constipat. Ce sa fac? | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

Bb-ul meu de numai 2 luni si 2 saptamani este constipat de 4 zile.nu iese afara numai cu supozitor cu glicerina.
Mapoate ajuta cineva si cu altfel de metode pt. Un bb asa de mic in afara de cea folosita de mine sau de cea cu termometrul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Daca alaptezi bea suc de portocala... la noi asa mergea

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)
www.123greetings.com/events/new_year/fireworks/fire12.html" target="_blank">UN AN NOU PERFECT!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Am uitat sa specific ca alaptez.Inca nu ia-m dat nimic in afara de san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrimioara spune:

Si noi am avut problema asta de cateva ori si a mers cu termometrul. Iei termometrul pt bebe, il ungi cu ulei de bebe si ii bagi si il scoti in fundic(inauntru-afara), cateva minute (1-2min.) partea argintata (adica doar putin din varf). Sper sa mearga. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

bogdan al meu facea si doar 1 data pe saptamana, dar avea si perioade cand facea zilnic. eu nu am incercat in nici un fel sa-l silesc, doar ii dadeam ceai de colici (sau mai tarziu Debridat). Dr ne-a zis sa-l lasam ca asa e ritmul lui.
acum s-a reglat de la sine, face zilnic, poate si de 2x.

atat termometrul cat si supozitoarele dau dependenta, asa ca fii atenta! eu m-am ferit de ele din aceasta cauza.

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

va doresc un 2006 MINUNAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Daca il alaptezi pe bb, nu e cazul inca sa-ti faci probleme.
Eu asa stiu, sa-ti confirme si alte fete: un bb alaptat exclusiv, poate sa nu iasa afara pina la max. 10 zile, asa scrie in cartile pt. bbei si asa spun si pediatrii, hrana din laptele matern se asimileaza mult mai bine decit din cel artificial.
Si nu-l mai chinui pe bb cu glicerina sau termometru, e normal!
Si eu am avut perioade la Patrick cind il alaptam cind iesea o singura data pe saptamana afara.
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu am fost instruita de neonatoloaga de la maternitate sa ii administrez bebelusului o jumatate de supozitor de glicerina daca nu are scaun 48 de ore. Nu mai des. Daca in 4 ore nu se obtine "rezultatul" pot sa-i mai pun o jumatate.
In afara de varianta de incerca sa mananci tu fructe sau legume cu efect laxativ care sa treaca in lapte(dar cu grija, ca sa nu-l doara burtica pe bebe, sau sa-i declansezi vreo diaree), eu nu stiu altceva.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

nu chinui copilul cu supozitoare.daca e alaptat exclusiv la sin poate sa aiba scaun doar o data pe saptamina,asa cum bine a spus Narcisa.copilul tau asimileaza tot laptele.supozitoarele sint agresive(de fapt iritative).incearca sa schimbi alimentatia ta!sa cresteti mari si sanatosi.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

problema cea mare este ca si eu sunt constipata, iar daca ei nu ii pun supozitor, plange de lesina, pana acum nu am mai avut astfel de probleme, facea caca normal, de cateva ori pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

am cumparat zilele trecute pentru fetita nasei mele HUMANA MILCHZUCKER, recomandat in caz de contipatie la sugari (si mai mici de 3 luni) este un produs natral pur din lapte, nu creeaza dependenta, poate conduce la dezv unei flore intestinale sanatoase si la amplificarea procesului de producere a vit naturale (am citat de pe cutie)favorizeaza absorbtia calciului vital (tot citat) se poate adauga in toate felurile de mancare si in toate bauturile.
acum ai 3 posibilitati: ori ii dai bbeului in ceai sau apa, sau iei tu, sau si tu si BB.
are doau dezavantaje: este cam scump, eu am dat 337 mii si trebuie consumat in max 3 sapt de la deschiderea cutiei. (500 g)
sanatate multa

ps: eu am gasit la sensiblu de la unirea (nu au toate farmaciile)

O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Daca il alaptezi pe bb, nu e cazul inca sa-ti faci probleme.
Eu asa stiu, sa-ti confirme si alte fete: un bb alaptat exclusiv, poate sa nu iasa afara pina la max. 10 zile, asa scrie in cartile pt. bbei si asa spun si pediatrii, hrana din laptele matern se asimileaza mult mai bine decit din cel artificial.
Si nu-l mai chinui pe bb cu glicerina sau termometru, e normal!
Si eu am avut perioade la Patrick cind il alaptam cind iesea o singura data pe saptamana afara.
toate cele bune
narcisa


Asa e, ai perfecta dreptate. Si noi am patit la fel pe la 4 luni jumate, dupa ce am inceput mai tarziu diversificarea s-a rezolvat de la sine.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput