biscuitzii?

biscuitzii? | Autor: ancutzathree

Link direct la acest mesaj

nu intzeleg de ce trebuie dat la bebelini biscuitzi,avand in vedere ca contzin atatea E-uri,eu cel putzin ma sperii cand citesc din ce sunt facutzi,chiar sunt atat de necesari?cel putzin in anturajul meu sunt "al doilea lapte matern "
deschid acest subiect deoarece am inceput diversificarea si sunt in dubiu la acest capitol: "biscuitzii - sa-i dau,sa nu-i dau ..." si as vrea sa aud si alte pareri


La Multi Ani!!!


anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

alexa(1,2ani) maninca 1-2 biscuiti pe zi, dar am inceput dupa un an. pina la un an nici piine nu i-am dat. sunt si eu curioasa, care sunt cei mai indicati, cei mai buni pt bb?

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Si eu am stat in cumpana cu biscuitii.Asa ca am incercat doar cu biscuiti HERO BABY, dar spre norocul meu lui Matei nu-i plac.Asa ca nu ii dau.Bine am incercat doar de 2 ori mar cu biscuite si nu a vrut sa manance asa ca pa.Nu am mai insistat.La manuta nu vrea nimic, nici biscute, nici mar, cu altceva nu am incercat.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Matei( 10 luni) nu vrea nici cereale desi ,la 4 luni avea o masa pe saptamana de cereale fara gluten.Dar de la 5 luni nu mai vrea cereale.Eu inca nu-i dau painica , iar de pufuleti, napolitane , stixuri nici nu vreau sa aud.Cat pot il feresc de E-uri.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krys spune:

Si eu m-am speriat cand am citit pe pachet cate E-uri si toata lumea ma batea obsesiv la cap :"nu-i dai mar cu biscuite?" si eu in mar in loc de biscuiti i-am pus cereale pentru varsta lui, pentru ca la 4 luni oricum nu au voie biscuiti pt ca sunt cu gluten. Acum ca a facut 6 luni, mi-a promis mama ca face biscuiti de casa (din aceia spritati cred) si ii dau prin mixer, ii pun in borcan si ii pun in mar cateva lingurite. Eu paine i-am dat doar coaja, sa o tina el in manutza si sa molfaie pe ea, zice ca face bine la gingii, scrie in carte, e in fine, eu i-am dat mai mult ca sa se obisnuiasca sa manance singur si atat de mult ii place...
Dintre biscuitii din comert, am gasit Petit Beurre -Dobrogea si nu au atatea E-uri.

Cristina si bb Daniel (27.06.2005)
www.iacobescu.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Dragele mele, nu toate E-urile sunt nocive. Si vitamina C reprezinta un "E"!
I-am dat pana acum lui Radu numai biscuiti Hero si a fost foarte incantat. Nu am exagerat, nu i-am dat in fiecare zi, dar se intampla la 2-3 zile sa-i mai amestec cu fructele.
Alta varianta ar fi biscutii facuti in casa. Ies deliciosi intr-adevar, avem forme haioase de animale in care ii facem, dar din pacate nu am timpul necesar sa ii fac de cate ori as vrea.
Singurii biscuiti din comert speciali pt bebe sunt Hero si Vitabis.

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Crisi, imi dai si mie reteta ta de biscuiti de casa, te rog?
merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu i-am dat lui Cristi biscuiti de pe la 8 luni, dar rar si mai mult ca sa exerseze rontaitul. I-am dat Hero si mai gasisem unii frantuzesti, nu mai stiu cum se numesc, care sunt facuti chiar cu unt (nu toti cei pe care scrie "beurre" sunt cu unt, uitati-va la ingrediente). De cand am venit aici i-am dat unii speciali pentru bb, imbogatiti cu vitamine.
In rest, in piureul de fructe ii puneam 2-3 lingurite de cereale instant (eu am folosit Milupa) si cred ca, deocamdata, asta ar fi cea mai buna solutie si pentru tine, ca vad ca bb este inca micut.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Obiceiul cu a da biscuiti bbilor la varste mici este o mostenire pacatoasa de pe vremea cand noi eram mici si mamele noastre ne dadeau mar ras cu biscuite pt ac altceva nu prea aveau ce sa puna in mar pe vremea aceea; si acum, f multe mame, din nestiinta, din comoditate sau din mai stiu eu ce procedeaza la fel, desi exista o gramada de alternative mult mai sanatoase. Eu una nu i-am dat niciodata fructe cu biscuiti, intotdeauna i-am pus daca amn vrut 2-3 lingurtize de cereale. In ceea ce priveste biscuitii, am inceput sa-i dau de pe la 10 luni doar ca s-o invat sa muste si sa mestece si intr-adevar au ajutat-o foarte mult; dar tot timpul i-am dat ca atare, nu amestecati in mancare, in nici un caz de la varste mici (sunt mame care dau si de pe la 3-4 luni), multa vreme nu manca mai mult de unul pe zi (de multe ori nici atata).

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Exista si cereale cu biscuiti in ele... de la Milupa, Milubre - biscuiti... Asta daca vrei sa-i dai amestecat cu fructe, iaurt... Si or fi mai bunei decat biscuitii obisnuiti.
Eu ii dau sa rontaie biscuiti (asta de pe la 8 luni, cand avea 2 dinti). Si ii cumpar pe cei mai simpli... fara creme sau alte arome...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu i-am dat de la 10 luni, cite putin, dupa ce am gasit unii care cred ca sint pentru copii sub un an. I-am dat ca sa exerseze cu alimente tari, nu stiu ce altceva sa ii dau - am citit ca trebuie sa invete sa mestece, si ca daca e prea mare devine refractar.

Nu i-am dat inainte de 10 luni, nu trebuie neaparat sa ii dai.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput