biscuitzii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu am rezistat eroic insistentelor mamei si socrilor de a-i da biscuiti si paine. Pana dupa 1 an, i-am pus doar pesmet in piureul de legume si in iaurt (asta la indicatia pediatrei), apoi, tot pediatra mi-a spus ca pot sa-i dau cate o coaja de paine sa o molfaie (era in perioada iesirii randului 2 de dinti) si biscuiti. Eu i-am dat biscuiti Hero Baby (atentie: pe cutie scrie in spaniola ca se dau de la 12 luni, iar pe eticheta in romaneste scrie 6 luni), rontaia 1-2 pe zi, nu-i accepta pusi in nimic.
De curand parintii mei au descoperit la Metro niste biscuiti facuti de Romstar, aparent pentru bebelusi (scrie pe ei "Bebe" si nu mai stiu cum, in pungi), care nu par sa contina chimicale, muuuuult mai ieftini decat Hero. Nu se omoara dupa ei, dar le mai inchid gura "atotstiutorilor" din preajma, ii dau dupa masa ei obisnuita cate unul in mana si il taraie prin toata casa, mai mult face mizerie decat sa manance .


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

poult se numesc cei franztuzesti, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

Crisi, imi dai si mie reteta ta de biscuiti de casa, te rog?
merci



Biscuiti cu vanilie

4 oua, 125 g unt, 200 g zahar vanilat, 210 g faina

Se freaca untul spuma + galbenusurile + zahar vanilat pana se face ca o crema. Se adauga apoi faina si albusurile spuma, amesetcand usor. Se unge tava cu unt si se pun cu lingurita. Se dau la cuptor la foc potrivit.
Succes!

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Nu se pot da oua la copii asa mici sub nici o forma. Si , evident, nici preparate din oua!!!Albusul se da dupa un an...

Biscuitii se dau dupa 6 luni pentru ca contin gluten care poate fi alergen. Cel mai bine este sa pape bebe cerealele speciale pentru varsta lui, biscuitii se folosesc doar din considerente financiare. Daca iti permiti, da-i cereale. Daca nu , dupa 6 luni ii poti da biscuitii cei mai simpli si ii poti amesteca cu cereale atat cat iti permiti financiar. Inainte se dadeau biscuiti si paine pentru ca cereale speciale pentru bebelusi nu existau la noi.

Mult succes!


Ioana 21 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Pe cutia de biscuiti Hero scrie asa: pt copii de la varsta se 6 luni in sus, iar cutia contine biscuiti pt 12 mese( nu luni).Compozitia biscuitilor: faina de grau,zahar, lapte degresat,uleiuri vegetale,praf de copt( E 503 si E 500), extract de malt, sare, minerale, arome si vitamine.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nici eu nu sunt de acord cu biscuitii la bb!! Mor de oftica cand ma intreaba careva :"Mar cu biscuiti ii dai?" In piureul de fructe se pun CEREALE in loc de biscuiti. Ma rog...sunt biscuitii aia speciali pentru bb...Dar tot cerealele le prefer.
Lui Matei ii dau piure de fructe cu cereale (fara gluten) . Are 6 luni. Din cate imi amintesc...Emmei ii mai dadeam cate un biscuit sa-l roada...dupa 8 luni. Unul, nu zece...cum am mai vazut ca dau mamicile la bb, ca sa stea cuminti in carucior....asa de multi le dau...ca apoi sar peste o masa, ca sunt imbuibati cu biscuiti . Am o cunostinta care isi imbuiba copilu' de nici 1 an cu biscuiti si snacks si apoi se plangea ca fetita nu mananca mancare!!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Bimilit

Pe cutia de biscuiti Hero scrie asa: pt copii de la varsta se 6 luni in sus, iar cutia contine biscuiti pt 12 mese( nu luni).Compozitia biscuitilor: faina de grau,zahar, lapte degresat,uleiuri vegetale,praf de copt( E 503 si E 500), extract de malt, sare, minerale, arome si vitamine.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!



Pe cutie scrie in spaniola, nu? Esti sigura ca scrie "12 mese" in spaniola?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Care sunt cerealele care se dizolva bine in fructe? Adica sub forma de praf, nu de granule.
Eu strang informatii, n-am trecut inca la diversificare dar am auzit ca nu s-ar dizolva toate bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Pe cutia de biscuiti Hero scrie "DESDE LOS 12 MESES" ceea ce inseamna "de la 12 luni".


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Noi cand am inceput difersificarea, 6 luni, am inceput si cu biscuite la recomandarea pediatrei, pentru ca era cam slabut.Si ce biscuiti? Biscuiti varsati...din aceia la kg.Tot la recomandarea pediatrei ii lasam la inmuiat in ceai iar cand se umflau ii puneam in fructe(dextrinizare se numeste procedeul).Am facut asa pana pe la 10 - 11 luni.
Sa cresteti mari si sanatosi.

mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput