cat vorbesc copiii la un an si 8 luni?

cat vorbesc copiii la un an si 8 luni? | Autor: kiwwy

Link direct la acest mesaj

Buna,m-ar interesa cam cat vorbesc copiii vostri la un an si 8 luni,ca al meu nu prea spune mare lucru,cel putin nu vorbeste in fraze,si nici nu prea numeste lucruri...

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Nu toti sunt la fel.
Asta trebui spus de la inceput.Fiului meu abia dupe ce a implinit un an si 8 luni i s-a dezlegat limba.Acum repeta aprope toate cuvintele dar fraze nu zice.Abia zice propozitii simple ca: Gean papa.Adica Razvan papa.


Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Al meu face luna asta 1 an si 8 luni si, la fel ca si al tau, nu spune mare lucru. Mama, tata, dar mai degraba fara adresa, in rest, in legea lui silabiseste. Avem o vecina cu 2 luni mai mare care spune poezii! Da' nu ma panichez :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Baietelul meu are aproape 18 luni si nu spune nici un cuvint. Uneori parca spune mama si tata dar fara adresa precisa. Deocamdata nu mi-am facut prea multe griji cu asta (desi pediatra azi la evaluarea de 18 luni mi-a spus ca ar fi trbuit sa stie minim 5 cuvinte...). Presupun ca va incepe mai tirziu cu vorbitul asa cum a fost si cu mersul in picioare...

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni

Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

cam astea au fost cuvintele pe care le stia andrei la 1an si 8luni;

DICTIONARUL LUI Andrei la 1an si 8luni
Mama = ma ma
Tata = ta ta
Papa = pa pa
Bere = bea
Apa = apa
Cade = cade
Caine = caine
Carne = cane
Baie = baie
Carte = cate
Coca cola = colca
Masina = brrrrum brrum
Da = da
Nu = nu
Burtica = butica butica
Cal = caaal
Creion, Carioca = caion
Pa pa = tai tai
Uite = ute
Adi = ada
Matusa = mati
Gunoi = gnoi
Pupic = pup
Gata = gata
Haide = aide
Uite = ute
Da-mi = da
acum are 1an si 9luni jumate si vocabularul lui nu s-a imbunatatit cine stie ce....iar de inteles intelege toooottttt.... eu cred ca nu vrea el mai mult si trebuie last in pace...

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

la 17 luni nici baietelul meu nu zice propozitii, nici multe cuvinte: mama, tata, (cam fara adresa), caca, papa, titi, si stie cum fac animalele domestice. de inteles intelege ce-i spunem, insa NU vrea sa repete nimic, prefera sa dea din cap ca NU, deci poezii peste vreo 3 luni nu stiu daca va recita :))
Momentan modalitatea lui de a cere ceva ce doreste, e sa indice cu mana si face "a-a-a-a" de uneori mi se ridica tensiunea ca nu vrea sa zica nici macar "apa", desi stie exact ce e apa, de unde curge apa si ca se poate uda, spala cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Cezara, tot nu ti-a trecut teama ca vorbeste prea putin?
Al meu are un an si 8 luni, zice vreo 20-30 de cuvinte, dar numai cand are el chef, nu vrea sa "faca" ccc ca animalele, desi le recunoaste toate sunetele, cateodata il surprind uitandu-se la poze cu maimute si zicand "u-u-u", i-am spus doar o data chestia asta, dar vad ca a tinut-o minte, in rest spune doar cuvinte pe care le pronunta bine si are retineri la cele pe care le stalceste; e un perfectionist de mic.
nici nu ma astept sa vorbeasca in fraze la varsta asta; stiu ca primul tau copil a fost mai evoluat, dar nepotica noastra dupa 2 ani si-a "dat drumul" la vorbit si nici dupa acesta varsta nu imi voi face probleme, fiecare copil e altfel.
si al meu arata cu mana unde sa-l duci sau ce sa-i dai, zicand "a-a"; ieri a facut asa catre cutit, iar taica-sau s-a gandit sa-i raspunda tot cu "a-a"; copilul s-a uitat mirat la el si a slobozit o intrebare"da' ce-i?"


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

bun subiect fetelor...
al meu copilut are doar 13 luni jumate...si spune clar mama, brum-brum, pa-pa...si se adreseaza la tot si toate cu a-a-a...merge f bine de manuta si a inceput sa-si dea drumu si singur pe distante mici...
ca si cu mersul in picioare, ma exaspereaza persoanele care spun ca ai lor copii la varsta asta spuneau o gramada de cuvinte...ba chiar au inceput la varste mai mici...eu ma multumesc sa zambesc...asa ca ai vostri la 18 luni au un vocabular super...zic eu...is mici inca...oare de ce vor unii sa spuna copiii poezii la varsta asta?

aime si Vladimir, 1an+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Julia mea- 1 an shi 4 luni- spune o gramada de cuvinte shi mini propozitzii, gen "ia mina!!" shi "te p(r)ind!" , imita tot shi retzine destul de mult, shi tre sa ma laud ca shtie sa numere pin la 5 Dar il aude tot timpul pe Bogdanelu vorbind, il are ca model ...insa nu totzi copiii sint la fel, Bogdanelu, de exemplu, a inceput sa vorbeasca aproape de 3 ani, la 1 an shi 4 luni, cit are Juli acu, nu zicea decit maxim 7 cuvinte...Nu te mai stresa degeaba, fiecare are ritmul lui.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Daca intelege ce ii vorbesti si poate indeplini sarcini marunte (da-mi biberonul!) sau mai complexe (ia biberonul de jos si pune-l pe canapea!), totul e in regula, nu are importanta cand anume se apuca de vorbit. Este o determinare genetica.

Ioana 21 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Uite ca eu am doua exemplare de copii, diferiti de tot. In timp ce fetita (care acum are 4 ani), vorbea f bine si mult, la 1 an si 4 luni spunea poezioare scurte si avea un vocabular foarte bogat si rostea corect cuvintele, baiatul in varsta de 1 an si 2 luni, nu zice mai nimic, se limiteaza la mama, tata, papa, si inca 2-3 cuvinte si imitatii de animale, desi intelege tot ce-i spui sa faca. In concluzie, m-am consolat cu gandul ca fiecare are ritmul sau, ceea ce te sfatuiesc si pe tine. Stai linistita, pana la urma vor vorbi si ai nostri...

Roxana

POZE CU PITICII

Mergi la inceput