La CINE in Timisoara

La CINE in Timisoara | Autor: moni26

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Monica, am 27 ani, sunt din Oradea si imi doresc ENORM de mult sa devin mama(cred ca multe dintre voi ma intelegeti FOARTE bine). Sunt casatorita de 5 ani, iar de 9 luni incerc sa raman insarcinata, dar fara succes.Deoarece nu prea am inredere in medicii de aici as dori sa merg la cineva in Timisoara (exclus Munteanu), si va rog sa-mi impartasiti din experientele pe care le-ati avut voi cu medicii din Timisoara, la cine ati mers (un nume si un numar de telefon)si daca ati fost multumite. Va rog mult sa-mi raspundeti cat mai repede pentru ca simt ca nu mai am rabdare, simt ca trebuie sa fac ceva pentru a avea cat mai curand bebelasul mult dorit.
Va pe toate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

moni as vrea tare mult sa te ajut da nu am cum.pt ca io am fost mai demultisor pe acolo si nu stiu daca mai gasesc nr de tel....la Munteanu am fost si eu si nu iti recomand sa mergi...mai stiu o dc,Vladescu parca..e o dragutza...apoi mai este dc Kartis..un om deosebit...nr de tel nu cred ca le mai am dar am sa le caut pentru tine...sper ca te vor lamurii fetele mai bine..
multa bafta !!!
am sa revin cu amanunte...

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni26 spune:

Liana iti multumesc tare mult pt. raspuns si astept totusi amanunte.Tu la cine(unde)mergi in prezent? Ti-am vazut pozele mi-au placut tare mult, sunt scumpe nepotzicile tale; am si eu 3 nepotzi unul de 10 ani si doi gemeni de 3 anisori, si eu ii iubesc enorm - pacat ca nu ma pricep sa pun pozele sa le poata vedea toata lumea, dar poate mai invat pe parcurs.
Te pup si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

buna Moni, eu sunt din Timisoara.
-pentru inceput iti spun sa te calmezi ... ca pana dupa anul nou ... nu gasesti nici un dr. la cabinet.
-apoi am sa-ti cer sa fi mai explicita. In aceste 9 luni ai facut ceva investigatii/analize/monitorizari? sau doar ati prestat neprotejati?
-stii? abia dupa un an de prestari in van ... poti spune ca e o problema de infertilitate.
-medici din Timisoara? uite si aici o lista cu medici din mai multe orase: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46118&whichpage=1&SearchTerms=medici,din,Timisoara" target="_blank">aici
Ce pot sa-ti apun? Am fost si la Cioata si la Crisan si la Popescu si la Vasile si la mai multi ... astia fiind mai cunoscuti.
In prezent in Timisoara au ramas doar 2 dr. pentru infertilitate: dr. Vladescu de la clinica BEGA si dr. Muresan tot aceeasi clinica.
Eu merg in prezent la dr. Muresan. Sunt multumita, se ocupa impecabil de noi, deocamdata testam ce se poate, mai luam si o pauza acum de sarbatori ca apoi sa revenim in tromba.
Nu stiu care numar de telefon sa ti-l dau ... mai gandeste-te si poate mai apar si alte sfaturi ... fiecare doctor are calitatile si defectele lui, depinde si de relatia dr.-pacient pe care reusesti sau nu sa o inchegi ...
Pentru inceput sfatul meu este sa-ti faci niste analize hormonale si sotul o spermograma ... cu care sa te prezentezi la un dr. mai acatari sa ti le interpreteze si abia apoi sa discutam de infertilitate.
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva ... oricand da-mi un PM pentru nr. de telefon ale celor mai sus numiti.
Numai bine si AN NOU fericit!


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

eu la dr. Vladescu am umblat si inca cu mult noroc. daca te gindesti pot sa-ti dau si eu un nr. tel. mult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leliutza spune:

buna Moni,
eu sunt din Resita, am tot 27 de ani, sunt casatorita tot de 5 ani, incerc de 4 ani sa fac bebe si am vizitat peste 15 medici din timi si resita.
din pacate pentru mine nu am gasit nici in timi un doctor care sa pot spune ca m-a ajutat (nu am nici acum copilasul dorit) dar mi s-a recomandat sa merg la Szeged la clinica de fertilizare Kaali (prima data am mers in luna noiembrie, acum iau niste pastilutze si merg din nou in ianuarie).
eu cred ca depinde care sunt problemele tale, daca tu ai probleme, sau sotul, cel mai usor ar fi ca sotul tau sa faca o spermograma si apoi sa vedeti ce e de facut. Mirona avea mare dreptate, intai trebuie sa afli care este cauza, si aoi sa hotarasti ce vei face.
daca vrei poti sa iti dau numerele de telefon ale dr. Budau, dr. Grigoras, dr. Craina, dr. Vladescu, dr. Cartis, dar nu te sfatuiesc sa faci FIV (daca tre sa ajungi pina la FIV) nicaieri in Timi.
daca vrei mai multe amanunte trimte-mi mesaj pe PM.

te pup si sper sa iti mearga bine.
leliutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni26 spune:

Dragutelor, iata povestea mea in cateva randuri.
Am facut 2 avorturi la cerere(pe care acum le regret cum nu pot sa descriu in cuvinte, dar e mult prea tarziu) la 18 respectiv 20 de ani, tot cu sotul meu - pe atunci doar iubit-(prima sarcina, desi aveam 18 ani amandoi am vrut(amandoi) sa o pastrez,le-am spus si parintilor despre ea, ai mei au spus ca sunt de acord si am tot spijinul lor, insa ai lui au spus ca eu am ramas intentionat, ca vreau sa pun mana pe averea lor(eram impreuna doar de cateva luni) si ca-l dau afara pe Dacian(jumatatica mea)din casa daca pastrez sarcina; a doua oara avand inca doar 20 de ani nu lucram nici unul a fost cam aceasi poveste;de atunci nu am mai ramas insa nici accidental nici intentionat, nicicum.
De vreo 11-12 ani ma supara tare rau ovarul drept, tot de atunci ma tratez de anexita la acest ovar, dar medicii de aici de incapabili si incompetenti ce sunt nu reusesc sa ma trateze calumea si in continuare ma supara acest ovar.
Draga Mirona i-am facut si sotului spermograma acu' 4 luni- desi dr. la care merg in Oradea mi-a zis ca nici nu trebuia sa o fac avand in vedere ca am mai ramas de 2 ori insarcinata de la el si cica la ei nu se prea produc modificari daca odata au fost OK - si analizele lui au iesit intradevar bune.
Alte analize sau investigatii nu am facut inca - doar temperatura bazala mi-am luat-o timp de 3 luni, avand ovulatie in fiecare luna doar ca in perioade diferite, in ziua 8, in ziua 10 respectiv in ziua 12.Dr. mi-a recomandat sa fac HSG fara nici o alta analiza in pralabil,ceea ce ma face sa pun la indoiala competenta ei; ea spune ca nu poate sa fie alta cauza decat ca-s trompele infundate pt. ca daca am ramas de 2 ori in mod normal ar trebui sa mai raman fara nici o problema.Eu am intrebat-o daca nu pot fi chiar cele 2 avorturi pe care le-am facut cauza infertilitatii iar ea mi-a spus ca-i foarte putin probabil avand in vedere ca nu am avut nici un fel de complicatii in urma cestora.
De aceea as vrea sa merg la cineva in TM ca am auzit ca sunt mult mai competenti decat cei de aici.
Katik te rog sa-mi dai numarul dr.-lui Vladescu si poate imi povestesti putin cum s-a purtat cu tine, ce investigatii ti-a facut si cate ceva despre tarife.
Leliutza sper din tot sufletul sa nu se puna problema de FIV pt ca in primul si in primul rand nu imi permit; urmaresc de ceva vreme din umbra subiectul SZEGED si-ti cunosc povestea de acolo; iti tin pumnii pe ianuarie, sa-ti ajute Dumnezeu sa vii de acolo incerci intradevar de prea multa vreme sa se mai lase asteptat acest bebel.
Am spus ca-mi scriu povestea in cateva randuri si iata ca m-am intins la un roman.
Va doresc la toate ce-mi doresc si mie.
LA MULTI ANI!!!un AN NOU FERICIT !!! plin de surprize placute.
Astept raspunsurile voastre dragutelor.
Va pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Monica draga,
imi pare rau pentru cele doua pierderi suferite.
E bine ca ai facut spermograma ... asa ai eliminat o posibila cauza. Faza cu imbunatatirea sau inrautatirea spermogramei ... o pun la indoiala. Oricum e bine sa-ti faci si tu ceva analize. Incepe cu cele hormonale din ziua 3-5 a CM-ului: prolactina, LH, FSH, estradiol.
Apoi in ziua 14: estradiol si in z. 21 progesteronul.
Daca ai ovulat diferit in fiecare din aceste 3 luni ... poate ca nu ai prins exact momentul ... sper io ... sa fie cel mai marunt neajuns.
Despre HSG - e bine de facut - trebuie sa stii ca nu doare ... se face un film la trompe ... datorita avorturilor suferite ai putea avea aderente - care din pacate nu vor fi inlaturate prin HSG.
Alte teste ... nu cred ca mai este necesar sa faceti ... din moment ce ai ramas insarcinata de 2 ori. Poate ca e ovulatia totusi de vina, foliculii nu sunt destul de maturi, endometrul destul de pregatit ... dar asta vei vedea numai la o monitorizare ecografica.

Vad ca nu te-ai exprimat clar la cine vrei sa mergi, mai vad ca nici PM nu ai ... poti incerca sa ti-l activezi din meniurile albastre de sus din stanga: mergi la mesaje private, apoi la optiuni si acolo bifezi ca vrei sa promesti PM-uri.
Pana una alta uite aici niste nr. de telefon:
dr. Cioata - 244093 - pentru programari
dr. Muresan - 294343 - pentru programari
dr. Vladescu - clinica Bega 0722654650, mai merge si la Cabinet Dorneanu in Balcescu - 400362 -pentru programari.

Ti le-am dat ca pe un fel de top ... (personal de altfel).
Am fost la Cioata, mi-a placut ... dar din pacate s-a specializat pe gravidutze. Acum sunt la Muresan, inca nu am epuizat sansele ... asa ca mai raman. Daca nici aici nu razbesc ... voi trece la ultima sansa - Vladescu.
Mult mult succes si sa auzim de bine la anu.

P.S. Tu vorbeai de intins ca un roman? Iote la mine ... ca o placinta ...


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni26 spune:

Mirona, iti multumesc tare mult pentru sfaturi si pentru nemerele de telefon.
Katik iti multumesc si tie pentru detalii.
Daca mai sunt si alte fete care merg la dr. Vladescu sau Muresan , as dori sa le rog sa-mi scrie si ele parerea pe care si-au facut-o, si daca au fost multumite sau nu.
Va multumesc la toate si va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

moni multa bafta!!!!

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Moni, eu am fost de citeva ori la Dr. Muresan, doar pentru o a doua parere! Este un medic bun si are o fire deschisa, iti spune franco in fata ce te asteapta! Eu de fapt am fost pacienta doctorului Olaru C-tin, celui care ii voi multumi toata viata pentru comoara de linga mine! De Vladescu am auzit ca ar fi cam superficial din cauza ca e foarte aglomerat. Nici la Grigoras nu te-as sfatui, am o prietena care a pierdut de 3 ori sarcina la el!
Iti doresc tot binele din lume!

Flavia si Bianca

Mergi la inceput