Catina si (in)fertilitatea masculina

Catina si (in)fertilitatea masculina | Autor: luli

Link direct la acest mesaj

Nu dati cu pietre daca mi-am permis ca creez un subiect pe aceasta tema dar inca nu-mi revin.
Dupa ani de zile de tratamente naturiste sau nu - sotului meu i-a iesit o spermograma - zicem noi buna fata de ce avea si asta nu pentru ca atinut un regim special de viata... aiurea.. a fumat de imi venea sa-l bat stat la servici si cate 14 ore, stres cat cuprinde, mancat la ore neregulate - de obicei doar seara de ma gandeam cu groaza daca va iesi vre-un amarat la analiza... si totusi... a fost mult peste asteptari.
Am stat noi si ne-am gandit si am luat la analizat absolut toti factorii singurul factor "perturbator" a ramas un suc de catina in amestec cu miere de albine. Am intrat pe net si am tot citit dar nu am gasit ca ar face bine la asta.
Va pot da niste comparabile la analize: anul acesta fata de anul trecut:
- volum 1.6 ml fata de 2 ml (mai mic dar asta e interpretabil )
- timp de lichefiere: 25 fata de 30 - mai bun
- nr : 16.8 mil/ml fata de 5.76 mil/ml
- mobilitate la prima ora: A - 40%; B - 20%; C - 15%; D - 25% fata de: A - 15%; B - 15%; C - 20%; D - 50%
la 4 ore: A - 30%; B - 15%; C - 10%; D - 45% fata de: A - 0%; b - 10%; C - 15%; D - 75%
- Leucocite 1400/mm3 fata de 3400/mm3
- morfologie:
* forme tipice: 70% fata de 65%
* restul insesizabil

Concluzie: parvisomie cu oligoastenospermie nmoderata fata de oligoastenospermie severa.
Ce ziceti?

Luli

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

luli..rezultatele celor 2 spermograme sunt intr-adevar diferite...despre catina...eu stiu ca face bine la sistemul imunitar...la oboseala si rezistenta la infectii...la stres..
dar in acelasi timp mai stiu ca rezultatul spermogramei poate si el sa fie diferit..de la o perioada la alta...din diferite motive..obiective..si subiective...
as fi fost curioasa...daca ati fi repetat spermograma inaite sa incepeti tratamentul cu catina...si apoi una dupa...
oricum..catina a facut pe undeva bine...i-o fi eliminat din stres...care are si el o mare influenta negativa...
dar eu zic ca cel mai important e rezultatul pana la urma!..si el arata ca spermograma se poate imbunatati...si mai sunt si alte naturiste...asa ca succes!
si noi ne chinuim de zor...cu o prima spermograma aproape nula...spre...nici noi nu stim ce asteptam de la urmatoarea...dar o crestere de 3 ori ca la voi...ar fi mai bine decat nimic..in cazul nostru...
insa la voi suna promitator!

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Diciu - ai si tu dreptate dar ce am omis sa spun este ca penultima analiza (cea de anul trecut) a fost cea mai buna pentru ca au fost altele si mai proaste cu numar de 4,96 mil/ml la un vol de 3.5 mil, cu timp de lichefiere de 45 min cand (max e 40 min), mobilitate la prima ora: A - 5 % la suta iar la 2 h 0 %

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

da..intr-adevar...la 2 spermograme de 4-5 mil si apoi una de 17mil...e o imbunatatire vizibila...
pai daca va face bine catina cu miere...dati-i inainte...!
e o idee de luat in seama..

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Diciu draga - eu sunt extaziata - pentru ca asa bine nu am stat niciodata iar anul trecut Ancar mi-a spus ca mai bine de atat nu se poate. Abia astept sa merg cu rezultatul .
... si poate pana atunci iese ceva pe cale naturala : ca doar vin si suntem relax

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

luli...iti doresc mult succes!!!
of of...unii doctori prin vorbele lor...te pot face chiar sa renunti...desi Ancar e un medic bun

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Diciu draga - sa stii ca eu totusi am incredere in Ancar dar natura uneori bate stiinta - eu abia acum am putut accepta asta. Si daca nu va fi pe cale naturala vom merge la Ancar pentru FIV in februarie cel mai probabil.

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Dar am si eu o "trilema": ce inseamna parvisomie pentru ca nu am gasit .

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

luliparvisomie inseamna ca spermatozoizii sunt mici dupa spusele doctorului.Cred ca voi trebuie lucrat la calitate(mobilitate,maturitate) nu la numar,dar sper sa reusiti asa cum am facut si noi.Va tzinem pumnii la totzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Saru'mana Titelu - am lucra cu draga inima dar cum? asta-i intrebarea...

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

luli, in primul rand lasat fumat si alcool(doar palinca),nu mai fumez de 2 ani juma.Tratament am facut 6-7 luni .:vit.A si E 2/zi cu pauza intre cure,branca ursului(tinctura 2 luni,pulbere 4 luni 3ling/zi,pregnyl 5000 ,10 fiole 1/sapt,panaxginseng(si acum mai iau,este vitalizant,ptr bb-ul urmator)ulei de cod 1lingura/zi,catina 3ling/zi,obligeana 3ling/zi,spirulina,apilarnil=propolis=polen.

Mergi la inceput