Cafea fara cofeina - OK?

Cafea fara cofeina - OK? | Autor: Alexia27

Link direct la acest mesaj

Sunt la prima sarcina si habar nu am daca este permisa cafeaua fara cofeina. Presupun ca substanta nociva pentru bebe din cafea este cofeina, dar nu sunt sigura si nici nu m-am gandit sa o intreb pe doctorita. Mi-e frica sa nu fac vreo prostie asa ca daca stiti voi ceva...pleaaaseeee!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

poti bea cafea fara cofeina, dar poti bea si o ceasca de cafea normala pe zi (in cazul in care nu e contraindicat de medic ni mod expres, bineinteles!). cantitatea de cofeina e chiar mai mica decat intr-un pahar de coca cola/pepsi.

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Si eu tot fara cofeina servesc, una mica, mica. Si mai stiu o mamica care in timpul sarcinii a baut fara, si acum are un BB sanatos.
Dar sa mai asteptam si alte pareri!



4+
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Poti bea si cafea cu cofeina in limita a doua cesti pe zi. Pericolul cu cofeina este daca ti-ar creste prea mult tensiunea dar nu e cazul la doua cesti pe zi. Daca ai tensiunea mica e chiar indicat. Eu sunt la a doua sarcina si beau cafea fara exagerari ca si la prima. Eu am tensiunea asa de mica incat nu as putea functiona fara cafea.
Cafea fara cofenina poti bea cu cana!
Sarcina usoara!


Ioana 17 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Multumesc mult fetelor! M-ati linistit, ca la cat sunt eu de paranoica vad probleme si intr-un pahar cu apa ! . Ufff, bine ca stiu, ii dam cu cafea fara cofeina, macar in primul trimestru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Si eu stiu mamici care au baut cafea, cola(cam 2 l zilnic) si au fumat in timpul sarcinii iar bebeii lor sunt ok.
Personal nu recomand deloc(mai ales in timpul sarcinii) cafeaua si altele care contin cofeina - din propia experienta(nu intru in detalii pt. ca sunt motive personale) si am baut la greu cafea. Cu timpul corpul o sa se obisnuiasca fara cafea si o sa rezisti la oboseala fara ea. Acum depinde daca o bei din pofta sau pt. efect.
Mai bine mergi la plafar si intreaba daca poti consuma ceaiuri, stiu ca cele energizante nu sunt indicate in timpul sarcinii.
Daca poti, citeste in National Geografic(nr. din ianuarie sau februarie, nu mai stiu exact) si vezi ce parere au ei despre cafea cu sau fara cofeina. Nu am revista, atunci am avut-o pt. citire.


Editare: http://magma.nationalgeographic.com/ngm/0501/index.html la partea a III- a a filmuletului vei putea afla cate ceva despre cofeina.



la purtator
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu pot sa iti zic ca inainte de sarcina beam si 2-3 cafele/zi. Cand am ramas insarcinata imi era foarte rau de la mirosul ei. In ultimul trimestru de sarcina, eram constipata isr doctorul chiar mi-a recomandat sa beau dimineata putina cafea. Am baut-o lungita cu lapte.
Daca nu exagerezi, poti bea si cafea cu cofeina.
Sarcina si nastere usoara!!

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube2001 spune:

ALEXIA eu beau inca o cafea pe zi si nu stiu daca o sa renunt la ea....... poate mai incolo prin ultimele luni!La sarcina anterioara dupa ce mi-am facut analizele de sange a iesit ca sunt hipotensiva asa ca o cafea pe zi eu zic ca nu-mi strica.Inca nu am fost la medic dar daca el o sa-mi zica sa ma las o sa o fac !
Dupa mine cafea fara cofeina nu vad de ce ar face rau.....eu zic sa o consumi linistita!


diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Cafeaua fara cofeina nu face rau...eu de asta beau, chiar daca doar 1 data/sapt, ca am renuntat la "viciul" asta...am altele acum!

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta32 si 6 zile

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Eu o fosta fumatoare inraita, sotul la fel..si bineinteles..tigara fara cafea nu se poate nu?AM renuntat si la cafea..ca daca beam cafea voiam tigara..si tot asa..2 saptamani am picat de somn..dar m-am obisnuit.Beau cam o cafeluta pe saptamana..si asta pentru ca ma inebuneste mirosul cand ii fac sotului cafeaua de dimineata!Si beau si fara cofeina cam la 2 zile o ceasca..Eu zic ca daca nu este in exces se poate consuma!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel,SI CU BURTICA!
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Este permisa si cafeaua cu cofeina si cea fara cofeina.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput