Rezultate dupa Menogon+Clomiphene?

Rezultate dupa Menogon+Clomiphene? | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, vad k va pricepeti la foarte multe! spuneti-mi si mie care dintre voi a facut tratament cu menogon si clomiphen si a obtinut ?mie mi-a prescris medicul incepand cu luna aceasta, dar sunt sceptica.am facut stimulare si cu clostybegyt si cu puregon+pregnyl, dar nici un la orizont.poate voi ati fost mai norocoase si ma incurajati si pe mine.cat timp ati facut tratamentul si cum vi le-a administrat voua?vreau sa fiu si eucat mai repede.ma chinuiesc de mai bine de un an si incep sa imi pierd speranta....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Chiar niciuna dintre voi nu a avut rezultate dupa acest tratament?sunt foarte dezamagita
credeam k mai e osansa cu acesta combinatie, dar vad k nu mai niciuna....vreau sa fiu . imi doresc atat de mult....Ajutati-ma si pe mine si spuneti-mi ce tratamente ati folosit voi si au dat roade.eu nu am un diagnostic anume-ci doar infertilitate secundara-iar sotul e ok.astept o minune...Va doresc si voua sa vi se intample minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna ,te rog acceseaza-ti la Profil Personal ca sa poti primi mesaje private uite cum am si eu un PM (cu rosu scris) si eu am sa iti raspund ....eu am facut luna asta dar cu Clomifen + Pregnyl.
Succesc mult si sa treci cit mai repede la gravide in lista.


Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Mie mi se pare ciudat ca faci menogon+clomifene...clomifene nu-i pentru stimularea ovulatiei?? De ce sa-ti dea si una si alta...menogonul e suficient de tare; nu stiu sa-ti raspund...m-ai bagat in ceata; eu am facut menogon + pregnyl urmate de fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

De obicei se face in primele zile stimulare cu clomifen 2-7, si in perioa 6-9 cate 2-3 menogon sau puregon , 1/zi in zilele 5,7,9,
La stimularea(simpla) cu clomifen endometru este destul de subtire, pe cand la stimularea (combinata) endometru este mult mai bun , plus ca si foliculi se dezvolta mai bine si ovulatia se produce mai repede.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Fabya:nu stiu cum sa introduc PM.Am intrat in profile peronale , dar nu stiu cum sa procedez.imi pare rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

dragele mele,am citit combinatiile voastre,pe care le-am facut si eu in lunile precedente, darse incapataneaza sa apara.am facut mai intai stimulare cu clostylbegit, cate doua din z 5-9. foliculi mari, BB-nimicam facut apoi Puregon (z 5-9)+pregnyl in ziua 10,foliculi mari, dar BB tot nu a venit.Acum Dr la care merg mi-a dat combinatie asta de Clomiphene(z 10-14)+Menogon(z 15-18)si as fi vrut sa aud si parerea voastra ,k niste specialite ce sunteti.Am uitat sa precizez ca eu am un CM special:o luna la 32 de zile, luna urmatoare la 35-36 z, iar ovulatia normala e pe undeva prin zilele 19-20-21.Asta dc nu cumva s-a inselat medicul. voi ati mai auzit de asa ceva pana acum?eu sunt bulversata cu totul si nu mai inteleg nimic
pate reusiti voi sa ma luminati putin
va pupic pe toate si va doresccat mai repede cu putinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Eu am CM de 35zile, deci ovulatia dupa ziua 20-a.
Stimularea intodeauna am inceput-o in zilele 2sau 3, si in ziua 13-14 avem cate 2-3 foliculi destul de mari (peste 17-18mm), si in un din zilele 15-16 facem pregnylul.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

anna:foliculi de 17-18 am avut si eu in zilele 13-14,dar in lunile nestimulate, iar medicul mi-a spus k sunt prea mici pt o ovulatie buna.de aceea am incercat diferite metode de stimulare.si tu , daca ai ovulatia in ziua 20-21, de ce faci Pregnyl in z 15-16?eu stiam k acesta ajuta la spargerea folicului, deci tb facut in preajma ovlatiei normale
dar de ce iti tin eu teorie, cand si medicul meu mi-a dat pregnyl in ziua 10 , apoi in z 14? abia acum , medicul la care merg mi-a adaptat cred tratamentul la lungimea CM al meu.
tu cate luni de stimulare continua ai facut?Cate zile pe luna faci monitorizarile si incepand din a cata?
sa dea Dumnezeu sa cat mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Fabya:bravoooooo,
iti tin pumnii! sa fie reale cele doua liniute, dar eu asa cred.Dumnezeu ti l-a trimis pe Mos Nicolae cu acest dar si trebuie sa crezi in el.Sper sa nu ne parasesti, scriind de acum inainte numai la burtici, si sa ne impartasesti si noua din bucuria ta.explica-mi si mie,te rog, cum sa fac sa imi apara PM, sau dc nu, scrie-mi pe madalinabalica@yahoo.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Fabya:gata, m-am descurcat cu PM-ul.Abia astept sa imi scrii.Nu ne uita acum , k esti, da?

Mergi la inceput