Infertilitate masculina -AJUTOR

Infertilitate masculina -AJUTOR | Autor: irina_ps

Link direct la acest mesaj

Am gasit de ceva timp acest forum si pot spune ca imi place.
Acum am ajuns sa cer sfatul ...ptr a gasi macar o posibila cale de explorat.
Cel mai bine e sa spun ceva despre analize sotului meu:
!!! la examinarea microscopica prelungita se obs rari sparmatozoizi imobili 1/ 25 cimpuri
FSH 33.39
LH 19.76
Testosteron 1.389mgl/ml
Prolactina 8.89mlg/ml
iar analizela genetice arata ca nu sint probleme de acolo...
Ce se poate face ?
Am incerca si o sa continui sa caut un medic, dar poate imi puteti recomanda voi?
In deriva,
Irina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

IRINA posteaza te rog toate valorile din spermograma,voi compara analizele postate cu ale mele si apoi imi voi da cu parerea.Suntem cu ochii pe voi.
Titelu si Melania+samburic 17 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Irina,asa cum a zis si titelu,spune nr de pe ml,cati ml,cati cu forme normale,cati se misca,progresiv,etc...
aluat ceva pina acum?fru'n medicament?si ce?

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

irina Sa treci neaparat si valorile normale de pe buletinul de analiza. Toate analizele le-a facut sotul tau (fsh, Lh, prolactina)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

draga irina, din pacate nu stiu cum te-as putea ajuta. Sotul meu are azoospermie, asa ca la noi nici o sansa, cu nici un tratament, mai ales ca toate analizele hormonale i-au iesit bine iar in trecut am ramas o data insarcinata cu el. Asa ca... Imi pare rau ca nu te pot ajuta. Sper sa o faca alte fete. LA urma urmei, important este ca un sa ajunga acolo unde trebuie. Iti tin pumnii.


Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Irina, daca rezultatul spermogramei suna exact as cum ne-ai spus, laboratorul respectiv nu este unul profesionist. In mod normal se dau o multime de valori la o spermograma, numar, motilitate, ph, lichefiere, etc. Ti-as recomanda sa refaci spermograma la Matei (CFR2) sau la Medsana.
FSH-ul este mare, dar nu dispera. Si sotul meu il avea la fel de mare, iar acum avem o minune de fetita.

Multa bafta

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Vai Nicole, ce fetita frumoasa ai !!! Sa va traiasca! Chiar ca e o minunatie de fetia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili77 spune:

Buna!
Si eu sunt o aspiranta disperata!
Acum am aflat rezultatul spermogramei sotului facuta la Medsana.
Iata valorile:
volum 3,8 ml
ph 7,6
timp de lichiefiere 40 min
nr 0,48 mil / ml
foarte mobili 20%
mobili 15%
lenti 10%
imobili 55%
leucocite 200
forme tipice 65%
concluzie : Oligoastenospermie severa
Mentionez ca atunci cand a ejaculat pt spermograma primul jet nu a nimerit borcanelul. Credeti ca ar putea avea vreo importanta.
Eu am 28 ani, el aproape 37
Ne dorim f tare un bb
Va rog dati-ne un sfat unde sa mergem, la ce medici, ce spitale, ce analize, tratamente etc
Va multumim f mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Multumesc Lachione! Si tie multa bafta iti doresc!

Lili primul jet contine numarul cel mai mare de spermatozoizi, deci da, are o f. mare importanta. Repetati sprmograma.

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili77 spune:

multumesc din suflet nicole74
asa negandeam si noi (in special el; nu-i vine sa creada ca dintr-un minim de 40 mil / ml ,el sa aiba doar 480.000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

da, Lili, sunt cu totul de acord cu Nicole, repetati spermograma, eventual la dr. Matei.
Bafta!

Mergi la inceput