Infertilitate masculina -AJUTOR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Tabitha,de ce nu aveti nici o sansa?nu ai incercat FIV?v-au spus doctorii ca nu aveti sanse?Te pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili77 spune:

multumesc nounou
dr. Matei ??? unde ? cum ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

lucia1: am facut asta vara ICSI, dar nu a reusit. Se pare ca la decongelare materialul prelevat prin biopsie testiculara de la sot nu mai era chiar asa de bun... Mai avem o eprubeta cu material de la sot, dar sansele sunt f. mici sa reusim a doua oara, dat fiind ce s-a intamplat la prima experienta: am avut 5 ovule, 1 nu a fecundat, 2 nu s-au divizat iar unul nu s-a divizat corect. Date fiind aceste lucruri, la un al doilea ICSI ni s-au dat mai putin de 10% sanse. In plus, imi lipsesc banii pe. al doilea ICSI (ca nic pe primul nu l-am achitat - am facut un imprumut pe care voi incepe sa-l restitui peste 1 an). De aceea am zis ca eu nu am sanse.

Te tzuc

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Lili, din cunostintele mele si din tot ceea ce am citit pe net primul jet e foarte important pt ca acolo este concentratia cea mai importanta de spermatozoizi. Parerea mea este ca ar trebui sa refaceti spermograma. Referitor la medici eu nu te pot indruma in ce priveste Bucurestiul, o vor face fetele dupa cum le stiu eu, ca sunt tare dragutze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Tabi draguta mea,desi nu te cunosc te simpatizez mult.
Te rog eu numai dispera.Tu esti clar un exemplu ca se poate.Ai zis chiar tu ca odata ai ramas gravida cu sotul.Daca s-a putut atunci de ce nu s-ar mai putea si alta data.Si eu sincer cred ca sunt putine sanse de reusita in cazuri de azzoo si oligospermie cu ICSI.Tu stii bine ce am patit eu.In cazurile noastre tot Dumnezeu are ultimul cuvant,asa ca relax si poate poate se intampla iar.Daca nu sunt indiscreta,ce s-a intamplat cu sracina?
Fetele legat de analizele hormonale,am si eu o nedumerire.Poate stie cineva mai multe despre asta.Sotului meu i s-au facut toate analizele hormonale si au iesit ok.Negasind o cauza a ologospermiei au facut si o punctie testiculara.Negasind nici aici raspunsul endocrinologul a zis sa facem o altfel de analiza a testosteronului-numita-TESTOSTERON LIBER.Si aici era dezastru.Valoarea era fff. mica fata de normal.Si din cate am inteles nu se paote face mai nimic care sa si dea rezultate,pt. ca ar fi ceva genetic.Daca a mai facut coneva aceasta analiza as vrea sa stiu,sau daca e cineva care stie mai multe despre asta.E ciudat pt. ca nu am mai auzit pe forum despre asta.M-am gandit ca multi poate stau linistiti crezand ca totul e ok,cum am crezut si noi la primele analize,si poate daca incercati si voi aceasta analiza veti descoperi ceva mai mult ca mine.
Multa bafta tuturor .

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Lili, Matei este la CFR 2. Daca va hotarati pot sa va trimit numarul prin pm.

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Deaga Cecilia: pentru tine de la mine. Nu disper, ca doar sanse mai exista. De asta fac IAD luna asta, in cazul in care ovulez pe partea buna. Sarcina de acum 10 ani... MAi bine nu ma gandesc la ea. Eram copii, eu dadeam examen ca sa intru la facultate, nu aveam cum sa ne casatorim... asa am crezut ca e cel mai bine. Si acum platesc pentru acea decizie.

E f. greu de crezut ca mai pot ramane normal cu sotul, caci de atunci pana anul trecut s-a intamplat ceva (nu o sa stim niciodata exact ce) si a aparut azoospermia. Banuim ca e vorba de lucrul in mediul electro-magnetic, stres si de faptul ca fuma destul de mult. Asta e.

Dar noi continuam sa speram si daca nici prin IAD nu se prinde, poate reusim sa mai stangem ceva bani (sau castigam la loto) ca sa facem iar ICSI. Oricum, pentru 2007 ne-am propus adoptie.

Si totul meu a facut o asemenea analiza, ceva legat de testosteran (ma uit acasa exact despre ce e vorba) si a iesit bine. De aceea au crezut ca avem sanse cu ICSI.

Te pup si mai vorbim.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Tabi nu te mai gandi ca platesti pt. acel lucru.Eu cred ca asa a fost sa fie.Eu nu am facut nimic si nu am reusit sa raman gravida niciodata,asa ca nu cred ca platim pt. ceva.Numai Dumnezeu stie cand e momentul potrivit si sper sa reusesti ca sa numai ajungi la ICSI.Sa stii ca si sansele la ICSI,FIV,IUI tin tot de Dumnezeu,asa ca trebuie sa speram ca nu ne va uita si pe noi si ca intr-o zi vom fi si noi mamici. si bafta multa.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocado spune:

Doc.Matei est plecata din tara pana luni, daca nu chiar mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Cecilia: m-am uitat acasa printre hartii. Pe sotul meu l-au pus sa faca
FSH - 6.4 mUI / ml (min. 2 max. 10)
testosteron - 10,5 ng / ml (min. 2.4 - max. 12)

Uitandu-se la rezultatele astea, doctorii au zis ca exista sanse sa se obtina spermatozoizi prin biopsia testiculara, lucru care s-a si intamplat.

Mai departe, mai vedem noi. Eu am inceput ieri stimularea cu Colstilbegyt, si am avut ceva dureri de inima (care insa nu cred sa aiba legatura cu Clostilbegyt-ul - ca in general pe mine ma mai inteapa corazonul).

Eu te admir pentru ca esti atat de puternica si iti doresc sa ti se implineasca visul de a avea copii, asa cum le doresc tuturor celor ce vor sa aiba. Si nu vreau sa mai aud niciodata: "Cine are, sa si-i creasca / Cine nu, sa nu-i doreasca". Mi se pare lipsa de bun simt sa mi se spuna lucrul asta cel putin o data pe saptamana.

Stii, mai era o vorba:
Ori pamantul nu-i manos,
Ori magaru-i puturos.
LA mine, zau ca nu stiu care se potriveste. CA pamantul e fertil (adica eu), "magarul" (adica sotul) e foarte harnic, numai ca gigeii nu vor sa coboare...

HAi ca te pup si iti zic o zi buna, mai ales ca vine week-endul.

pe toate fetele.

Tabi

Mergi la inceput