tratament Puregon+pregnyl

tratament Puregon+pregnyl | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

buna!inca o aspiranta printre voi...va rog sa-mi spuneti si mie dc vreuna a facut tratament cu puregon si pregnil si a avut vreun efect.prof Ancar mi-a prescris puregon de 50 ui in zilele 3, 5 , 7, 9 si apoi in z 10 -pregnyl de 5000 ui, dar tot nu am ramas insarcinata .nu mi-a prescris nici o monitorizare, nimic, ci doar...dupa ziua 12.ce parere aveti?cum ati procedat voi?m-ar ajuta mult sa stiu ca voi ati obtinut ceva rezultate in urma acetui tratament.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Buna Madaluta,

Eu fac in prezent stimulare cu Puregon 150 UI zilnic, pt FIV. Cu 36 ore inainte de punctie voi face Pregnyl 10000 UI. Sper sa dea rezultate. Sper ca punctia sa fie pe 28 nov.

Tu cum te simteai cind faceai Puregon? Eu simt caldura in zona ovarelor si usoara durere. Am facut abea 7 injectii si sint ca o gaina din aia cu multe oua, buna de pus la fiert:))

Te pup si iti tin pumnii sa faci citi copii vrei tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Bine ai venit printre noi madaluta,eu iti doresc sa stai cit mai putin aici si sa treci cit de repede la gavide
Eu am luna asta am facut dat de medic cu un medicament de stimulare ovariana (clomiphene)din ziua a 3-7 a, un suport pentru endometru (etinilestradiol care este estrogen sintetic)din ziua a -5-12 si un hCG (prodanol) 10.000 care sa va provoace ovulatia,deci prodanol l-am facut luni seara deci acuma am 36 de ore,probabil deja sa produs ovulatia deoarece am avut citeva dureri usoare...si aseara desigur trebuie neaparat la cerea medicului sa prestam bine si de dimineata numai ca eu nu am mai avut ca sotul meu a trebuie la 3 noaptea sa plece,dar vedem acuma seara ca inca nu e tirziu ,important a fost aseara.....vedem ce iese luna viitoare daca nu mai continuam trebuie sa fim optimiste.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Apropo ca mi-am amintit ca o cunostinta de a mea a facut identic cu tine acelasi tratament si in prima luna nu sa intimplat minunea dar a doua luna sa dus din nou la medic si ia marit cantitatea la toate si pregnyl doua fiole(10.000) si in luna urmatoare dupa al doilea tratament a avut vestea minunta si cele II liniute clare.Deci daca nu sa intimplat in prima luna cere sa iti mareasca cantitatea si sper ca si tu sa ai vesti bune dupa ceea de a doua incercare.
Succes mult

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu am facut acelasi tratament, dat de acelasi doctor, fara monitorizari, fara , acum vreo 6 ani. N-am mai incercat a doua oara la fel iar daca dr. mi-ar recomanda as face-o numai sub control ecografic. Cine stie daca nu mi-a facut rau stimularea aia fara control? In concluzie: intoarce-te la prof. Ancar daca ai incredere in el dar nu mai accepta tratament de stimulare fara monitorizare.
Iti doresc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Sunt de aceeasi parere ca si Marrina.
Nici o stimulare fara analize hormonale recente si fara monitorizari ecografice.
Dupa pregnyl, ovulatia are loc cam la 36 de ore, deci trebuie prins cat mai precis acest moment. Sunt multe cazuri in care pregnylul nu declaseaza ruperea foliculului si eliminarea ovocitului, deoarece pregnylul doar matureaza ovocitul, nu garanteaza si ruperea si expulzarea ovocitului.
Sunt si situatii in care natura stie ce trebuie facut, dar acolo unde natura nu ne ajuta sa obtinem o sarcina, e bine sa avem un doctor fooooorte atent langa noi si care sa ia cea mai buna decizie pentru fiecare caz in parte...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

M Oana,marrinade acord cu voi si eu am facut incepind din luna lui iulie 3 luni la rind analize hormonale nu de alta dar medicul a vrut sa fie convins ca sunt bune si de fiecare data au iesit bune.Iar acuma inainte de la ultimul ciclu cu doaua saptamani mi-a facut iar o serie de analize legate de stimulare si dupa ciclu cind de fapt am inceput tratamantul de stimulare iar analize din urina si singe+ inclusiv analiza pt diabet+ Histerosalpingografia si desigur monitorizari ecografice (de trei ori)pur si simplu nici nu mai avea ce sa i-mi faca altfel de analize plus ca in vara am facut analize genetice,anticorpii etc...Iar acuma azi simt ca sa produs ovulatia dupa amiaza si am niste dureri de numai stiu de mine,cred ca am fost prea stimulata...de murit nu am sa mor noi stim sa suferim cind ne dorim ceva.......

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

in urma cu vreo 3 anisori cu acelasi dr si eu am aplicat aceeasi schema de tratament tot fara monitorizare m-am ales cu 12 kg in plus si atat ca gravida am ramas prin fertilizare in vitro anul trecut cu dr Denisa Protopopescu.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Se poate ca stimularea sa dea rezultate, adica sa se maturizeze mai multi foliculi, sa fie vazuti la ecografie, dar sa nu fie sarcina pentru ca nu toti foliculii produc ovocite, in fiecare luna.

Stimularea este o incercare, dar nu cu sanse 100%

Am trecut si eu prin asta si am ajuns la FIV. Azi merg sa fac eco dupa 8 zile de stimulare, sa vad citi foliculi am si ce marime au, dar la punctie voi afla citi din ei au continut ovocite.

Va pup si va astept cu testele pozitive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

fetelor, va multumesc pentru sfaturile voastre!aveti dreptate cand imi spuneti k sa fac monitorizare, dar problema mea e k eu sunt din constanta, iar prof Ancar e la Bucuresti.Probabil din acelasi motiv nu mi-a spus nici dansul nimic de monitorizari.ar trebui sa stau cel putin o saptamana in bucuresti, dc nu chiar doua, caci CM e cam lung (la 32-37zile) si ovulatia cam tarzie (z 20 -21)Am fost aseara la o dr de aici din c-ta sa o rog sa imi faca monitorizarea luna viitoare, dar ea mi-a prescris alt tratament :2 Clomifen in zilele 10-14si Menogon in zilele 15-18, dupa care sa merg la monitorizare.Acum sunt si mai bulversata!ce parere mai aveti si despre asta?pe cine sa mai ascult eu acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Madaluta: Am aceeasi problema ca si tine, nu sunt din capitala, dar IAD il pot face numai in capitala. Ce pot face atunci? Am mers la dr. din capitala care imi poate face IAD (ca se face in putine locuri), mi-a dat tratament de stimulare si m-a chemat in ziua 11 la monitorizare. Dat fiind ca una din trompe la mine este infundata, ar trebui sa prind luna in care ovulez pe partea buna. CA atare, m-am hotarat sa urmez tratamentul dat de dr. din Buc. si sa merg la monitorizare in zilele 7 si 9 la un dr. din orasul meu. Asa voi sti daca trebuie sau nu sa merg la Buc. in luna respectiva. Eu te-as sfatui sa faci la fel. Hotaraste-te mai intai pe mana carui medic vrei sa mergi, iar monitorizarile le poti face oriunde. Asta as zice eu... Eu ia-m zis dr. de la mine din oras ca vreau monitorizare si atata tot. NU sa isi dea cu parerea etc etc.

Te pup si sa ai grija de tine.

Si iti dau si o floricica

Tabi

Mergi la inceput