Ce carti v-au ajutat in pregatirea maternitatii?

Ce carti v-au ajutat in pregatirea maternitatii? | Autor: stancutza

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, sunt convinsa ca pe noptiera fiecareia din voi se gasete cel putin o cartulica despre sarcina, conceptie, maternitate. In afara de DC, bineinteles, ce alte materiale care v-au cazut sub ochi vi s-au parut utile?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

stancutza, eu, in urma cu 5 ani cand eram insarcinata (pentru prima data) am citit si rascitit Emil si Herta Capraru, "Mama si copilul"; era o editie veche, neactualizata. Am invatat multe din ea, dar, mai ales, mi-a dat siguranta ca pot lua singura decizii pe baza a ceea ce stiu si pe baza instinctului de gravida/ mama. Sper sa-ti fie de folos informatia, poate gasesti cartea la o prietena si o imprumuti. Am mai gasit si alte carti ulterior, dar nu au avut acelasi impact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Pe langa o gramada de carti si internet mai presus de orice informatie si orice sfat de la neonatolog eu imi cresc copilul dupa cum simt. Fac ce simt eu ca este cel mai bine ptr el si cred ca asa face orice mama.
In perioada de dinainte de fiv am citit tratate intregi de ginecologie-endocrinologica si cartea dr Denisa Protopopescu referitoare la Fiv.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pau spune:

Stancutza,sincer pe mine m-au ajutat mult revistele Mami,dupa care din luna a5a de sarcina cursurile"Scoala parintilor",de la Matern,si multe reviste si carti despre evolutie-pana la nastere."Mami",ma ajuta si acum cand nu sunt sigura de ceva caut in revistele cumparate de acum 4 ani si tot timpul gasesc raspuns.Micuta mea are 3 anisori si ne uitam impreuna pe reviste sa vedem ce boli ne pandesc in acest anotimp si cum le putem evita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Cartea pe care am citit-o cu cea mai mare placere si mi-a fost cea mai de ajutor cit am fost gravidutza a fost "Cartea viitoarei mame" aparuta la Teora. Urmareste saptamana de saptamana toate schmbarile din corpul mamei si dezvoltarea puiului. Asa am avut tot timpul o idee la ce sa ma astept, si cam in ce stadiu este puiutzul.



Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Poze mai noi cu Andrei Pozele cele mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

www.librariaonline.ro/product_info.php/products_id/2261" target="_blank">"Cartea viitoarei mame" o citeam si eu saptamanal si ii spuneam sotului-"saptamana asta i se vor forma degetelele", "sapt. asta apar ochii" etc, am gasit o mare placere in a afla pas cu pas cum se dezvolta omuletul din burtica.
www.stilus.ro/librarie/product_info.php/products_id/1640" target="_blank">"Cel mai simpatic ghid de sarcina" mi-a fost de asemenea de folos.
Iar dupa nastere- Dr.Spock, pe care il apreciez, in ciuda capitolelor despre alimentatie si razboaiele nucleare, dar in care si acum gasesc cu usurinta orice caut si www.teora.ro/cgi-bin/teora/libraria/mbshop.cgi?action=view_category&database=39&category=00" target="_blank">carticelele Annei Bacus.
Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Pentru preconceptie si sarcina - Internetul, mai ales site-urile americane.

Maternitate - "Mama si copilul" si "Cresterea copilului de la nastere la 6 ani". Dar trebuie sa recunosc ca pana acum nu prea am avut timp sa le studiez, aveam mai mult timp cand eram burtica. Si inca ceva, fiecare bb e unic, putine lucruri se aplica la fiecare la fel.

Dar una peste alta, forumul a fost baza


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Recomand si eu cu maare caldura "Cel mai simpatic ghid de sarcina" in rest...tot ce ai nevoie gasesti pe internet. Nu am avut nevoie de altceva. Dar cartea asta este o infuzie imensa de optimism! Cred ca orice gravida (si aspiranta sau mamica!) trebuie sa o aiba! Eu am tot citit-o si la prima sarcina si la asta de acum, o stiu pe dinafara si cand ma simt aiurea...o mai iau la rasfoit!
Mult succes mamicilor aspirante!


Ioana 15 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by inaioana

Recomand si eu cu maare caldura "Cel mai simpatic ghid de sarcina" in rest...tot ce ai nevoie gasesti pe internet. Nu am avut nevoie de altceva. Dar cartea asta este o infuzie imensa de optimism! Cred ca orice gravida (si aspiranta sau mamica!) trebuie sa o aiba! Eu am tot citit-o si la prima sarcina si la asta de acum, o stiu pe dinafara si cand ma simt aiurea...o mai iau la rasfoit!
Mult succes mamicilor aspirante!





Cel mai simpatic ghid de sarcina, este, intr-adevar, extraordinara! Umor, optimism, realism pana la detalii de care nu esti sigura ca vrei sa afli, dar totul "ambalat" de asa natura, incat am devorat-o si eu! In ceea ce priveste "mama si copilul", o s-o cer si eu de la mama mea...

Deocamdata eu nu sunt (desi ma simt) - cel putin pana in week-end, cand o sa-mi pot face testul! va tin la curent, si voua numai bine!

Stancutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eu am citit si inainte de nastere si dupa "dr. spock" sunt cateva chestii care nu prea se potrivesc la noi.dar in rest...eu am fost f. multumita.
si vreau sa va zic ca avand in cap ideii din carte am reusit ca fetita mea sa nu isi suga degetul sa nu stie de suzeta si nu a papat cu biberonul.(sau probabil nu a avut inclinatii spre astea?!?)
si-a molfait manutele, sa nu credeti ca nu si le baga in gura.si-a molfait si degetele de la picioare.
dar eu cred ca si acolo sunt doua idei principale:mama simte ce e bine ptr puiul ei si niciun bebe nu seamana cu altul.

in rest am citit din belsug d epe dc.com nimik nu se compara cu experienta atator mame.macar mi-am dat seama ca anumite lucruri li se mai intampla si altora.


jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

la inceput a fost revista "Mami" pe care am cumparat-o vreo 3 ani la rand fara a fi insarcinata.Dar doream sa fiu informata. Dupa aceea am descoperit DC.Si imi e de ajuns! Numai bine iti doresc!

mara 36+

Mergi la inceput