Ce a mai ramas din 'mitul' dr.Matei-dr.Mihalache

Ce a mai ramas din 'mitul' dr.Matei-dr.Mihalache | Autor: MadalinaM

Link direct la acest mesaj

Eu am auzit prima data de dr Matei in urma unei trimiteri facute de dr.T pt o spermograma. Se intimpla in Nov 2004. Pina atunci pe forum nu exista nici un topic referitor la dr.Matei. Apoi, pe masura ce drT si-a cistigat faima pe site, au inceput sa apara din ce in ce mai multe adepte ale dr.Matei, probabil pe aceeasi filiera -drT. Spermograma facuta de dinsa, e intr-adevar ff elaborata, dar la final diagnosticul se apropie ff mult de o spermogr. facuta la alt laborator. Noi, aici, nu putem judeca modul de lucru al unui lab sau altul, dar poate ca acea foaie data de dr.Matei scrisa fata-verso ne-a impresionat pe multe dintre noi. Apoi, pe site, pe parcursul lui 2005, a aparut un nou cuplu de dr ce faceau inseminari si se parea ca multa lume era multumita si isi punea speranta in cele 2 doamne.
Acum totul a picat...Ce a mai ramas? doar dr.Matei ca un bun embriolog? la care sa apelam doar pt spermograma?
Am inceput un topic, un pic redundant cu ceea ce s-a discutat la "la bine si la rau mereu impreuna" pt ca astazi drT m-a trimis la inseminare la CFR2...am cautat aici, sa ma pregatesc sufleteste, vroiam sa aflu niste date tehnice, cum se proc? se asteapta momentul cit mai aprop de ovulatie? se poate determina 'inceputul ovulatiei'?, se face inseminarea dupa pregnyl la 24-36h? sau se asteapta ca ov sa se fi produs? Care e procedeul la dr.Matei/dr.Mihalache si care la dr.Moisa? Si...ce aflu? ca mai bine renunt la ideea de insem la CFR2!!! .
Se pare ca intelept asa ar fi...dar, am deschis totusi subiectul, pt ca mi s-a parut ff ascuns acolo(topic "la bine si la rau...") mai ales dupa ce dr.-le se bucurau de apreciere vara aceasta...cind erau mai mereu pe prima pagina.
Discutia de aici sper ca ne va ajuta ff mult.
Multumesc pt intelegere,
MadalinaM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

m-am abtinut sa ma bag la subiect dar uite ca nu mai pot, desi nu am mai scris de foarte mult timp pe forum..

din start spun ca nu vreau sa ma bag in polemici, imi voi spune doar "parerea mea".

sa incerc sa rememorez...pt ca am incercat sa nu ma mai gandesc la asta...am facut si eu inseminare cu cele 2, in martie, nereusita, evident. de fapt, cine stie daca cele 2 au avut succese sau nu? stiu ca sansele sunt f mici dar totusi...

ideea este urmatoarea...m-a chemat matei la cfr II la ora 9, am dat proba, inseminarea am facut-o pe la ora 12 parca...o mai fi fost buna "proba" dupa atatea ore, oare???

mi-a facut o eco mihalache inainte, ovulasem deja ( cred ca cu o noapte inainte), am intrebat-o daca mai are rost inseminarea, deoarece eu stiam ca e bine sa o faci inainte de ovulatie cu cateva ore, mi-a replicat ca e mai bine ca am ovulat deja...poate gressesc eu, poate stie cineva sa ne spuna cand e mai bine sa faci inseminarea...sau nu vroiau sa piarda banii???

sa nu va mai spun cum mi-a facut ecografia transvaginala...cu o manusa ( cu degetul manusii ) de aia de la vopseaua de par...care dupa cum stiti, e lipita pe deget ( nu stiu cum sa ma exprim mai clar ). asa ca inchipuiti-va cam ce am simtit cand lipitura aia a ajuns in vaginul meu..am simtit ca ma taie ceva, o usturime de nedescris...daca nu aveau prezervative ( desi cred ca din banii pe care ii iau pe o inseminare ar putea sa cumpere un prezervativ, nu??) nu puteau sa spuna sa aduc eu??

si da, policlinica de la spital e infecta rau, sotul meu a vrut sa plecam de cum am intrat, dar din nefericire nu l-am ascultat...

si inca un aspect...de fata cu mine, cand imi facea inseminarea, o barfeau foarte aiurea pe o alta pacienta, ca e nebuna, etc, ca isi face atatea analize, ceva de genul asta...lucru care mi s-a parut infect...nu puteau sa o barfeasca fara ca alte paciente sa fie de fata?? asa ceva e inadmisibil, probabil dupa ce am iesit eu, ma barfeau pe mine si tot asa...

si da, imi aduc si eu aminte de o galeata soioasa in care bagau niste instrumente...

si am avut dureri atroce la cateva ore de la inseminare, plangeam de durere si al meu sot era ingrozit...de fapt, si daca am fi patit ceva, avem vreo dovada ca am facut inseminare acolo?!

ma rog, atrecut acum totul, acolo oricum nu voi mai face inseminare...

citeam sub de aici ale pacientelor dr mihalache ( desi eu am vazut-o doar la inseminare si atat ) si totul parea asa frumos...chiar ma gandeam ca sunt eu nebuna, ca mi s-a parut mie, etc...dar pana la urma mura a avut curajul sa spuna totul..ma bucur ca a facut-o...si poate suntem de condamnat ca nu am facut-o mai devreme, poate feream alte fete...dar acum asta e.

sper ca acum nu luati cele spuse ca "razbunare" ca nu am reusit, nu e deloc asa, e doar "realitatea mea".


succes pe mai departe!

PS am inteles ca acum, daca ajungi ca pacienta a dr mihalache la inseminare, tariful e de 4 milioane...oare in banii astia e bagata si taxa pt chlamidya, cum a patit mura?? acum m-am speriat, mi-am repetat si eu analiza, diseara aflu raspunsul..oare cum va fi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Bravo Mirela! Si bravo Mura!

Si acum chiar ca puteti sa dati cu rosii in mine: parerea mea e ca noi suntem de vina fetelor! Ca pe banii nostri si pe sanatatea noastra, nu cascam ochii cat cepele si daca ceva cat de neinsemnat la prima vedere, nu ne place, nu intoarcem frumos posteriorul sa disparem din zona!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Imi dau si eu cu parerea despre dr. Matei , ca pe cealalta nu o cunosc.Mie mi s-a parut foarte de treaba, a stat mi-a verificat toate analizele si mi le-a explicat pe fiecare in parte.E adevarat ca eu, de fapt sotul, nu am facut acolo decat o spermograma si atat nu am mai avut contact cu dansa, iar pe dr. Mihalache nu am avut onoare sa o cunosc. Pe mine in schimb ma intereseaza subiectul cu ce a patit Mura, ca eu l-am cautat si nu am gasit, dati-mi si mie linkul va rog sa citesc si eu sa ma dumiresc ce e cu cele 2 dr.Daca e vorba cumva de chlamydia luata de prin spital si eu am patit-o urat de tot acum 2 ani si acum trag toate ponoasele de atunci.

Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

dana uite link-ul:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59779&whichpage=1

-azi dimineata am facut pregnyl-ul
-am citit apoi pe net :-(
-am reusit programare la cab la dr Moisa pt miine la 15.15
-miine la 15.30 ar fi trebuit sa merg la CFR2
...ma simt ca la o partida de vinatoare...de partea celui vinat

incotro sa apuc??? ma va primi dr Moisa, asa pur si simplu?
si dr T in care aveam atita incredere!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Mirelas 76 tot respectul pentru tine, ca si pentru Mura, pe care am felicitat-o la momentul respectiv.
Madalina si eu am avut de ales si am ales-o pe Moisa. Daca ai urmarit povestea mea, inseminarea nici nu am simtit-o, iar de conditii nu am nici un motiv sa ma plang.
Pentru spermograma, Matei ramane cea mai buna, iar T tot in Matei crede, atunci cand o recomanda pentru inseminari.
Daca te va primi Moisa? Vei vedea maine ca nu va fi nici o problema, caci la acest capitol are o bila alba fara discutie.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Madalina , multumesc pentru link. Am citit si nu mi-a venit sa cred ochilor ca se poate face inseminare in astfel de conditii.
Mura ma bucur pentru tine ca ai reusit sa iei o decizie buna si sa nu te mai duci acolo. Sa de-a Dumnezeu sa nu aiba repercusiuni chlamydia asta si la tine ca la mine , ca eu am trompa ( singura de altfel pe care o mai posed) infundata din cauza infectiei de chlamydia luata din spital acum 2 ani in urma unui chiuretaj facut din cauza ca aveam sarcina oprita din evoulutie.Si am tras-o si atunci urat, urat de tot.


Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

Dana, nu am nimic personal cu dr Matei, mai ales ca am vazut-o o sg data, in ziua inseminarii ( sotul fusese singur inainte pentru spermograma ). De altfel, si pe dr Mihalache am vazut-o o sg data, tot atunci. Pardon, pe Matei am vazut-o de doua ori, ca am facut si TPC-ul la ea. Problema era ca eu crezusem ca sunt la ovulatie si m-am dus sa fac acest TPC...a iesit negativ dar in acelasi timp mi-a zis matei ca nu eram la ovulatie...si vroia sa ma duc in fiecare zi sa fac TPC pana cand ovulam!!!( vazuse glera preovulatorie si vroia sa merg pana vedea glera ca si cum as fi la ovulatie) Am ovulat de abia dupa o saptamana ( am vazut ecografic ) deci va dati seama cam ce vroia ea??? sa fac TPC, contra cost evident, 7 zile la rand ). Ca sa fiu sincera, de atunci mi-am pus niste semene de intrebare.

Probabil ca dr Matei e un biolog bun, si eu am ajuns la ea tot la recomandarea dr Tutunaru. Dar pt conditiile in care ele doua fac aceste inseminari, da-pot sa le invinovatesc pe ele. E adevarat ca astea sunt conditiile din spital, dar pentru neglijenta si modul infect in care fac aceste inseminari sunt ele de vina ( o galeata soiosa, ba chiar se plangeau cand faceam eu inseminare ca nu au instrumente sterilizate, chipurile pana la urma au gasit unul...asa o fi fost oare?!)

Habar nu am daca Tutunaru stie cum se fac aceste inseminari, sau el o recomanda doar pe dr matei, avand incredere in profesionalismul ei si atat.

Si da, Lachione, ai dreptate, e si vina noastra pentru ca ne lasam tratate asa...suntem atat de disperate de a avea un copil incat nu mai tinem cont de sanatatea noastra, de efecte...ne lasam duse de val, facem orice chiar daca ni se pare ca e anormal, poate nici nu ne permitem mai mult ( la Medsana o inseminare e f scumpa ), ne incredem orbeste in doctori, ne punem toate sperantele in mainile lor, etc...Ce sa facem?!

Eu cam atat am avut de spus, va doresc numai bine, indiferent cu ce dr mergeti mai departe.

Madalina, scuze, pana la urma acum tu esti cea mai importanta, e subiectul tau..iti inteleg frustrarea, dar ce te asteptai cand ai deschis acest subiect? mai ales ca citisei deja ce scrisese mura.Daca mai poti astepta, desi nu cred, din moment ce maine vei face inseminarea, poate alte fete au de scris de bine, desi eu personal nu cred...poate ca ar trebui sa fii multumita ca ai aflat aceste lucruri inainte de a o face, eu habar nu aveam cand am facut inseminarea, am mers doar pe incredere...poate ca e mai bine ca scapi de aceasta ruleta ruseasca ( iei vreo infectie sau nu?! )..

si acum va anunt ca am primit rezultatul la analiza, eu am scapat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Mirelas, nu zic ca ai avea ceva personal cu ea.Eu am spus ca mie mi-a placut de ea ca a stat sa-mi explice rezultatul la toate analizele fara sa i-o cer eu, atat.
Asa cum am scris si mai sus in momentul in care vezi ca un doctor nu-ti place si mai ales ca nu are conditii decente sa-si practice meseria atunci este mai bine sa iesi de urgenta pe usa si sa nu te mai uiti inapoi.Eu de cand am patit ce-am patit cu un doctor foarte bun si renumit din Constanta n-am mai calcat pe la nici un doctor din orasul meu, am preferat sa merg la Bucuresti sa-mi caut un doctor care sa ma asculte si sa-mi ofere ajutor la orice ora din zi si din noapte chiar daca asta insemna pentru mine o cheltuiala in plus.
Ma bucur pentru tine ca ai rezultatul bun la analize.


Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

Dana,..te inteleg perfect. Dar trebuie sa avem mare grija !! hai ca nu am mai scrios de mult timp pe forum si m-a apucat acu' logoreea.

am vrut doar ca alte fete sa aiba mai mare grija!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Ce a mai ramas din acest mit? Cred ca s-a spus totul... din pacate dr.Tutunaru inca mai trimite paciente la dr.Matei (si implicit Mihalache, pentru ca cele 2 formeaza o echipa)... spun din pacate, pentru ca mi se pare ingrozitor faptul ca te duci sa te tratezi de infertilitate si pleci cu boli din cauza nepasarii acestor cadre medicale...
Mirela, poate ca nu ai mai scris pe forum de mult, dar sa stii ca ai pus punctul pe i, ai venit sa confirmi ceea ce a inceput sa iasa la iveala.
Trebuie sa fim atente cu sanatatea noastra, uneori din disperarea de a avea un copil nu mai realizam la ce ne expunem.

Mergi la inceput