FSH mare

FSH mare | Autor: leny

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Poate cineva sa ma ajute si pe mine in interpretarea unor rezultate?
Mi-am facut niste analize care nu au iesit tocmai bune si nu stiu sa le interpretez:

Ziua a-3-a a CM:

-ESTRADIOL 101.3
-FSH 19.62
-PROLACTINA 546.6
-LH 12.03
-TSH 1.98

Ziua a-11-a

-ESTRADIOL 2275
-FSH 9.62

Incerc de 3 ani sa fac un bebe si nu reusesc.
Sper ca ma puteti ajuta

Leny


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Leny, FSH-ul tau din ziua 3 este cam mare... ar trebui sa mergi la un medic cu analizele tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

leny da fuguta la doctor...

olteanca

Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny spune:

Avalon si Liana va multumec pt raspuns dar m-ati cam bagat in ceata?
E nasol?
Cum influenteaza analizele astea o eventuala sarcina?
Ce tratament exista?
Va rog sa-mi dati mai multe informatii despre aceaste analize.
De ce e rau FSH-ul in ziua a-3-a si e bun in a-10-a si de ce e bun estradiolul in ziua a-3-a si e rau in ziua a-10-a?

Va pup,
Leny





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Leny, analizele FSH-ului si ale estradiolulului sunt relevante in ziua 3 si nu in ziua 10. Doctorii spun ca atunci cand FSH este mare si estradiolul este mic in ziua 3, rezerva ovariana ar fi pe terminate (adica nr de ovule) si ca te apropii de menopauza. Dar cel mai bine iti explica toate astea un medic, ia analizele si mergi cu ele la medic, este cel mai in masura sa-ti dea un raspuns competent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

N-ai pus si unitatile de masura si nici valorile normale ale laboratorului (de exemplu, la unele laboratoare e normala valoarea de puna la 25 pentru FSH ziua 3, in functie de reactiv...). prolactina insa mi se pare mare, valoarea maxima pentru o femeie negravida fiind 20 ng/mL (20 mcg/L SI units) iar a ta e 546 ? Prolactina mare e cauza de cicluri neregulate, scurgere la sini si infertilitate. repet, trebuie sa-mi dai unitatile de masura.
Si estradiolul e mare in faza a doua (ma rog, presupun ca unitatile de masura sint pg/ml, chiar si la 3 zile e cam maricel, pare ca organismul tau secreta toti hormonii astia in cantitate cam mare, vezi de unde vine asta. In mod normal FSH, LH si prolactina sint produse de hipofiza (undeva in spatele ochilor). Mai mult de-atit mi-e greu sa-ti spun prin internet. Chiar daca ai fi gravida, prolactina n-ar fi asa mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

leny Fara valorile limitelor normale de pe rezultatul de la analize e imposibil sa-ti dai cu parerea. Imposibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

spune-ne care sunt limitele normale trecute in buletinul de analiza. importante sunt si LH-ul din ziua 14 si progesteronul din ziua 21. tu vad ca ai facut in ziua 11. atunci ai ovulatie?


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny spune:

AMULETA ,TIA, MARRINA
VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS
VALORILE NORMALE IN FAZA FOLICULARA;

-ESTRADIOL-46-607pmol\L (101.3)

-FSH-3.5-12.5mUI/mL (19.62)
-PROLACTINA-127-637uUI/mL (546.6)
-LH-2.4-12.6mUI/mL (12.03)
CICLUL IL AM APROAPE REGULAT (29ZILE)IAR OVULATIA NU CRED SA O AM IN ZIUA A 10 ,DAR ASA M-IA SPUS MEDICUL SA FAC ANALIZELE
VA PUP

LENY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Mai e ceva : citi ani ai ? Nasoala intrebare, de fapt nu trebuie sa raspunzi. FSH este cam mare. Se gasesc pe piata teste de ovulatie, arata ca un test de sarcina pe care-l folosesti in cele citeva zile de la jumatea ciclului. de exemplu daca ai ciclu la 29 de zile, ovulatia ar fi la 29-14, adica in ziua 15 de la inceputul menstruatiei. tu incepi sa-ti controlezi urina cu 2 zile inainte (sint cam 5 teste intr-un pachet). Daca e pozitiv, inseamna ca ovulezi si atunci problema nu-i ca nu produci ovule. barbatul tre sa aiba analiza spermei, chiar daca are copii din tinereteca nu stii niciodata...si uneori peste unii da beleaua mai tirziu.
Daca ai avut infectii feminine in trecut (ei, adolescenta...) s-ar putea sa ai trompele infundate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Mda, amuleta are dreptate. Si eu aveam FSH-ul mare si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, am descoperit ca si trompele erau infundate si cam putzintei ..

FSH mare inseamna rezerva diminuata de ovocite Suna prost, dar eu cu FSH-ul mai mare decat al tau am facut un bb. Pe langa asta, daca esti la fel de tinerica ca mine exista riscul ca o parte din ovocite sa nu mai fie de calitate.

In concluzie, rezultatul tau este un semnal de alarma, dar nu o tragedie. Da-i bataie!

P.S. Totusi ti-ar trebui si dozare de LH in ziua 14 (sau cand ai ovulatie) si de progesteron in 21. Bafta!


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput