FSH mare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leny spune:

Amuleta si Tia
Am 33 ani.Am fost operata laparascopic anul trecut cu suspect de chist endometriozic dreapta si cind m-au deschis au gasit chist seros pe partea stinga si citeva puncte de endometrioza (nu pe ovare)pentru care nu mi-au dat nici un tratament.Pe linga asta pe biletul de externare scria si vulvovaginita.Trompele sint bune.Sotul nu are nici un copil din tinerete asa ca va trebui sa isi faca si el spermograma.Spune-mi te rog Tia ai luat ceva tratament pentru FSH mare ,ai ramas insarcinata pe cale naturala sau ai facut FIV?
VA PUP SI SA AUZIM DE BINE

LENY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliana04 spune:

Buna!
Fiind si eu aspiranta la statutul de mamica, mi-am facut analizelele hormonale din ziua a 3-a. Sunt foarte suparata pentru ca valoarea FSH este de 31 mlU/ml si am la activ si un FIV nereusit.
In urma cu 2 ani valoarea FSH a fost de 18,06 miu/ml.
Poate fi aceasta problema corectata si cat de grava este?Pana voi ajunge la medic dureaza cam 1 sapt si acum sunt f. stresata.
Totodata as vrea sa mai intreb ce analize hormonale se fac in ziua a 14-a și 21-a?
Prolactina in ce zi a cm se face?
Rog fetela care stiu sa-mi raspunda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

steliana04
Citeste si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=29949

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Leny, nu exista tratament pentru FSH mare, se fac stimulari pentru a forta ovarele sa "produca" mai mult. Eu am ramas insarcinata pe cale naturala, dar inainte de asta am facut un FIV si din 7 foliculi, am obtinut 5 ovocite, dar numai 2 s-au fecundat si am obtinut embrioni de calitate A- si respectiv B+. Rata de succes mica arata ca rezerva de ovule este pe sfarsite si ca sunt si de calitate scazuta. ET-ul a reusit, insa sarcina s-a oprit in evolutie in sapt 7. Desi medicii au vehiculat tot felul de variante, eu cred ca am pierdut acel copil din cauza calitatii embrionilor. La 4 luni de la FIV am ramas insarcinata pe cale naturala, deci outzul a fost bun :-)


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Nu stiu daca va e de folos ce am gasit eu dar mi se pare ca se cam bate cap in cap cu ce a-ti scris unele dintre voi:

FSH-ul mare determina recrutarea masiva a foliculilor dar lipsa selectiei foliculare pentru a atinge maturitatea ovulatorie.

Mergi la inceput