cozonac - o reteata mai usoara

cozonac - o reteata mai usoara | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

are cineva o reteta de cozonac pentru incepatori? as vrea sa fac... dar o reteta mai putin complicata... la mama am vazut ca sta de dimineata pana seara, si cand a terminat e si ea terminata...

mi-e dor de mirosul de cozonac, imi ploua-n gura numai cand ma gandesc



s-auzim numai de bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns niculae spune:

draga mea, de de cozonac bun si usor de facut n-am auzit. dar cum observ ca esti rezidenta in belgia, daca ai norocul sa stai la liege iaca Maastricht la 30 de km si acolo aterizeaza din 2 in 2 zile avion de la bucuresti-baneasa drept pentru care e usor a cumpara un cozonac bun de la ana (sau alte mari cofetarii) si un prieten sa ti-l puna la aeroport la baneasa iar matale sa-l primesti la Maastricht. mai usor nu cred ca se poate.

reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multumesc nicolae pt raspuns, ce-i drept ma asteptam la raspunsul unei fete.

totusi, eu vroiam sa simt mirosul de cozonac in casa, ca degeaba-l mananc asa. dupa cum ai vazut ... da... nu sunt acasa , d'aia mi-e dor si de cozonac....

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

Buna!
O sa-ti dau reteta mea de cozonac, care este, zic eu, deosebit de simpla. Trebuie sa spun ca coca va iesi ceva mai moale decat normal, de aceea nu merge cu vreo umplutura. Dar cu nuci, rahat, stafide sau cum vrei tu, merge perfect.
Eu fac mereu numai cate un cozonac (cantitatile sunt numai pentru unul), ca se face usor si mie imi place numai proaspat.

Ingrediente:
375 grame faina
125 ml lapre caldut
60 grame unt moale
1 cubulet drojdie (42 g)
3 oua
100 grame zahar
arome: vanilie, rom
dupa gust: coaja de portocala si lamaie, stafide, nuci, rahat (eu le combin dupa cum am pofta: rahat si nuci sau nuci, stafide, coaja portocala si lamaie)

Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul si se bat din nou bine. Apoi se adauga pe rand: galbenusurile, laptele, untul, faina. In faina se face o gaura in care se toarna drojdia inmuiata in un pic de apa calduta. Toate astea se amesteca 5 minute cu mixerul si se lasa sa creasca 30 minute.
Apoi se adauga stafidele, nucile, aromele, coaja de portocala...(cum am zis, combinatia si cantitatile dupa pofta) si se mai bate inca o data cu mixerul 5 minute.
Se pune in forma de cozonac unsa cu unt si se lasa inca 30 minute.
Se baga la cuptorul preincalzit la 200 grade. Se lasa 15 minute la 200 grade si apoi inca 20-25 minute la 180 grade. Gata!

Vreau sa atrag atentie ca aceasta coca nu va creste foarte mult inainte de bagarea la cuptor. Dar nu te speria, o sa te miri cum va creste sa explodeze cand o bagi la cuptor!

Mie mi-a iesit din prima cu reteta asta si de atunci am facut de multe ori si a iesit mereu. POFTA BUNA!

Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

in sfarsit mi-a raspuns cineva,,, multumesc mult... o sa te pomenesc de cracun (sper sa-mi iasa)



s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

Cum am mai zis, mie mi-a iesit din prima. Iti doresc sa-ti iasa si tie bine si sa-l mancati cu placere!
Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

saru ' mana

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

dar placinta pentru paste, parca pasca se numeste, stii?

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

N-am facut niciodata, dar uite aici niste retete de pe reclamaaaa:
http://www.reclamaaaa/forum/index.php?showtopic=7125&hl=pasca
http://www.reclamaaaa/forum/index.php?showtopic=3913&hl=pasca
Sper sa te poata ajuta!
Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multumesc mult. osa caut chiar acum, poate mai gasesc si altele

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

si mie imi place mirosul de cozonac in preajma sarbatorilor,iti dau reteta mea pt.2 cozonaci :
1 kg faina cernuta
6 galbenusuri
1/2 litru lapte cald
300 gr. zahar tos, 2 pachetele zahar vanilat
3 cubulete drojdie
1 pachet de unt 80% grasime si 100 ulei
coaja de lamaie
stafide dupa gust
1 lingura esenta rom
nuci macinate, rahat.
Drojdia o freci cu putin lapte cald si faina sa iasa ca o ciulama. O lasi sa creasca undeva la cald.intre timp incalzesti laptele,pui zaharul in el sa se topeasca putin.Peste faina pui drojdia (maiaua), laptele, galbenusurile de ou frecate cu sare,zaharul vanilat, coaja de lamaie.Framanti foarte bine coca pana se dezlipeste de pe maini, si incepi sa pui untul topit putin cate putin( sa nu fie fierbinte ), la fel si uleiul, apoi esenta de rom, stafidele
lasi coca sa creasca, undeva la cald.Ungi tavile cu unt.Coca o imparti in 2.Poti pune nuci macinate cu cacao, zahar vanilat, esenta de rom sau coniac ca umplutura sau poti pune rahat in coca.Pofta buna !

Mergi la inceput