Mos Craciun

Mos Craciun | Autor: crini

Link direct la acest mesaj

Le-ati spus copiilor vostri ca nu exista Mos Craciun? La ce varsta si cum?
Fata mea (6 ani) a inceput sa-mi ceara amanunte, dar nu cu aerul ca nu ma crede, cauta doar explicatii. Iar eu ma simt prost sa o mint, dar nu stiu cum sa-i spun frumos, sa nu dau cu parul. As vrea sa-i sugerez, sa o fac s-o ia ca pe o poveste, nu o minciuna cu care am pacalit-o.
Incepe sa-mi para rau ca nu am facut astfel incat sa priceapa de la inceput ca e un joc.
Eu am aflat la 10 ani ca nu exista Mos Craciun si tin minte ca am intrebat-o pe mama, in acea ocazie, daca e sigura ca Dumnezeu exista, pentru mine era acelasi domeniu inexplicabil, imaterial.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Baietelul meu inc mai crede in Mos Craciun si are tot 6 ani si deocamdata nu vreau sa ii rapesc placerea asta .Marea lui dilema de ce vin si rudele si prietenii cu cadouri de la Mosul pentru el si atunci i-a explicat taica-su ca e o traditie si asa e frumos sa faci si tu cadouri celorlalti sa fii tu un fel de Mos ,mai ales ca toata luna decembrie sunt pline magazinele de Mosi Craciuni ,a luat-o ca atare si cu asta basta .
El e multumit ca primeste ce cere si nu prea il intereseaza de unde le capata ,scopul scuza mijloacele .
Eu am aflat de smecheria asta pe la 11 ,12 ani si i-am spus si sorei mele mai mici cu 3 ani si sa stii ca mi-a parut rau dupa aceea .
Sunt sigura ca daca l-as lua la bani marunti mi-ar spune ceva logic ca e un baietel inteligent dar deocamdata ne complacem asa si ma simt perfect cand vad cat se bucura .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am fost azi sa o iau pe Bianca de la gradi, impreuna cu sora mea, care insa, a ramas afara. Inainte sa iesim din gradi, i-am spsu Biancai, ca am o surpriza pt ea, la care o aud: "au venit Mosii pe turn?" In coltul strazii noastre e un turn vechi, pe care "apar" vreo 3-4 mosi....anul trecut a fost insa numai unul, care nu i-a "raspuns" niciodata la "hallo" si a a zis ca el e un pic "surd". Bianca are 5 ani si 10 lunis i inca mai crede in Mos Craciun, asa ca, nici eu nu vreau sa-i rapesc aceasta "vraja".

Cind primeste cadouri de la altii, stie ca Mosul a trecut si pe la alte case, unde ea e tare iubita, si i-a mai lasat si acolo cite ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In decembrie, Ioana face 12 ani si nu mai garantez secretul. Dar la 11 an, stiu sigur ca ea credea in Mos. Sigur, in capul ei era o fantasma, ma intreaba de la 5-6 ani amanunte (care lor nu le scapa), dar raspunsul meu a fost invariabil: vrei cu tot sufletul sa existe? -Da! -Atunci exista!
Craciunul este o sarbatoare deosebita pentru noi (ca pentru toti, desigur) si ne comportam toti ca niste copii. Asa ca nu-i greu sa crezi in Mos Craciun!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

La noi vine prima data Mos Nicolae, dar nu vine oricum, pentru ca sa aduca daruri, intai trebuie sa oferim noi la alti copii care ne viziteaza, acolo la gradinita.
La 6 ani cam asa arata Mos Craciun la mine:
"Anul trecut i-am scris prima scrisoare mosului, ba nu!!!
Am desenat si am rugat-o pe mama sa puna scrisoarea la posta, doar am cumparat impreuna timbre. Am scris ca te astept cu drag, sa nu uiti sa treci pe la mine mosule.(a scris mama de fapt)
Si mosul a venit la gradi prima data, copiii mai mari au ghicit cine este, le-am dat dreptate dar, dar...sufletelul meu stia ca mosul vine acasa, doar i-am dat adresa atunci cand am trimis scrisoarea.
Am fost tare cuminte si l-am asteptat, dar mosul asta nu a vrut sa ma vada, a ajuns cand eu eram la plimbare!
Si mi-a lasat si el o scrisoare, a zis ca vine si la anul, o sa-l astept".

Tin minte ca am fost la o piesa de teatru “In cautarea lui Mos Craciun”, a fost distrusa cateva zile ca acel Mos a venit pe scena cu un sac mare de daruri, dar nu le-a impartit.
A plecat cu sacul plin si a zis sa-l asteptam acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Sa stii ca asa am sa ii spun si eu lui Vladut si mai ales nepotelului meu ,copilul sorei mele, pe care parintii il cresc intr-un mod ciudat ,brutal as spune uneori ,si ,care, ma uit la el ca ,desi face pe viteazul ,sufera ca taica-su i-a spus acum doi ani ca Mosul e o mare pacaleala si copiii destepti nu cred in el.Acum nu stie ce sa faca sa se bucure sau nu ca se apropie sosirea mosilor ca mai e si Mos Niculae ,nu ?
Iustina

quote:
Originally posted by Rufus

In decembrie, Ioana face 12 ani si nu mai garantez secretul. Dar la 11 an, stiu sigur ca ea credea in Mos. Sigur, in capul ei era o fantasma, ma intreaba de la 5-6 ani amanunte (care lor nu le scapa), dar raspunsul meu a fost invariabil: vrei cu tot sufletul sa existe? -Da! -Atunci exista!
Craciunul este o sarbatoare deosebita pentru noi (ca pentru toti, desigur) si ne comportam toti ca niste copii. Asa ca nu-i greu sa crezi in Mos Craciun!

http://community.webshots.com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Daca tot suntem la capitolu "Mos",cam cu ce sare mosul anul asta la voi ?
Vladut are 6 ani si 3 luni si e innebunit dupa Lego .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Eu i-am spus lui Robert de mos Nicolae, mos Craciun si iepure de Pasti acum un an. Era in clasa I, a vrut sa-l sune pe Mosu sa faca niste comenzi, mi-a cerut numarul, si atunci i-am spus ca e mare deja, ca e la scoala, si nu mai e cazul sa-i spun povesti de pitici de gradi:) Iar Lili inca nici nu realizeaza ce-i Mosu:)))
De cadouri inca n-am discutat, pt. cel mare e mai greu, pentru fata insa e simplu: puzzle cu animale, carte cu animale, masinute sau autobuz sau trenulet, ca doar cel mare e baiat:)))) Papusile nu-s pentru noi:)))

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

crini-am citit un articol in care se spune ca depinde de copil...daca ea cauta explicatii e probabil pregatita sa afle adevarul.
Eu i-am spus povestea cu sfantul Nicolae si cu Craciun-si i-am spus ca oamenii isi fac cadouri in aceasta zi -fie si cat de mici- pentru ca este acest spirit al Craciunului-al iubirii si daruirii si ca sfantul Nicolae si Dumnezeu sunt cei care ne vad si ne judeca faptele-acolo in cer...dar asta i s-a potrivit lui alex al meu care a venit la mine, destul de mare, cumva sa-i confirm ca exista mosul...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

tin minte ca eu am aflat ca nu exista mosul prin clasa a 3-a, cand mi-au dezvaluit secretul doua fete mai mari. am fost asa tare dezamagita si ca sa le conving eu pe ele, le-am adus scrisoarea mosului pe care mi-o lasase sub brad. nu m-au crezut dar nici eu nu m-am lasat mai prejos si anul acela am descoperit ca mosul exista! exista in finlanda, i-am scris si chiar am primit raspuns de la mosulica, scrisoare pe care inca o mai pastrez. a fost o intreaga ceremonie scrierea scrisoricii, am scris-o cu mama, in franceza si am fost tare mandra cand mi-a sosit raspunsul.

_
"I'll make him an offer he cannot refuse"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razhore spune:

cum adica? mos craciun nu exista?

Mergi la inceput