lichid amniotic valori normale

lichid amniotic valori normale | Autor: tedita

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, la ecografia de 24 saptamani, doctorul mi-a spus : cantitatea de lichid amniotic usor crescuta , adica la limita superioara. Va rog sa imi spuneti daca voi ati avut astfel de probleme si daca stiti ce implicatzii poate avea aceasta cantitate marita de lichid. tks

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Nu vreau sa te sperii, dar cantitatea de lichid amniotic este importanta, cand este prea mult se numeste hydramnios, eu am avut probleme din aceasta cauza, am avut in jur de 2l de lichid la 24 de saptamani, eu nu mai puteam suporta, imi venea rau si cand stateam intinsa pe spate. Cantitatea de lichid se poate modifica, adica poate sa scada, stai linistita, dar va trebui sa monitorizezi destul de des. Presiunea nu face bine la fat. Ai burta mare? (ca la mine asa a fost). Daca tu te simti bine, eu spun ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

spune-mi te rog ce inseamna 'ai avut probleme"??? au fost probleme cu copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Eu a trebuit sa renunt la sarcina (24 de saptamani), era prea mare riscul, din cauza presiunii, medicii (mai multi) mi-au spus ca nu voi putea duce in continuare sarcina si decat sa se intample asta pe neprevazute, mi-au provocat nasterea. Nici fatului nu-i face bine presiunea lichidului, eu fizic nu mai puteam, ti-am spus, cand ma asezam pe spate mi se facea rau de tot, dar numai atunci. Nici sa mananc bine nu mai puteam. Mi s-a facut si amniocenteza sa vada din ce cauza s-a facut prea mult lichid, analizele genetice, care au iesit toate bune, la mine cauza a fost idiopatica (adica nu se stie din ce cauza). D.p.d.v medical la hydramnios sunt mai multe cauze (care la mine s-au exclus): sarcina gemelara, probleme ale fatului, diabet si probleme genetice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Tedita draga, eu zic sa nu te sperii.
Si eu am avut in sapt. 27 AFI 30.49(muult peste limita superioara). Dr. mi-a recomandat sa mai fac o echo peste 2 saptamani, am facut-o, scazuse la 29, apoi in saptamana 35 (ultima mea echo) era de 15.89, adica in limite normale. La echo trebuie analizat cu atentie bb sa nu aiba el vreo afectiune (si asta, pe langa cele enumerate de Zina e una din cauzele cresterii lichidului amniotic)
E adevarat ce scrie Zina, eu nu mai puteam deloc sa stau intinsa pe spate (ma sufocam), iar dr. mi-a recomandat sa stau intinsa mai mult pe partea stanga (face bine si bebeului). Mancare si asa nu ma omoram, dar abia daca ma mai atingeam de ea.
Dar ... uite ca am nascut la 39 de saptamani, un baietel perfect sanatos, asta in conditiile in care eu am o problema destul de serioasa cu coagularea si am facut anticoagulante pe toata perioada sarcinii.
E normal sa te panichezi putin ca e copilul tau (EU ERAM ULTRA SPERIATA), dar zic sa vorbesti cu dr. care te supravegheaza, sa iti mai faci o echo si vei vedea ca totul va fi bine.
Apropo, stii ce este bebe?

Pupici si sanatate multa

Aurasa si Catalin (3.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

este baiat si la eco morfologica 22 saptamani totul a fost perfect normal( inclusiv cantitatea de lichid) , dr iosup( care se zice ca ar fi un bun profesionist a zis ca este bine copilul. In sapt 24 cand am mai facut o eco mi-a spus ca este cantitatea lichid usor crescuta si din nou mi-a zis ca este bine totul. O sa fac eco peste 3 sapt dar pana atunci nu pot sa nu fiu ingrijorata.Ma gandesc ca daca erau ceva malformaztii s-ar fi vazut la ecografie. Am facut si triplu test si acela este in limite normale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Si eu tot la dr. Iosup am facut toate echo de sarcina. Eu cred ca totul o sa fie bine, ai sa vezi. Fii optimista.
Cineva, acolo sus, are grija de bebei si va fi bine.
Si daca echo de la 24 de saptamani a iesit bine si bb e ok, ai sa vezi ca peste 3 saptamani probabil LA o sa mai scada pe masura ce te apropii de termen



Aurasa si Catalin (3.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

Aurasa, tie ti-a spus ceva dr iosup ??? adica ti-a facut vreo precizare in ceea ce priveste lichidul amniotic?? Mie nu mi-a zis abslot nimic decat ca este totul normal.Doar medicul meu ginecolg, dr badiu( in care am mare incredere) mi-a zis ca trebuie sa mai fac o eco peste o luna sa monitorizam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

fetelor, pun si eu o intrebare poate stupida, da' nu ma pot abtine
nu exista posibilitatea de a se extrage surplusul de lichid amniotic? nu s-a inventat asa ceva? eu am in cap intepatura aia care se face la amniocenteza, si ma gindeam ca daca atunci se poate extrage, o fi si alta procedura pentru hydramnios.


14+1


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Eu am avut diagnostic de hydramnios acut. Prima data mi s-a facut amniocenteza, in 2 scopuri: sa se vada de unde provine aceasta crestere a lichidului amniotic si pentru a reduce volumul lichidului. Mi s-au extras 6 seringi mari de lichid, pot spune ca mie la amnio mi-a fost mai rau decat atunci cand am nascut provocat.
Da, la hydramnios-uri se face amniocenteza pentru reducerea lichidului, dar mai este posibilitatea ca lichidul sa se refaca la loc repede. Binenteles, in acest caz, se repeta procedura. Si aici exista cateva riscuri: de infectare a lichidului si de nastere prematura, dar posibilitatea e mica. In alte cazuri, medicul lasa gravida asa cum e, adica nu-i face amnio, deoarece lichidul isi poate reveni la cantitatea sa normala, pe parcursul sarcinii. Aici depinde de fiecare gravida cum suporta situatia. Adica, daca nu i se face rau, daca presiunea nu-i afecteaza organele, daca mai poate sa manance normal, intr-un cuvant daca poate duce o viata normala in timpul sarcinii. Si se lasa asa, daca se vede ca fatul nu prezinta nici o afectiune grava care a dus la modificarea cantitatii lichidului.
Dar, Tedita, stai linistita, nu cred ca ai nimic, daca tu te simti bine, nu-ti mai face griji. Totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

zina, iti mai aduci aminte cat era AFI la tine?? la mine este trecut cantitate usor crescuta de lichid 24.69.
Nu stiu cum sa ma linistesc, abia pe 14 nov ma duc la eco( atunci sunt 4 sapt de la ultima eco) si eu deja nu mai dorm nici noaptea, imi fac foarte multe griji.M-am speriat ingrozitor de ce scrie pe net despre acest lichid in exces.Ma incurajez singura ca la eco morfologica nu a avut nimic copilul si ca daca era ceva se depista. Da sunt ffff stresata, nu stiu daca nu ar fi bine sa ma duc mai devreme la eco, daca ar fi relevanta dupa 3 sapt de ex.

Mergi la inceput