lichid amniotic valori normale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Tedita, nu mai stiu cat era, dar stiu ca mi s-a spus ca ar fi cam in jur de 2litri de lichid, ceea ce era prea mult. Nu am vrut sa te ingrijorez, dar cred ca e bine sa te duci acum sa mai faci un eco, nu e prea devreme, lichidul se poate forma in scurt timp (asta daca ar fi intr-adevar ceva). Sa stii ca sunt multe gravide care au mult lichid amniotic si nici nu stiu chestia asta si duc pana la sfarsit sarcina, acum depinde si de medic, cat e de bun, ca sa vada. Eu am fost la Cluj, nici nu stii cat imi e de greu, cand imi aduc aminte. Te rog nu te speria, stai linistita si vezi la urmatoarea ecografie, poate lichidul si-a revenit la cantitatea normala, dar te-am mai intrebat, tu cum te simti? Simti ca-ti vine rau cand stai pe spate? Sau ca nu mai poti sa mananci? Burta e mai mare decat ar trebui?
Tedita, linisteste-te, si suna-ti doctorul si mergi la eco, ca sa nu te mai agiti, ca nu e bine. OK? Daca mai ai intrebari, eu iti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

de la inceputul sarcinii pana a cum eu am luat 7 kg( sapt 26). Nu stiu ce sa zic, burta este mare dar nu pot sa zic ca exagerata. Pe spate pot sa stau si nu am problmee de respiratie. Nu am mainile sau picioardle umflate. Cand mananc mai mult pot sa spun ca am senzatia de discomfort, parca m-as balona tare si parca simt niste ligamente intanse la maxim.Am un discomfort dar nu pot sa zic ca exagerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Si eu cam tot atatea kg am avut in plus, pana la 24 de saptamani. Cand stateam pe spate, nu probleme de respiratie aveam, ci parca nu mai vedeam bine, adica se facea negru, dar nu tot timpul, si imi tiuiau urechile (numai cand stateam pe spate, dar asta numai chiar la sfarsit) si daca eram agitata. Burta imi era mare, dupa parerea mea, nu stiu ce sa-ti spun, du-te la eco, dar repet, nu te stresa inutil. Spune-i doctorului toate simptomele, inclusiv acela cu mancarea. Daca tu simti ca nu mai poti, ca te simti rau pe zi ce trece si burta creste, atunci sa-ti faci probleme, nu acum. Sincera sa fiu, eu nestiind lucrul asta, ma gandeam ca de la sarcina imi este asa, cu toate ca nu mi se parea normal sa nu pot manca normal, si intr-o zi la un eco mi s-a spus de lichid (pana atunci nu). La tine va fi bine, stai linistita. Nu bea prea multe lichide si mai incet cu sarea. Si masoara-ti circumferinta burtii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Tedita, cum esti? Ai fost la ecograf? Sper sa fie totul bine cu tine si bebele.
Mai scrie si tine-ne la curent, cand ai timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna, fetelor!
Tedita, stai linistita! Asta este cel mai important pentru tine si copil! Stresul aduce numai necazuri si complicatii inutile. Indiferent cate ecografii si controale faci, daca doctorul tau nu iti spune clar ca e cazul sa luati niste masuri concrete, inseamna ca nu considera ca e o problema. Toti termenii astia medicali au rolul de a urmari evolutia sarcinii. Pana la sfarsit, pot sa mai apara multe semne de ingrijorare. Tu trebuie sa-ti notezi pe un carnetel tot ce ti se intampla mai iesit din comun sau intrebari pe care le ai de pus medicului, iar la vizita urmatoare sa discutati punctual. Eu asa am facut si doctora mea a apreciat asta, pentru ca nu pierdeam timpul sa ma gandesc ce s-a mai intamplat, nu imi aminteam ceva cand ieseam pe usa si nici nu uitam complet o problema. Asa a avut si ea mai multa rabdare sa-mi explice tot ce voiam, pentru ca faceam totul organizat si intr-un timp folosit ideal, si pentru mine, si pentru ea...
Sfatul meu este sa nu-ti faci probleme pentru nimic din ce auzi la controale, in afara situatiei in care medicul iti spune: uite, asta ar fi o problema, ar trebui sa facem cutare si cutare lucru. Chiar si asa, trebuie sa stii ca sunt multi pasi pe care ii puteti face impreuna ca sa ai un bebe sanatos si o sarcina cat se poate de usoara. Usor nu ii este nici uneia din noi. Ce pot sa-ti spun este ca, pe masura ce sarcina inainteaza si burta creste rapid o sa-ti fie tot mai greu. Incearca sa ai incredere in medicul tau, chiar daca in paralel studiezi pe internet. Fa-o detasat, pentru a te informa, nu pentru a te stresa.
Mult curaj si sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Gandacel, depinde de cat e bun doctorul, ca sa nu-ti faci probleme, el poate spune ca e totul ok, dar sa nu fie chiar asa. Eu stiu ca unul dintre ei nici dupa o ora de ecograf nu si-a dat seama ca eu am lichid in exces. Asta, ca exemplu. Normal, ca nu trebuie sa te agiti si sa fii stresata (daca ai psihicul tare), dar totusi, nici sa stai sa nu faci nimic, daca ai cat de cat ceva suspiciuni. In cazul lichidului amniotic problema este serioasa.

Mergi la inceput