Minunea mea!

Minunea mea! | Autor: lizup

Link direct la acest mesaj

Citesc de mult acest site dar niciodata pina acum nu mi-am luat inima in dinti sa scriu.....dar de dimineata mi-am privit minunea si m-am gindit gata astazi o sa spun lumii povestea ei...poate o sa vi se para banal "minunea mea" dar copilul meu chiar este o minune.....
Sa ne intoarcem in timp prin toamna lui 1998 cind o femeie proaspat casatorita era muta de uimire cind pe nepusa masa isi da seama ca tine in mina un test de sarcina pozitiv, ca nu e pregatita din nici un punct de vedere sa devina mama dar ca nu i-ar displace sa fie...sa rid sau sa pling ! Noroc ca sotul meu a fost mai hotarit si a zis ce daca nu avem nimic, o sa avem un copil...am fost tare fericita atunci si asteptam cu nerabdare sa treaca sarbatorile de iarna si sa merg la eco sa imi vad puiul!dar intr-o seara de iarna am vazut o secretie ciudata maronie pe chilot, iar a doua zi de dimineata visul meu s-a naruit intr-o Maternitate infecta din Ploiesti(eram in vizita la mama mea!)Am sufert enorm si fizic si psihic....si am hotarit ca vreau un copil cu orice pret.Dar minunea ce ma luase prima-s data pe nepregatite s-a lasat mult timp asteptata...Investigatii peste investigatii si zimbetul nelipsit al medicilor nu e nimic in neregula...dar sarcina nu aparea...am facut si tratamente diverse...a trecut un an si intr-o dimineta de simbata de ianuarie iarna cara imi furase atunci sufletelul acela mi-a redat zimbetul cind dupa o menstra ciudata foc cu doar citeva picaturici maronii ce au venit cam o saptamina am facut al o mielea test de sarcina din ultimul an care a iesit cu doua liniute rosii si cu toata bucuria din inimiile mele si ale sotului meu tare nerabdatori sa devenim parinti........
a urmat o sarcina cu un debut furtunos cu greturi infioratoare si certuri cu toaleta in fiecare dimineata si cu dureri usoare de uter care m-au trimis imediat la doctor! nu era nimic in neregula niste ligamente se intindeau o data cu uterul meu...am facut in primele trei luni controlale si ecografii pentru toata familia...dar totul a mers bine si iata-ma dupa 9 luni la 37 de saptamini cu o burtica impresionanta la ultimul eco...la Medsana, la doctorul Herghelegiu (bun medic), care imi arata ceva pe un monitor si imi zice aici e grasana si lungana dumneavoastra, aveti un copil mare, sanatos si care nu prea cred ca o sa iasa pe jos ,la ce bazin mic aveti.dar merita incercat.....Cu ecografia in dinti merg la medicul meu Dr Banceanu de la Maternitatea Bucur, o doamna foarte draguta si la propriu si la figurat,(multumesc inca odata dna doctor) care rizind imi spune , am banuit ca e mare dar imi intrece asteptarile.cred ca o sa ajungem la cezariana...eram atit de fericita ca bebeita mea e bine ca restul nici nu conta... si ma programeaza pe 14 octombrie 2000 la control, ca e si de garda etc...
Pe 14 octombrie dimineata la 8.30, intr-o simbata ma prezint cuminte cu sotul de minuta la usa maternitatii, nemincata, nebauta ca deh ma gindeam daca cumva se intimpla...... Ma consulta dna doctor si zice ai membranele fisurate si o mica dilatatie ! ramii sa nasti.Pe mine nu ma durea nimic si venisem aproape convinsa ca ma trimite acasa ma si gindeam ca a doaua zi era ziua unui prieten si ca seara merg la chef...Dar la chef nu am ajuns ca...am nascut....
M-a dus o asistenta intr-o sala de nasteri curata dar plina de tipete in jur de mi se zburlea pielea!Mi-au facut o injectie cica sa am contractii....si m-au lasat singura...eram putin speriata dar pe de alta parte imi doream tare mult sa ma intilnesc cu fata mea...
A venit mai tirziu o asistenta sa ma intrebe daca ma doare ceva.sa-mi monitorizeze inima lui bebe...eu contractii ioc...a venit si doctorita mi-au mai facut o injectie si tot nimic....asa ca au hotarit pe la 16.00 sa intram in operatie ca sa nu aiba bebe probleme! Doamna doctor cind l-a vazut pe sotul meu ce alb e cind a zis de cezariana mi-a soptit trimite-l acasa si zi ca te operez la 18.00 ca atunci o sa fi gata ! nu vreau sa lesine pe aici...L-am trimis doar doctorul e sefu !
Am intrat intr-o sala mare si cam friguroasa, m-au legat de miini, mi-au pus o sonda( cam urita senzatie) si am discutat despre nimicuri pina cind am adormit lemn....M-am trezit , nu de tot in niste tipete de nou nascut si am auzit pe doctorita zicind catre ceilalti hai ca a iesit si domnia sa! vedeti ce mare e!Dupa care nu simteam durere dar simteam cum imi umbla cineva prin burta si trage de toate cele si cum vorbeau doctirtele intre ele si despre fetita mea ! La un moment dat cineva a intrat in sala si a zis are 3800g si 53 de centimetrii ai avut dreptate ca e mare!in timpul asta as fi vrut sa le dau un semn ca le aud si ca simt dar nu puteam sa misc nimic eram deci amortita asa si asa.....
As fi vrut sa imi vad fetita, sa o tin in brate, dar nu puteam sa ma misc si nici sa spun nimic...
M-au dus apoi cu un carucior la Reanimare unde aveam perfuzie si saculeti cu nisip pe burta si simteam ca ma doare orice coltisor...L-am vazut ca prin ceata pe sotul meu care era extraordinar de emotionat ma tinea de mina si ii tremura usor...dupa care am vorbit cu mama la telefon si mama plingea de emotie, iar eu deabia spuneam doua vorbe ca ma tinea inca anestezia...
Pe frumusica mea am vazut-o a doua zi cind o asistenta a adus-o (dupa ce am plins si m-am vaitat ca eu numai stau si ma duc sa imi vad copilul)si a zis de la obraz ca vrea o atentie! dar ce mai conta a adus-o dormind iar cind mi-a pus-o in brate a deschis doi ochisori mari, mirati, care parca ma priveau si imi spuneau eu sint locatarul burticii tale care a jucat fotbal cu ficatul si coastele tale..eu sint minunea ta pe care ai asteptat-o atit pentru care ai plins si te-ai rugat la Doamne, Doamne si uite am venit sa iti luminez viata ....Si asa a fost....
A urmat momente grele !nu vroia sa suga , ca ii dadusera cu ditamai biberonul pina am avut lapte, nu imi ajungea laptele....dar nimic nu conta eram noi doua si eram puternice! uneori stateam noaptea si o priveam era perfecta ....frumusica si grasunica cu grimasele ei de nou nascut ......nu cred ca exista pe lume ceva mai minunat pentru o femeie decit sa isi tina puiul in brate si sa il vada cum doarme! e ceva divin dincolo de noi...te invadeaza niste sentimente pe care nu le-ai mai trait vreodat...iar daca exista un motiv pentru care merita cu adevarat sa te nasti femeie...apai sigur asta este...
Iubirea mea a implinit pe 14 octombrie 5 anisori! si e intr-adevar o minune de copil, frumusica, desteapta si tare cumintica...Iar doi parinti din lumea asta sint topiti diupa ea si ar intoarce lumea pentru ai face voia...
I-am spus minunea mea nu numai pentru ca este cu adevarat un copil minunat, ci si pentru ca datorita problemelor medicale ulterioare (cind dorinta de a mai fi mama m-a indemnat sa imi mai doresc un fratior sau o surioara pentru ea)probleme care au dus la doua sarcini extrauterine la nici un an distanta in 2003 si 2004 ma fac sa numai pot face alt bebe...din acest motiv cred ca pretuiesc si mai mult minunea pe care Dumnezeu ne-a daruit-o...o privesc dimineata inainte sa o trezesc sa mergem la gradi si nu imi vine sa cred ca e a mea...dar chiar e ! e minunea mea...cel mai important lucru din viata mea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Foarte frumos, Lizup! O poveste minunat de emotionanta Sa-ti fie sanatoasa minunea si sa aiba mult noroc in viata!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

La multi ani minunicii tale, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea si ea de voi! Are noroc ca e nascuta intr-o zi de sarbatoare

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Poze mai noi cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizup spune:

Multumesc! Foarte mult! si sa ne traiasca bebeii!
SA fie sanatosi si sa ne bucuram de ei!
Sper ca ingerasul meu sa fie sanatos si norocos pentru ca intradevar este nascuta intr-o zi de sarbatoare foarte mare Sf Paraschieva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

Draga mea colega de suferinta , mi-au dat lacrimile de emotie... Cat de frumos povestesti despre minunea ta ! Sa va traiasca si sa va bucurati de ea.


Relya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Cuvantul "banal" nu-si are rostul aici, nici o poveste a nasterii unui copil pe lumea asta nu e ceva banal cu atat mai mult pentru mamica lui.
Te felicit pentru fetita ta, pentru inversunarea cu care ai luptat sa o ai si iti doresc din suflet sa fiti sanatoasi sa o faceti OM MARE ! Cred ca asta e de fapt cel mai important, nu? Sa poti sa te bucuri, sa poti sa vezi ca fericirea e chiar langa tine si tu poate cautai in alta parte....indiferent de suisurile si de coborasurile vietii voastre de acum inainte EA, MINUNEA VOASTRA, va fi mereu langa voi!
Sa-ti traiasca fetita nascuta intr-o zi de asa mare sarbatoare!

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa iti traiasca, fiecare copil e o minune si merita toata bucuria care incape in sufletul de mama!
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizup spune:

Va multumesc pentru urari si sa le Dzeu tuturor copiilor din lumea asta sanatate si sa fie iubiti...Aveti dreptate fiecare copil e o minune....
Eu o consider pe Ady darul lui Dumnezeu pentru mine! si cind o privesc uit de toate incercarile prin care m-a pus sa trec...pentru ca "minunea mea" merita orice sacrificiu...
Am trecut prin multe in ultimul an...dar ochisorii aceia pe care i-am intilnit intr-o zi de octombrie mi-au dat de fiecare data putere sa merg mai departe...
Pupici Relya!Desi ne-am intilnit in imprejurarile astea nefericite ma bucur ca ne-am cunoscut...pentru ca poate in doua o sa ne fie mai usor sa depasim situatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

si pe mine m-a emotionat ce ai scris. sunt de aceeasi parere, ca nu exista nimic mai frumos pe lume decat sa-ti tii in brate copilul adormit, e ca un inger! si imi alint baietelul spunandu-i "minunel".
La multi ani Aditzei si sa ramana aceeasi fetita cuminte care sa va aduca numai bucurii!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Doamne,Lizup,ce mult seamana nasterile noastre.Sa va traiasca MINUNEA si sa va aduca multa fericire toata viata!

POZE NUD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dumitriu_r2004/album?.dir=b5e8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/dumitriu_r2004/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10712;121/st/20041027/n/Robert+Darius+Dumitriu/k/e31a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa va traiasca printesa si sa va aduca multe bucurii. Tare frumoasa poveste

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput