Vegetarieni

Vegetarieni | Autor: violetzyka

Link direct la acest mesaj

Dragi vegetarieni, cu siguranta ca aveti cateva retete preferate, testate, care intotdeauna va ies foarte bine...sau retete festive, cu care va uitimi musafirii...sau pur si simplu ati experimentat o reteta mai trasnita si intamplator a iesit foarte buna...Cum ar fi sa facem un schimb de experienta? Se inscrie cineva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

Eu cand am musafiri fac multe aperitive: dovlecei prajiti in marinada (de rosii sau iaurt), vinete la fel prajite si in marinada, tzatziki, rosii umplute, ardei copti, salata de vinete... Tot de mai multe ori am facut ceva de genul chili con carne, dar nu cu carne ci cu tofu. Iar pastele sunt mereu o solutie buna, cu tot felul de sosuri.
Ma bucur sa aud noi idei de la celelalte fete!
Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Ce bine ca s`a gandit cineva la un topic din asta!

Ca m`am zapacit sa tot gandesc: azi ce mai mananc? si sa nu am nici un raspuns decat cartofi prajiti, natur, la cuptor, piure etc.

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Si noi suntem vegetarieni.
De departe, cea mai buna mincare e pt. mine pilaful de linte. Seamana la gust cu pilaful de gaina.
Se face f. usor: se pune linte maro la inmuiat, cam 2 ore. Se pune apoi la fiert, cu capac, in apa cit sa o acopere. Fierbe repede!

Separat se face orezul, cu ceapa morcov, ca la pilaful obisnuit.

Cund sunt gata amindoua, se amesteca si se mai lasa 1 minut pe foc.
Dupa ce se ia de pe foc, se adauga uleiul si se amesteca bine.

Proportia dintre linte si orez e de 1:1.

Se maninca cu multa salata(de oricare)

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Am inventat doua chestii vegetariene (de fapt sunt si de post) super!
Prima:
-intr-o tigaie se pun la calit in ulei urmatoarele ingrediente:
- o ceapa taiata pestisori
- vreo doi ardei verzi
- ciuperci pleurotus taiate nu foarte marunt
- dovlecel taiat cubulete
- 1/2 vanata cubulete
Nu se pune sare, ci sos de soia. Este suficient de sarat.
Se lasa vreo 10-15 minute pana se inmoaie ingredientele. La sfarsit se adauga un catel de usturoi taiat marunt si se mai lasa 1 minut.
A doua:
- identic cu prima, doar nu se pun vinete, nici usturoi. Sunt delicioase!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Hai sa va zic ce am facut ieri si a iesit foarte bun.Eu ii zic "drob vegetarian " si poate fi servit ca aperitiv si la mese festive. Se face si ciuperci si spanac proaspat, cantitatile difera in functie de cat de mult vreti sa faceti.Proportia e cam 1:1.Eu am taiat foarte fin cu robotul de bucatarie ciupercile ,spanacul, ceapa verde, usturoi, marar si am pus vreo 6 oua si un pic de branza framantata, o lingura de ulei de masline si niste piper.Am pus toata compozitia intr-o tava mare si am copt minunea pana s-a rumenit uniform.

Se poate manca cu salata sau varza calita sau orice va trece prin cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Hrisca ati gatit vreodata? Eu am incercat odata si mi-a placut f. mult - stie cineva retete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Si eu vreau retete cu hrisca. Am incercat sa o combin cu cite ceva, dar mi se pare ca are un gust prea pronuntat(nu mi-a prea placut).

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

Cu faina de hrisca eu am facut de cateva ori paine neagra (era insa in amestec cu alba, nu mergea numai de hrisca). A iesit delicioasa. Daca vreti caut reteta.
Vroiam sa completez ca noi ne impacam foarte bine cu placintele din foetaj cu tot felul de umpluturi: spanac, branza, ciuperci, dovleac, mere, gutui etc.
Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

www.sanatateata.com/retete_vegetariene.htm" target="_blank">http://www.sanatateata.com/retete_vegetariene.htm

eu am baut odata lapte de orez facut de cineva si mi-a placut la nebunie... si tare as vrea sa am o reteta.

as vrea sa fiu ovo-lacto-vegetariana ca la produsele lactate, branza in special, nu vreau sa renunt... e prea buna

rareori gatesc carne (mi-e sila) desi mai cumparam din cand in cand cremvusti de pui sau ceva asemanator (tot de pui)

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Singura reteta cu hrisca pe care am incercat-o- am pus boabele de hrisca la inmuiat de seara pana dimineata si le-am amestecat a doua zi cu nuca si miere.

Si ca veni vorba de lapte de orez, sotul meu se pricepe sa faca lapte de migdale,orez si alti samburi.Daca vreti reteta va scriu cand vine acasa :-)

Mergi la inceput