Sunt speriata-cauze trompe infundate

Sunt speriata-cauze trompe infundate | Autor: Magic

Link direct la acest mesaj

Buna,
Mi-am facut astazi o histerografie la Spitalul Pantalimon si se pare ca ma trompele infundate. Dr. mi- a spus ca trebuie sa urmez un tratament( care se face in spital dar nu am retinut numele in...) timp de 3 luni insa nu imi garanteaza nimic. Singura sansa am inteles ca este Fertilizare in Vitro.
Sunt foarte speriata si vreau sa inteleg de ce am trompele infundate? Exista tratament medicamentos pentru asa ceva. Imi poate cineva recomanda un medic pentru FIV?
Va Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Magic, nu te agita, daca ai intr-adevar trompele infundate, intai urmeaza tratamentul recomandat de medic, vezi daca va da rezultat si apoi te poti gandi la FIV ca o ultima solutie
Bafta si sper sa nu ajungi la FIV!

Daca poti sa-ti imaginezi victoria, poti si sa invingi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Daca ai trompele infundate, poti face tratament, si daca nu obtii rezultate cu tratament poti face laparo pentru desfundare: de ce se arunca doctorul tau sa recomande direct FIV?

Spuneti-mi daca gresesc, dar eu am inteles ca "pregatirile" pentru FIV nu sint tocmai floare la ureche, si au un oarece efect asupra organismului: nu e oare recomandat sa incerci sa ramai in mod natural, inainte de FIV?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

cumnata mea a avut trompele infindate si a facut instilatii, cred ca despre asta ziceai si tu...Apoi a reusit sa ramana insarcinata imediat, ca inainte de instilatii s-a chinuit 2 ani si nimic!

Bafta, se poate rezolva, dar asteapta-te la un tratament destul de dureros...

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magic spune:

Va multumesc pentru incurajari. Am vorbit iar cu doctorul meu si mi-a explicat ca singura sansa sa raman gravida sunt instilatiile, insa sansele de reusita sunt de 50%. De luna viitoare o sa incep aceste intilatii desi mi-a spus ca sunt la fel de dureroase ca histerografia.
A facut cineva instilatii? Imi puteti explica si mie mai exact in ce constau ca dr meu nu mi-a oferit prea multe detalii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

draga mea, dar de ce ai ales tocmai Sf. Pantelimon? la ce medic mergi acolo? nu ai vrea sa ceri si parerea altcuiva?

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56528" target="_blank">Racusori
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magic spune:

Draga Mirela,
Chiar te rog sa imi spui si parea ta pentru ca sunt dezorientata. Am uitat sa spun ca pana sa ajung la Spitalul Pantelimon am fost la o doctorita care in urma unor teste si a curbei termice a ajuns la concluzia ca nu am ovulatie si mi-a dat hormoni pentru stimulare. Ovulatie tot nu am avut 3 luni cat am urmat tratamentul dar in schimb m-am ingrasat 5 kg.
Si o alta bomboana de pe tort este si oligospermia sotului meu ( are doar 15 mil de spermatozi/ml ).
Deci ce avem de facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nely_ K spune:

Dragele mele, stiu ca sunt un pic pe langa subiect, dar v-as fi recunoscatoare daca mi-ati impartasi parerile voastre despre stimularea ovariana. Tocmai am fost la medic si mi-a propus acest lucru si nu stiu ce sa fac. Nu am facut alte investigatii sau tratamente (as vrea sa fac o HSG ), momentan am o anexita pentru care incep azi tratamentul si probabil ovare polichistice. Mai am timp pana ar trebui sa incep stimularea, dar as vrea tare mult sa aud si parerea voastra, pentru ca stiu ca sunt efecte secundare si din cate am auzit au fost persoane la care nu a mers si in plus s-au ales si cu sterilitate definitiva...... E posibil oare? Va multumesc si aptept raspunsurile voastre

caty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

quote:
Originally posted by Magic

Draga Mirela,
Chiar te rog sa imi spui si parea ta pentru ca sunt dezorientata. Am uitat sa spun ca pana sa ajung la Spitalul Pantelimon am fost la o doctorita care in urma unor teste si a curbei termice a ajuns la concluzia ca nu am ovulatie si mi-a dat hormoni pentru stimulare. Ovulatie tot nu am avut 3 luni cat am urmat tratamentul dar in schimb m-am ingrasat 5 kg.
Si o alta bomboana de pe tort este si oligospermia sotului meu ( are doar 15 mil de spermatozi/ml ).
Deci ce avem de facut?

Magic



sa faci stimulare numai dupa temperatura...mi se pare putin cam prea...mult. nu mi-ai raspuns insa de ce ai ales Sf. Pantelimon. eu am fost o singura data acolo..ptr 3 zile..cu f multe recomandari..si rezerva..si altele..si tot am plecat cu o idee super proasta despre spitalul ala. nu le contest valoarea unor medici de acolo..ma rog..e parerea mea si atat!
ce-ti recomand eu? schimba medicul! mi se pare aiurea sa faci stimulari fara o monitorizare eco macar. sotului tau ce i-au recomandat? pupici

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56528" target="_blank">Racusori
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magic spune:

Mirela,
Stimulare ovariana mi-a facut Corina Grigoriu de la Spilalul Municipal si doar dupa curba termica. Incopetenta ei ( si cele 5 kg pe care le-am luat) m-au facut sa apelez la medicul cu care a nascut o prietena de-a mea. Spitalul arata intradevar jalnic si nu am fost multumita deloc. HGS-ul mi l-au facut fara anestezie si fara sa-mi dea macar un algocalmin inainte. M-a durut ingrozitor si tot ei tipau sa mine sa nu ma plang. Am plecat speriata si foarte nelamurita ce se intampla cu mine. Am obtinut cu greu niste lamuriri dar telefonic pentru ca personal nu a avut timp sa mi le dea.
Sotului meu nu i-a dat nici un tratament , ne-a cerut sa-si refaca spermograma la Medsana.
Va rog recomandati-mi un medic competent si cu suficient timp si rabdare sa-mi explice ce se intampla.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Draga Magic,

Eu nu reusesc sa raman insarcinata si medicul meu a vrut sa vada daca trompele sunt ok. Pt asta mi-a recomandat instilatii, apoi daca acestea nu sunt ok, HSG (care am inteles ca este mai dureroasa decat instilatiile).
Mi-am facut instilatii sapt trecuta si din fericire trompele sunt ok, nu sunt infundate deloc. Sa-ti spun cum este: Iti baga un instrument care sa dilate putin vaginul (este incomod, penibil, dar nu doare). Apoi iti "injecteaza" cu ajutorul unei seringi si a unui furtunas ser si un antibiotic, dupa care te lasa cateva sec si te intreaba ce simti. Daca te ustura pe ambele parti (de la ovare in sus) si simti cum urca acea substanta este ok, inseamna ca tromitzele sunt sanatoase, nu sunt infundate. Mi-a spus ca daca le ai infundate te doare mult mai tare (imi pare rau, dar am zis ca-ti povestesc :((, doar intr-o parte si nu simti cum urca substanta.
Dureaza cu totul cam 15 min, mai ustura inca 15 min (suportabil), dupa care mai doare burtica (ca la ciclu) cam o jum de ora.
Pe mine m-a busit plansul pt ca exact cand eu ieseam, a intrat o fata care era la al 10-lea avort... nu m-am putut abtine sa nu o urasc :(( desi nu sunt rea / rautacioasa de fel...
Te sfatuiesc sa-ti schimbi medicul, pt ca nu este ok ca ti-a recomandat FIV inainte de laparo, poate trompele tale sunt doar putin infundate ... daca te mai pot ajuta cu ceva, sa imi spui, te rog.
Numeioana, cumnata ta a ramas gravi imediat dupa instilatii? poti afla mai multe amanunte?

Pupicei si multa bafta, Ingeras

Mergi la inceput