epilatul in sarcina

epilatul in sarcina | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

m-are interesa mult ce e permis si ce e interzis in privinta epilatului, mai ales in zona inghinala. ca parca epilatul cu crema nu prea imi inspira incredere...

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
5+

pozne de-ale mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Megbeng din cate stiu eu epilatul cu crema este total contraindicat in timpul sarcinii. In cartea pe care o am eu scrie ca ceara este ok sau in cel mai rau si neplacut caz ... lama!!

Cami 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Epilat cu ceara e super! Si sarcina te face sa rezisti un pic mai bine decat in mod normal. Creste mai greu, cu radacina mai subtire. De la un epilat la altul e mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ok, multumesc...chiar nu stiam de ceara, daca pot folosi sau nu..ma gandeam sa fiu cat mai blanda cu zona...

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
5+

pozne de-ale mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Megbeng eu am venit de la epilat acum 2 ore, epilat lung plus inghinal total si miercuri voi naste... m-am epilat asa de la inceputul sarcinii la 4-5 saptamini ca sa nu fie foarte dureros si pot sa iti spun ca nu am probleme si nici contractii nu mi-a provocat, cind imi aduceam aminte inainte de a pleca de acasa luam un nospa preventiv.
Multa bafta,

Jadi
38 fix

iaca_poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha29 spune:



Fetelor, de ce nu e indicat epilatul cu crema in perioada sarcinii? Pt ca eu, in zona inghinala, asa ma epilez si nu mi-a fost contraindicat de doctorita mea; i-a scapat ceva oare? Lamuriti-ma si pe mine, va rog!
Ce stiti de epilatul cu aparatul de epilat prin smulgere? Eu l-am tot folosit pana acum,dar, sincera sa fiu, mi-e cam teama de eventuale contractii; au mai fost si cauza n-a fost determinata. Ma gandesc si eu.........


miha29 20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Miha29 in cartea pe care o am eu scrie ceva de genul : "epilatul cu ceara, cu penseta si/sau aparatul, sau cu lama ( aici astia o folosesc extensiv.. nu iti vine sa crezi ce greu am gasit ceara la inceput!!)nu are contraindicatii in sarcina, cremele de epilat ,in schimb, contin substante chimice a caror actiune asupra sarcinii nu a fost studiata suficient deci sugeram evitarea folosirii lor!."
Deci nu este neaparat interzis.Nu stiu cat te-am lamurit.. poate alte fete stiu mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Miha29 in cartea pe care o am eu scrie ceva de genul : "epilatul cu ceara, cu penseta si/sau aparatul, sau cu lama ( aici astia o folosesc extensiv.. nu iti vine sa crezi ce greu am gasit ceara la inceput!!)nu are contraindicatii in sarcina, cremele de epilat ,in schimb, contin substante chimice a caror actiune asupra sarcinii nu a fost studiata suficient deci sugeram evitarea folosirii lor!."
Deci nu este neaparat interzis.Nu stiu cat te-am lamurit.. poate alte fete stiu mai mult.

Cami 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha29 spune:




Cami, iti multumesc pt. raspuns; recunosc,si eu m-am gandit la ceva chimic pe care tb sa-l contina crema. Poate ca de aceea nu mi-a interzis doctorita folosirea ei, ca nu se cunosc inca efectele adverse.

Pupici pe burtici!


miha29 20fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Draga MegBeng,eu stiu de la dr. mea ca este permisa orice forma de epilare(mai putin totala,evident).personal,ma epilez cu ceara de cativa ani buni,singura si... totalAdica ingnal complet si intre fese.Dar daca inainte de sarcina durerea rea suportabila,acum ea a devenit cumplita.Cu toate acestea nu ma las si pana mai am acces la acea zona(cat mai vad adica),ma voi epila singura.Dupa aceea,la cosmetica.
Si am mai aflat un truc.Exista o crema ce se numeste Emla si reprezinta un anestezic local.Te dai cu ea si dupa cca 30 min o stergi si te epilezi bine merci,fara sa te doara.Nu are contraindicatii in sarcina si stiu asta sigur.Daca aveti rabdare pana maine,va spun de unde o puteti procura,intrucat nu se gaseste in farmacii.
Pupam burticile si bebicii din ele!

Andreea Georgiana +14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

multumesc andreea! am rabdare, cum sa nu...deocamdata inghinal am recurs la lama, ca am avut o urgenta ( o vizita neprogramata la ginecolog), doar ca pentru labii nu am gasit o solutie..si cu ceara mi-e teama sa nu ma incordez prea tare , sa nu il stric pe bebe..
pupic si pe burtica ta cu bebic!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
5+

pozne de-ale mele

Mergi la inceput