epilatul in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Draga MegBeng am aflat de unde se poate procura Emla si sper sa te descurci.Firma se numeste ItalTrade si are sediul in P-ta Romana.Se intra chiar pe la coloane.Asta mi-a explicat sotul meu.care a fost acolo si sapt. aste se va duce iar sa-mi ia cateva tuburi.Doar ca este cam scumpa.Dar merita.Daca mai ai nevoie de ceva spune-mi si te ajut cu mare placere.Pupici pe buritica!

Andreea Georgiana +14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralush spune:

Hai ca asta e cel mai tare subiect!Doamne din cate va mai faceti probleme!si de unde nu sunt...:) epilatul cu crema e periculos!asta e buna!Pai o fi,daca esti alergica la unu dintre componenti,poate fi chiar daca esti sau nu gravida!In rest fiecare face cum vrea si cum poate!Doamne...vreau si eu cartea aia si cine e autorul!Tocmai citesc intr o revista ca oja e periculoasa pt gravide!Si intr o alta carte am citit ca si deodorantul e contraindicat,si crema de corp!Sa fim seriosi!Si sapunul si apa cand intra in discutie?
Eu o sa ma ascund intr un colt pana vine bebe si nu mai fac nimic!))
Fiti mai optimiste fetelor!Pt ce atata panica!
Sanatate voua si la bebei!
Ralu mami 34 si Cristian Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by Ralush

Hai ca asta e cel mai tare subiect!Doamne din cate va mai faceti probleme!si de unde nu sunt...:) epilatul cu crema e periculos!asta e buna!Pai o fi,daca esti alergica la unu dintre componenti,poate fi chiar daca esti sau nu gravida!In rest fiecare face cum vrea si cum poate!Doamne...vreau si eu cartea aia si cine e autorul!Tocmai citesc intr o revista ca oja e periculoasa pt gravide!Si intr o alta carte am citit ca si deodorantul e contraindicat,si crema de corp!Sa fim seriosi!Si sapunul si apa cand intra in discutie?
Eu o sa ma ascund intr un colt pana vine bebe si nu mai fac nimic!))
Fiti mai optimiste fetelor!Pt ce atata panica!
Sanatate voua si la bebei!
Ralu mami 34 si Cristian Andrei

Inima de olteanca



ha ha ha ha ha ha....va dati seama daca oja e periculoasa la gravide e clar, eu nu mai am nici o sansa.
RAlu- mie mi s-a spus de catre dr. dermatolog, sa am grija cu apa si sapunul, mai putin ca ce e mult strica..... Este adevarat ca atunci cand am mers la ea, eram in 8 sapt si de 2 saptamani incepuse sa mi se usuce pielea, aveam pielea pe abdomen, sani si pe coapse distrusa, crapata, uscata....urat. Si mi-a recomandat sa spal doar zonele intime dupa "folosinta" iar baie mai rar ca se pare ca-mi face rau. Mi-a recomandat un sapun cu ph 5,5 un unguent cu vit.A si acum pot spune ca sunt bine merci. NU AM RENUNTAT LA APA, nu am mai facut baie in cada, doar dush.
Dar am scris asta ca sa vezi ca orice e posibil.
Eu zis sa fim putin mai relaxate sa nu ne mai batem capul cu toate nimicurile. Eu nu mai pot sa ma epilez cu ceara, ca ma doare infiorator de cand am ramas gravida plus ca trebuie sa ajung la doctor chiar cu 2 zile inainte de a veni ziua epilarii.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

EU NU AM RENUNTAT LA NICI UNUL DIN OBICEIURILE MELE DE DINAINTE DE SARCINA!DE EPILAT MA EPILEZ TOTAL CU CEARA,DE MANCAT MANANC LA FEL,DE FACUT BAIE FAC!CA DOAR NU-S BOLNAVA!SUNT DOAR GRAVIDA SI ASTA E UN LUCRU BUN NU UNUL NEGATIV!VA PUP PE TOATE!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Eu folosesc inca aparatul pentru picioare. inghinal am folosit crema epilatoare dar acum am facut o pauza si astept sa creasca sa pot merge la cosmeticiana si sa ma epilez cu ceara. Sper sa rezist la durere si sa nu am contractii. Oricum, programarea o voi face in apropierea nasterii, dar nu e cum vrem noi, asa ca poate creste destul de mult pana sa apara bebe.
Parerea mea este ca nu prea are cum sa te afecteze crema epilatoatare ca doar nu stai decat 10 minute cu ea, si nu prea vad cum ar ajunge anumiti compusi chimici la bebe.....eventual, asa cum spunea cineva, poti sa ai tu o alergie la crema, dar asta nu se datoreaza sarcinii!

Ioana cu Razvan Gabriel 34+
Pozicile mele
Samburelul

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralush spune:

Carmina,scumpa!Si foarte bine ti au recomandat!Ideea e sa folosesti un sapun sau alt produs cosmetic(gravida sau nu)cu un ph cat mai apropiat de cel al pielii adica 5,5,de genul celor pentru copii!D c?pentru a evita unele consecinte neplacute de genul uscarii excesive a pielii,iritatii,posibile alergii!Majoritatea produselor pt noi adultii,chiar daca nu o recunoaste producatorul au un PH si de 7 adica destul de acide!
Baia generala nu este indicat sa fie de durata si la o temperatura foarte mare pentru ca poate duce la aparitia contractiilor premature,de asemenea creste tens arteriala prea repede!
Logic ca orice este posibil!Am citit ceva..cremele de fata sunt daunatoare la gravide mai alescele antiaging antiriduri...etc!Posibil!Subliniez ceva orice produs poate da alergii sau sensibilitate...ia exemplu banalei aspirine care are teoretic o rata destul mica in ceea ce priveste alergia,si totusi exista!
Si oja...da posibil sa fie periculoasa,daca vreo femeie ,saraca,e alergica la unul dintre componenti!
Ideea mea era sa nu ne panicam asa aiurea!Si mai ales trebuie sa te cunosti tu pe tine,sa stii ce iti prieste si ce nu ceea ce trebuie sa eviti sau nu!
SA fiti sanatoase si frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:


In primul rand vreau sa salut toate burticile.
Inainte ma epilam cu ceara total. Acum folosesc aparatul de epilat atat de adanc cat pot in zona inghinala. Adevarul este ca ma doare mai tare ca inainte dar nici ca maimutica nu ma suport. Am incercat si cu crema dar ... e cam acelasi lucru ca si cu lama, doar ca nu ma mananca cand creste parul. Sper sa gasesc pe careva care sa-mi faca un "brazilian waxing" inainte de a naste altfel va trebui sa folosesc crema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Inainte de sarcina ma epilam si eu cu ceara. Dar in timpul sarcinii am renuntat si am folosit lama, deoarece imi era frica de contractii. Oricum am avut probleme cu contractiile si de aceea am zis ca nu risc. In ultima saptamana de sarcina am folosit inghinal veet (spray).
Acum din nou am trecut la ceara.
Si eu sunt pro ceara. Daca puteti, mai bine cu ea.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

si eu sunt pro epilat cu ceara. Totusi, pe perioada cat am fost insarcinata (spre sfarsit in special), cand mergeam la epilat, ma epilam cu benzi pe picioare si cu ceara in rest: inghinal si axila. Nu am avut probleme; pe picioare am evitat ca sa nu favorizez\aparitia varicelor (am si eu un fix). Va pup si va doresc sarcina @ nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Buna, fetelor! Eu sunt pro ceara fierbinte chiar si pe sarcina. Sarcina trecuta a fost cu contractii de pe la 3 luni si jumatate. Faceam injectii cu gravibinon. M-am epilat pana cu 2 zile inainte sa nasc, ma rog, cosmeticiana; ce-i drept, a venit acasa, a zis ca nu vrea sa-i nasc la cabinet Din punctul meu de vedere, epilatul este o chestiune de igiena, nu neaparat de frumusete. Eu ma epilez aproape total, ramane "mustacioara lui hitler", adica o fasie subtire de decor. Mi se pare mult mai usor asa. Stiti cand a durut cel mai putin? Cand m-a epilat cu 2 zile inainte sa nasc. Eram concentrata atat de tare sa nu ma incordez, incat nici nu stiu cand a terminat. Inainte de nastere e obligatoriu sa va epilati total, altfel va rade o infirmiera, fie ca nasteti normal, fie ca va pregateste pentru cezariana. Cu lama aparatului de unica folosinta e mai rau, vor fi scurgeri dupa nastere, se pot face bubite, parca furunculoza se numeste, ustura, mananca, etc. Macar atunci, inaite sa nasteti epilati-va, cu ceara sau cu epilatorul, dar de tot. Pe de alta parte, fiecare stie cum tolereaza durerea. Daca aveti dubii, mai bine nu incercati pe timpul sarcinii sau incercati cu fasii subtiri, voi stiti.

Valentina

Mergi la inceput