Fibrom uterin (9)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna seara fetelor,

Ne era suficient ca eu am probleme cu sarcinile pierdute,azi vorbesc cu mama in romania si aflu ca are un fibrom de 6cm pe uter si ca trebuie operat!!!!!!!!!!!!!!!

Va rog din suflet fetele din bucuresti ajutati-ma cu un doctor bun va voi fi recunoscatoare!!

adresa mea e-mail: ionicadumont@hotmail.com

VA ROG DIN SUFLET AJUTATI-MA SA O SALVEZ PE MAMA!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Buna Cris!

Eu te-as fi ajutat, dar nu sunt in tara momentan si nu am nr de telefon al lui Dumitrascu- oricum eu mergeam la alt Dr - la Badea, ti l-as fi dat pe al lui, tot la Municipal, probabil vrei sa faci embolizare...Poate din fetele care au mers la el sa mai intre pe aici...ca de cand sunt mamici au alte procupari...

Ionica,

..ce vrei sa spui cu salvatul mamei tale, are hemoragii sau ii face probleme mari? Stai linistita, ca nu e atat de grav cum pare,poate nici nu trebuie operat, asa sunt medicii, recomanda in majoritatea cazurilor operatia, mai ales daca ai facut copii, dar noi tocmai de aceea suntem aici, sa ne sfatuim si sa o evitam, sa facem si bb daca putem...Stiam ca dupa menopauza se retrage singur, mama ta ce varsta are?Si nu e chiar atat de mare, sunt fete cu fibrom de 9 cm care sunt insarcinate sau au nascut...Asa ca nu te speria, daca doar l-au descoperit si nu o supara foarte tare....adica sa aibe hemoragii mari, sau sa apese pe organele alaturate...Deci pana nu trece pe la cateva controale sa afle pareri mai multe, nu are de ce sa se ingrijoreze...

Imi pare rau de problema ta cu sarcinile, care e cauza pierderii lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ionica, spune-i mamei tale sa mearga cu toata increderea la dr. Constantinescu de la Spitalul Universitar (Municipal) la o consultatie, sa vada daca intr-adevar e nevoie de operatie. Doua prietene ale mamei mele au avut probleme cu niste fibroame si au fost operate de dansul, au fost foarte multumite si de operatie, si de comportamentul dansului, si de felul in care s-au recuperat dupa operatie. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Tia, minunate poze! Sa va traiasca odorul si sa fiti fericiti!


Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ionica
Arinna are perfecta dreptate. Medicii din Romania trimit le operatie orice pacienta cu fibrom, indiferent de varsta sau manifestari...o aberatie.
Daca fibromul este asimptomatic si varsta mamei tale banuiesc apropiata de menopauza, exclus operatie.
Mama unei prietene a fost trimisa la operatie si chiar s-a operat in urma cu vreo 10-15 ani doar pt ca fibromul ii provoca senzatia de urinare mai frecventa, era singurul simptom pe care-l avea, si asa a si descoperit ca avea fibrom, altfel n-ar fi stiut. Cateva luni dupa operatie s-a instalat menopauza (avea varsta), deci s-ar fi rezolvat de la sine (ele involueaza rapid la menopauza, pe fondul lipsei de estrogeni secretati de organism).
Sa evalueze bine daca simptomele pe care le are sunt atat de deranjante incat nu mai poate fara operatie, sau e doar opinia medicilor asta. Sanatate mamei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adel_ivan spune:

Ei acum sa va povestesc, ca am facut miomectomia laparoscopica pentru fibrom.
Operatia ca orice laparo,mai greu a fost perioada in care m-a adus la salon dupa reanimare si pana mi-a facut ceva ptr durere.
Astazi e deja o saptamana si ma mai "tine" putin in locul in care a fost fibromul dar sunt la serviciu,deci relativ bine
Sunt multumita ca am scapat de el,iar de acum peste vreo 2 luni tre sa incep sa lucrez la bb
Numai bine,Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Adela...
La asa operatie importanta, ne scrii doar 3 randuri...dezamagire
1. Cu ce medic ai facut laparo?
2.Ai facut tratament pre-operatoriu (diphereline , ceva?)
3. Cati cm avea fibromul tau cand ai intrat in operatie si de ce tip? era unic?
4.Iti producea simptome sau ai facut laparo doar pt linistea ta in vederea bebe-ului.
Hai ca ne-ai facut curioase cu mesajul tau asa laconic, asteptam detalii urgent.
Insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salut,


Aveti dreptate, eu nu stiu mare lucru despre fibrom dar doctorii au speriato atat de tare incat plangea la telefon cand am vorbit cu ea!

Nu cred ca este un caz disperat, am citit de la voi si acum imi dau seama ca ea nu are nici un fel desimptome ;
Mama are 56 de ani si a intrat deja la menopauza, singurele ei simptome sunt ; bufeuri de caldura ,se sufoca ,imbalonare si durere abdominala.

Va multumesc pentru ajutor !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ionica,

...e normal sa intre in panica cand e vorba de operatie,problema e ca in tara- nu stiu in alte parti- daca ai copii- deci nu e obligatoriu sa ti se acorde o sansa sa faci- iti scot uterul cu totul si chiar si ovarele, nu se mai obosesc sa scoata doar fibromul- in masura in care este posibil-asa ca nu cred ca cineva care se simte bine ar recurge la asa ceva...mai ales ca a inceput menopauza, un proces normal al organismului...si care duce la retragerea fibromului...oricum e bine sa mai consulte si alti medici...

Mada,

...tare simpatica mai esti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adel_ivan spune:

Aveam de lucru,dar sa va povestesc(eu sunt cam zgarcita la vorbe,dar intrebati)
1:miomectomia laparoscopica a facut-o dr tutunaru
2:am pierdut a treia sarcina cam pe 19 martie si la o luna juma dupa asta m-am dus la control ca fibromul meu(unul singur si subseros) de acum ma jena.nu am sangerat niciodata.cred ca era de vreo 10-13 cm ca dr nu mi-a spus(eram terminata ca primisem rezultatul altor analize)
am urmat tratament cu diphereline 3 luni si a scazut la 23mm
3:acum astept sa-mi vina menstruatia dupa diphereline si tre sa ma pun pe munca
4: acum la o saptamana dupa operatie ma mai doare locul unde a fost fibromul, dar sunt bine si fericita ca am scapat
5:la operatie doctoul a constatat si un sindrom aderential pelvin ptr care a facut adezioliza
mai intrebati ce ati mai dori sa stiti............

Mergi la inceput