Fibrom uterin (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

quote:
Originally posted by adel_ivan

Aveam de lucru,dar sa va povestesc(eu sunt cam zgarcita la vorbe,dar intrebati)
1:miomectomia laparoscopica a facut-o dr tutunaru
2:am pierdut a treia sarcina cam pe 19 martie si la o luna juma dupa asta m-am dus la control ca fibromul meu(unul singur si subseros) de acum ma jena.nu am sangerat niciodata.cred ca era de vreo 10-13 cm ca dr nu mi-a spus(eram terminata ca primisem rezultatul altor analize)
am urmat tratament cu diphereline 3 luni si a scazut la 23mm
3:acum astept sa-mi vina menstruatia dupa diphereline si tre sa ma pun pe munca
4: acum la o saptamana dupa operatie ma mai doare locul unde a fost fibromul, dar sunt bine si fericita ca am scapat
5:la operatie doctoul a constatat si un sindrom aderential pelvin ptr care a facut adezioliza
mai intrebati ce ati mai dori sa stiti............


Eu sunt in ceata... (ma refer la operatie)
Am 37 de ani. La 30 de ani am aflat ca am un fibrom uterin - atunci avea 3 cm... La 34 de ani am ramas insarcinata - prima sarcina - dupa ce am facut un tratament naturist cu ceaiuri de salcam, pelin si musetel. Am nascut cu un fibrom de 15 cm. Sarcina la termen cu 4 iminente de avort insa in rest OK. Dupa un an am facut embolizare. Aveam 3 fibroame, doua de 3-4 cm al treilea cel mai vechi de 7 cm. Dupa 4 luni mai aveam un singur fibrom de 3,5 cm. In aprilie am facut o urocultura care mi-a iesit pozitiva si am luat norfloxacin si la 3 zile am aflat ca eram insarcinata. Normal ca nu am tinut sarcina, deja sacul era triunghiular, nu rotund la 5 saptamani... Fibromul crescuse la 5 cm se edematiase si aveam niste dureri groaznice. In plus aveam niste greturi si ma umflam pur si simplu... Toate bune, daca se pot numi bune, si dupa 3 luni de atunci m-am trezit ca perioada dintre 2 menstruatii scazuse de la 30 de zile la 24 de zile.
Ati mai auzit de asa ceva?
Stiu, trebuie sa merg la dr., insa abia am venit din concediu...

Dupa sarcina pierduta din aprilie - am avut menstruatie peste sarcina - imi e frica de o alta desi imi doresc enorm un al doilea copil insa... Asta e...

http://community.webshots.com/user/la_carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Carmen
Scurtarea ciclului este tipica pt anumite tipuri de fibroame, deci nu esti un caz aparte.
In schimb, folosesti un termen "edematizase" si aveam dureri graoznice.Dureri cumplite am avut si eu, cauzate tot de un fibrom (subseros de 4 cm) dar durerile proveneau de la necrozare (asta sa fie edematizarea de care pomenesti tu?)
Sa intelegem sa fibromul despre care vorbesti acum a aparut dupa embolizare sau este tot cel care a supravietuit embolizarii, si care si-a reluat cresterea.
Cel cu care ai nascut de ce tip era, subseros? ai nascut normal sau prin cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

MadaS,
Fibromul care a avut 15 cm la nastere a scazut la 3,5 la 6 luni dupa embolizare si apoi in aprilie a ajuns la 5. Am ortografiat gresit: se edematiase, adica facuse edeme si de asta m-au tinuit un pic pana au facut interventia de chiuretaj... Avand 15 cm si fiind pe fundul uterului, a trebuit sa fac cezariana - oricum optam pt asta...
Deci e normal, sa se scurteze perioada ciclului... se poate face ceva? ca e si mult cantitativ si ca nr de zile 7, si mai vine si prea repede.... Unde pot citi ceva despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Carmen,

...sapte zile e sange curat sau calculat cu pete maronii la inceput si sfarsit?... eu asa am, tot de la fibroame,de multi ani, ma tine o saptamana sau sase zile iar inainte de embolizare- am facut si eu in februarie anul acesta - era si foarte mult cantitativ...acum doar doua zile e in cantitate mare...
...ma intereseaza daca fibromul tau, care scazuse in urma embolizarii, a crescut din nou la 5 cm din cauza sarcinii sau nu ?

Poate toate modificarile pe care le ai sunt din cauza edemizarii de care spuneai...Oricum daca ai ccl la acelasi numar de zile, am inteles ca e bine...e regulat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adel_ivan spune:

Carmen,
problema e cam asa:
1:tre sa stii daca embolizarea a fost selectiva adica daca s-a umblat strict l-a arterera care alimenta fibromul ptr ca altfel in timpul sarcinii pot creste IR(eu asa stiu)-o sa-ti explice doctorul mai bine
2:tre sa scapi de sangerari,necroza,edematizare (daca ai) ptr ca bb o sa creasca in mediul acela.....
3:durata ciclului o ok atata timp cat e regulat si nu ai sangerari
4:in timpul sarcinii fibromul creste de aia ai avut acele variatii
5:nu stiu cum sunt fibroamele tale:(daca sunt subseroase nu influenteaza absolut deloc sarcina) dar daca sunt pe partea interioara a uterului singurul lucru rau este ca o viitoare sarcina sa se fixeze pe unul din fibroame caz in care vei pierde sarcina,in rest nici o problema
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Adel
1) nu stiu sigur dar asa presupun pt ca 2 bc fibrom au disparut iar a treia a dat mult inapoi... Nu stiu ce este "IR"... ca sa imi explice cineva trebuie sa merg la Bucuresti pt ca la Iasi doar te descurajeaza si iti spun ca nu vor sa recomande asa ceva... totul trebuie taiat si scos...
2)deci tot la Bucuresti trebuie sa ajung... edemele au aparut in timpul sarcinii pierdute... Pana atunci nu am avut dureri - nici dupa operatia de embolizare, mi s-a spus ca 1 la 100 de cazuri nu au dureri- nici sangerari aiurea... cat priveste edemele trebuie sa vad... dureri am inca
3)ciclul este regulat dar e teribil de scurt
4) da, fibromul a crescut de la 3,5 cm la 5 cm, in 8 saptamani de sarcina...
5)fibromul este pe peretele intern pe fundul uterului. De asta copilul meu nu a avut loc prea mult sa creasca si la 39 de saptamani avea doar 2,95 kg si 49 cm

Arina,
ciclul tine 7-zile din care 3 cu scurgeri serioase, si inca 4 cu scurgeri mai putine . In a 5-a zi e pauza de obicei iar apoi revine cu scurgeri usoare... Dar cam asa a fost mereu. Dupa ce am nascut am avut scurgeri si intre cicluri si aveam in primele 2 zile o hemoragie cumplita - 32 de OB-uri super plus!!!
Apoi am facut iar spalaturi cu ceaiuri de pelin, museteil si salcam si s-au mai micsorat si mai ales au disparut sangerarile dintre cicluri...

Multmesc,

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Carmen,

Sa-ti traiasca baietzelul, ce dragutz si dulce este !

...nici eu nu stiu ce inseamna IR...

Mie mi se pare ca un ciclu de 24 de zile nu e asa de scurt, e normal...la 30 de zile era cam mult...problema cu OB urile o stiu si eu, foloseam tot super plus si in 15 minute era plin si dadea pe afara, astfel incat trebuia sa ma schimb, si desigur sa ma bandajez bine si extern, sa nu ma umplu de sange...si hemoragii mici - maronii intre cicluri...apoi au ajuns mari, cu pierderi de sange zilnic, si am facut embolizarea, dupa care sunt mult mai bine dar tot mai apar cateva firicele de sange sau maronii intre cicluri...

Ce s-a intamplat cu celalate fibroame ale tale, au disparut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adel_ivan spune:

Carmen,
IR artera uterina inseamna indice de rezistenta al arterei uterine.
exista 2 artere uterine care alimenteaza placenta (dreapta si stanga)
si tre sa aiba anumite valori in functie de nr de saptamani de sarcina
In informatica Iasiul este mult superior fata de Bucuresti (cel putin la ce se preda in facultati)
Medicina nu este la acelasi nivel cu informatica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris7 spune:

Fetele
Sunt cam suparata pentru ca m-am dus la ecografie aseara si mi-a zis ca fibromul are acum 12 cm ( cu 8 cm )- cu recomandarea ca ar fi bine sa fac interventia clasica pentru extragerea numai a fibromului si nu embolizare pentru ca este destul de mare si nu s-ar rezolva mare lucru( mi-a explicat f. frumos si am inteles). As vrea sa ma duc la dr. Tutunaru . Stiti ceva mai multe despre el ? A mai fost cineva la el? Va pup pe toate ! ...si o zi cu putin soare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Dragele mele,
Indraznesc si eu sa va deranjez. Nu e o problema a mea (de aceea va rog sa-mi scuzati lipsa de informatii complete).
Verisoara mea a fost diagnosticata (de Dr SUCIU de la Polizu) cu fibrom, dim 6cm/4cm situat pe peretele uterului dar deasupra ovarului drept (pe care l-a afectat deja). Verisoara mea incearca sa ramana insarcinata (ca noi toate), are 34 ani, nici o sarcina pana acum.

As dori tare mult sa o ajutati cu niste sfaturi. Dr Suciu i-a spus ca trebuie operat( a chemat-o la incep lui oct). Asa de tare s-a speriat si s-a blocat incat nu a mai pus multe intrebari. Asa ca va intreb pe voi:

1.Se poate opera laparoscopic? Sau musai clasic?
2. A mai fost careva dintre voi operata de DR Suciu? Stiti ceva despre Dl DR?
3. Cam cat dureaza operatia?
4. Cat costa? Medic, anestezist, asistente?
5. Cat dureaza spitalizarea?


Orice sfaturi ar fi binevenite pentru ea. Eu chiar am rugat-o sa mai ceara o opinie a altui medic.

Va multumesc tare mult, si astept sa va spuneti parerea.



Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput