Inseminare cu donator

Inseminare cu donator | Autor: nounou

Link direct la acest mesaj

Nu cred ca s-a mai discutat acest subiect ... a fost de cateva ori atins subiectul FIV cu ovule donate ..
A facut cineva inseminare apeland la banca de sperma? Orice informatie ar fi super-binevenita!
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Draga nounou,

Nici eu nu cred ca ca s-a discutat pe tema asta.

Ma intereseaza subiectul chiar f tare pt ca si eu o sa apelez la acesta varianata luna viitoare.

Tu ai inceput analizele pt. a face inseminarea?

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Nu, n-am inceput inca, am hotarat sa mai facem inca un FIV+ICSI, daca mai apucam (avand in vedere numarul EXTREM de mic de si lipsa momentana a disponibilitatilor financiare ).
Insa ma gandesc din ce in ce mai mult la varianta inseminarii cu donator, chiar in eventualitatea unui FIV reusit, pentru ca dorim sa avem macar 2 bebelushi, iar al doilea cu siguranta nu va mai obtinut in urma stimularii excesive ...
Nu stiu insa absolut nimic despre selectia si testarea donatorilor, unde exista banci de sperma in Ro, ce este special in aceasta procedura, etc. ...
Drumul vostru cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Din cate stiu eu banca de sperma este decat la Giulesti, cat despre selectia donatorilor stiu ca li se fac niste analize, altceva nu mai stiu. Poate sunt fete care stiu mai multe.

La noi din pacate nu se produc si nici nu sunt sanse sa se produca vreodata, si de aceea suntem hotarati sa apelam la donator pt ca alta optiune nu avem.

Eu iti doresc sa iti reusesca FIV-ul si sa nu fi nevoita sa apelezi la aceasta varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Intelesesem ca 'administrator' al bancii de sperma de la Giulesti este Dr. Moisa, asa e? Cand veti face inseminarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

prietenii unei prietene au apelat la medsana acum 2 ani, donatorul a fost grec, mai precis sperma a fost adusa de la o banca din grecia, daca va intereseaza detalii o sa incerc sa smulg, dar este sigura treaba, nu prea imi vine sa deschid discutia pt ca din pacate a fost fiv nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Nu cunosc mai multe detalii, referitor la cine este administrator.
Eu vreau sa incepem la inceputul lunii viitoare, cu analize, mers la "banca", etc,.
Nici noi nu stam prea bine cu banii de aceea mai asteptam o luna.

Tu cand ai vrea sa faci FIV?

Ardit pe mine chiar ma intereseaza cum au procedat prietenii tai, daca se poate la medsana.
Doctorul meu mi-a spus ca numai la Giulesti se poate, cu toate ca la analize ma trimite numai la medsana, deci ma gandesc daca s-ar putea la medsana m-ar trimite, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ok, o sa incerc sa descos persoana prin prietena mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Carmen, Ardit, eu vorbeam de inseminare cu donati, nu FIV .. nu are rost sa ma complic cu FIV, chiar si inseminarea as face-o pe ciclu naturat sau cu o foarte usoara stimulare; in plus, costurile inseminarii sunt aproape incomparabile ci cele ale unui FIV ... de aici si indoiala insa ca testarea donatorilor nu poate fi extrem de riguroasa, avand in vedere costurile mici ale inseminarii ..
Ardit, ar fi super daca ai putea afla amanunte, mercic!
Carmen, FIV probabil prin decembrie sau la inceputul anului viitor .. va trebui sa congelam mai multe probe succesive de , multe de tot chiar ... inca nu stim unde. Fiind o situatie la limita, nu prea am inceredere in embriologii romani (la Giulesti), iar la o clinica particulare preturile sunt mai mari ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Si eu tot la inseminare m-am referit.
La mine deocandata nu e cazul de FIV si sper pana la final sa nu fie, pt ca imi momentul de fata nu imi permit.
Eu stiu ca se poate lua sperma numai de la Giulesti (asa mi-a spus medicul meu) de aceea am rugat-o pe Ardit sa imi spuna daca se poate cumpara de la Medsana.
La medsana stiu ca fac inseminari artificiale si costa cam 500 euro, dar stiu ca ei nu au banca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

pai e foarte bine ca nu aveti nevoie de fiv, persoana in discutie avea si ea probleme si din cauza asta a facut fiv, am intins antenele, persoana este in germania acum dar poate aflu ceva totusi, deocamdata mi s-a confirmat ca sperma a fost din grecia

Mergi la inceput