dupa sovata

dupa sovata | Autor: mari-lu

Link direct la acest mesaj

cele care au fost la sovata si vor sa povesteasca cum a fost ,rezultate,etc...
eu una, desi am fost multumita nu m-am intors !poate fiindca mi s-a urat "mai veniti pe la noi"!?am promis tuturor sa revin cu !
sa ne ajute Dunmezeu pe toate!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mari,sa dea Dumnezeu sa mergi unde vrei tu cu bebel in burticel cat mai repede...!!!
Eu una n-am fost la Sovata(unde face Nicu' armata)...insa am auzit multe lucruri bune despre Techirghiol....In 1994,dupa ce m-am casatorit,am fost o luna acolo,la tratament,impreuna cu o prietena care nu putea face copilas....Am cunoscut acolo multe doamne care mi-au povestit numai lucruri frumoase intamplate in urma tratamentelor urmate de ele pentru fertilitate,acolo...Una dintre aceste doamne,asistenta medicala acolo,a urmat tratamentul si a facut...gemene....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari-lu spune:

Nu stiu cum e la Techirghiol dar la Sovata s fac in aceeasi zi 4 proceduri cu caldura-irigatii calde ,namol incalzit,bai calde si unde scurte care incalzesc.Auzisem ca la Techirghiol sunt baile reci.Probabil s refera doar la conditiile naturale.Daca domnilor l trebiue rece "acolo" noi suntem cu caldura,peste tot!Si dupa tratamente am auzit rezultate.Depinde d diagnostic dar mai ales d c vrea Doamne Doamne.Si f. important e sa n relaxam!Oriunde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mari si la Techirghiol se fac cam aceleasi proceduri descrise de tine...Si eu am avut parte de impachetari cu namol,introduse in vagin,de bai calde cu apa din lac,de impachetari cu namol pe corp....si toate calde,nicidecum reci...Alea reci sunt proceduri pentru altceva...
Ai dreptate,oriunde ne simtim (sau nu) bine,importanta e sanatatea si scopul pentru care sunt facute toate astea...
Sa fi sanatoasa si sa ti se indeplineasca toate dorintele!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Mari- lu, cat ai stat,unde ai stat ? ai fost pe cont propriu sau cu bilet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari-lu spune:

cazarea e mai ieftina la particulari-cam3-500/camera 2 paturi-trat e de min 10 zile-lucratoare!!!-costa cam 4 milioane-la baza veche,unde e rezonabil si d 3 ori mai mult la cea noua -lux.Cu bilet d pensionari ai tot trat cu cazare si mese pt 18 zile la 50% din pensie dare cam dificil la cazare si sa t cdeada cineva ca un pensionar sufera d sterilitate,dar nu imposibil,nu stiu amanunte.Daca vrei iti trimit PM cu nr celor la care am stat si vei fi multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Si eu am fost la Sovata in luna aprilie.Din pacate nu am avut rezultate.Tot la laparoscopie voi ajunge.Asta e!Daca vreti sa mergeti e de preferat primavara sau toamna.Tarifele de la hoteluri sunt mai mici.Eu am stat la hotel Alunis si am platit 500.000 pe camera.Tratamentul l-am facut in schimb la baza hotelului Sovata si vreau sa va spun ca am fost foarte multumita de conditiile de acolo.Totul e curat si steril.Pretul in schimb este pe masura.pentru 4 proceduri/zi am platit in jur de 10 mil.
La baza veche am inteles ca e mai ieftin dar conditiile de acolo nus unt foarte bune.Ideea e ca ai de ales.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:


A venit si randul meu sa-mi descriu experinta de la Sovata...
Am facut tratament in a doua jumatate a lunii august dupa ce majoritatea cunoscutilor, mai mult sau mai putin avizati, m-au batut la cap (intentiile trebuie sa recunosc au fost dintre cele mai bune)
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni si nici sa supar pe cineva de aici dar chiar trebuie sa stie si fetele care n-au fost acolo diverse chestii pe care eu personal nu le-am stiut dinainte:
(nu va speriati nu e grav ce urmeaza)
1. sa va luati "n" prosoape la voi, niciodata nu vor fi deajuns. Acolo este asa o umezeala ca pui prosopul uscat la aerisit pe balcon iar a doua zi dimineata e umed spre ud (daca nu ai altul, cum mi s-a intamplat mie in ultimele zile, e nasol) plus ca fiecare procedura dureaza cca 1/2 h si cam tot atat mai stai sa astepti intre ele (in papuci uzi, cu picioare semiude si la temp de cca 18 grade)
2. pe mine m-a lovit cistita de la atatea bai si ape plus umezeala din atmosfera si a trebuit sa astept 2 sapt sa-mi vina ciclul ca mi-era frica sa nu fiu insarcinata si sa iau antibiotice (ofloxacina e interzisa in sarcina)
3. mi-a venit un ciclu negru ca namolul ala care il folosesc pt tampoane deci anovulator (nu pot pricepe acum cum sunt fetele care raman insarcinate din timpul tratamentului, dar cred ca depinde de organism sau urma oricum sa ramana insarcinate cu/fara Sovata)
4. si am un junghi intercostal...cumplit, de la baile alea m-am sensibilizat si conducand masina pana acasa am transpirat si am udat tricoul de pe mine de cateva ori sub sani (s-a si uscat pe mine de cateva ori, in consecinta)...in fine, asta e un fel de "sa nu ziceti ca nu v-a spus nimeni".

Eu inca mai astept si partile bune...

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari-lu spune:

Hello Silvana!!!
Incerc d ceva timp sa iau legatura cu tine,fara succes.Am fost in aceeasi perioada p bancutele d la bai...Mi-ai spus cine esti in DC in ultimele zile.Eram curioasa c rezultate ai!Eu sunt bine n-am fost inca la medic ,cred ca aam scapat d anexita dar m-au cam doborat...rushii!!!.Psihic...
Mie mi-a prescris d acolo o reteta cu o solutie pt spalaturi inainte d contact-cica ajuta sa ajunga unde trebuie dar nu gasesc nici o farmacie care sa o prepare.Stii ceva?
Cred ca trebuie sa n mai relaxam,adica dorinta de-a fi e atat d mare incat s-a trancformat in disperare= stres-stres-stres.Hai sa fim optimiste,sa asteptam rezultatele tuturor stradaniilor noastre si sunt sigura ca vor aparea cind e dat sa apara!
Daca ai idei cum sa tinem legatura mai strans ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S-i-m-o spune:

Salut fetelor ! Am fost si eu la Sovata in prima jumatate a lunii august. Pot spune ca m-am simtit foarte bine. Am facut tratament la baza veche si am fost multumita de conditii. Am facut baie clorurosodica, irigatii vaginale, solux cu filtru albastu, unde scurte pelv. Nu am putut sa fac mai multe proceduri deoarece in luna mai am fost operata de chisturi ovariene si sterilitate de etiologie tubara. Dupa aceste proceduri m-am simtit mai bine din punct de vedere post operator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

si eu am fost la inceputul lunii sept si ma simnt foarte bine
de fapt este a patra oara cand merg acolo, si inainte de endometrioza, adica dupa primele doua dati am ramas insarcinata in luna imediat urmatoare,este adevarat cu stimulare,dar mai facusem stimulare si inainte si dupa pierderea sarcinilor si nu s-a mai intamplat

Mergi la inceput