Oligospermie (5) - putini, da' buni!

Oligospermie (5) - putini, da' buni! | Autor: Natasha71

Link direct la acest mesaj

Dar ce ati mai scris! Salutare la toata lumea!

Mi-am permis sa deschid un nou capitol, sper sa fie cu noroc!

Teodora, nu stiu de unde ai atatea resurse sa ne incurajezi, intotdeauna ai o vorba buna, un balsam pt suflet... stiu ca ai si tu atatea probleme, dar reusesti sa fii atat de echilibrata si de buna! OANA, tu si Teodora sunteti cu adevarat zane bune!

Va rog sa ma iertati ca n-am apucat inca sa citesc ce ati scris azi si ieri, experienta voastra imi e de real folos, am ajuns la un acord cu sotul sa urmeze un tratament! Acum ma apuc de citit!

Pupici

PS: Sunt un pic emotionata , o fata tare draga mie a nascut azi si parca mi-a dat aripi sa sper ca intr-o buna zi voi trai si eu bucuria asta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Am pus si eu o intrebare la sfirsitul capitolului 4, nestiind ca s-a deschis deja capitolul 5. Va rog frumos sa va dati cu parerea si in cazul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirga spune:

Romanianuusintem si noi in aceeasi situatie, nici la noi nu au gasit vreo hiba. Asa ca dupa o pauza de un an jumate am decis sa schimbam locul (= unitatea medicala) ca cine stie, poate se schimba si norocul. Intre timp am mai luat tratamente naturiste, ne-am mai documentat de pe net, etc. Acum sintem in faza de cercetari, refaceri de analize si alte investigatii pe care nu le-am facut pina acu si cu o mai mare indirjire in a reusi.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

romaniauu de cind incercati sa faceti copii?ce fel de analize ati facut?daca toate sunt o.k. eu cred totusi ca va grabiti cu FIV-ul,daca noi am reusit cu problemele mele pe care le-am avut nu vad cum nu veti reusi,cu sperante si dorinte.
greuceanu fumatul,daca fumezi,renuntat definitiv,m-am lasat de 2 ani jumate,iar pe durata tratamentul nici pic de alcool

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Romaniaau, branca ursului nu este acelasi lucru cu ginsavitul (adica nu contin acelasi lucru), nu vad de ce nu s-ar putea administra simultan, branca ursului e o planta cu proprietati stimulante hormonal atat pt barbati, cat si pt femei, iar ginsengul este o radacina cu proprietati revitalizante, de asemenea... o sa caut tot ce am eu despre BU si o sa-ti redau. Ti-as recomanda, din ceea ce am citit aici, la subiectul acesta, vitaminele Bioseleniuzinc, iar vitamina E stiu ca se numeste 'vitamina fertilitatii' (dar nu se ia continuu, ci cu intrerupere de cca 10-20 zile). Sotul meu avea la un moment dat 6 mil. de spermatozoizi si dupa un tratament (recomandat de medic) de 1 luna cu undestor (care contine testosteron) si vitamina E a ajuns la 25 mil.
Sper ca ti-am fost de folos, asa cum mi-au fost si mie altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

natasha eu am luat vit E,continuu 3 luni,acum depinde,esential este ca romaniauu sa nu renunte si sa aiba incredere in ei ca si voi toti de reusita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

OANA, pt mine n-a fost sa fie luna asta, dar uite ca barbye ne rezerva surpriza acestui capitol! Tinem pumnii sa vina peste 9 luni, Barbye!

Greuceanu, sper ca nu esti dezamagit ca am deschis eu acest capitol... Vroiam sa-ti raspund la intrebarea legata de preferintele muzicale: mie imi place mult muzica noua, de top, cum apare un hit, cum il fredonez... Dar sunt si unele melodii care imi trezesc amintiri, cum ar fi "Angel"-Eurithmics (Annie Lennox)...

Titelu, e clara situatia, esti gravid in toata puterea cuvantului! Sa fie intr-un ceas bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirga spune:

Titelu multe felicitari pentru reusita. Eu cred ca e mai "simplu" cind sti ce ai, tratezi buba pe o cale sau alta si gata. Dar cind toate analizele iti ies ca la carte (cum sintem eu si romaniaau si altele probabil) si o tot dai pe bijbiite e tare greu, mai ales ca virsta nu sta pe loc.
Si totusi nu ne pierdem speranta.

Barbye sper sa fie cu noroc si sa ne dai vestea cea mare. Bafta.
Mirga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, de acum o sa fiu mai activa.

Povestea noastra suna asa: eu 35, el 37. Eu am luat contraceptive un an, apoi am incercat sa avem copii inca 2 ani. In aceasta perioada am facut monitorizari lunare, teste hormonale (TSH, LH, FSH, prolactina, testosteron, 8HBG, progesteron), clamidia, HSG-trompe permeabile, histeroscopie, anticorpi antisperma, factor reumatoid, anticorpi antilipinici, 2 serii de stimulare cu Clostibegyt si Pregnyl, ciclu regulat 29 zile. Spermograma lui buna.

Raspunsul la toate analizele e primit prin posta, vag-rezultate normale.

Avind in vedere virsta si ca am trecut toate testele, doctorii ne-au dat trimitere la FIV sponsorizat de stat. PE 15 septembrie incep sa iau contraceptive, iar in jur de 1 noiembrie o sa fie embriotransferul.

Nu vroiam sa ajungem aici, dar asta e. Eu beau ceaiuri de cretisoara, naprasnic si tinctura de zmeur, iar dumnealui a luat Ginsavit, iar de o saptamina a schimbat cu BU, fara alte vitamine sau minerale. Nu vreau sa il dopez, doar sa fie bine:)

Acum ziceti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Titelule, ti-am citit mesajele, sa fie intr-un ceas bun!

Avem dorinta, incredere, vointa, sa nu mai spunem ca am dat-o in dragoste pina la urma:) Glumesc, din asta am avut de la inceput, dar s-a adincit cu timpul.
Asa cum spunea si Mirga, e mai greu cind nu ai nici o hiba. Teoretic, ca ea practic exista atita timp cit nu avem inca bebei.
Eu nu mai am rabdare sa refac analizele pt ca le-am facut si in Romania si aici, cu acelasi rezultat.
Al meu era sigur pina mai ieri ca se rezolva cu FIV, dar azi a vazut atitea la intilnirea aia informativa, ca a ramas cam mut. Mai bine sa nu stii prea multe. El credea ca e doar dragoste si tehnologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greuceanu spune:

titelu:de fumat m-am lasat.De baut daca am baut o bere adunat in ultimii 5 ani.Asta dupa cateva cisterne inainte.
romaniaau:Si parerea mea e ca va grabiti la FIV,daca va permite varsta eu zic sa mai incercati natural.In general la Fiv se prinde la cei ce au 3 copii de acelasi sex si il vor pe al 4 -lea de sex opus.Si atunci se prind cel putin doi de acelasi sex cu primii.
natasha 71:sa fie cu noroc faptul ca ai deschis tu.Eu glumeam pe seama faptului ca data trecuta eu nestiind regulile am vrut sa ma retrag si mi-a casunat pe moderatori,pt ca nu stiam unde sa caut vechile mesaje.
Mama dar ce s-a mai scris.

Mergi la inceput