Vreau sa invat modele de tricot

Vreau sa invat modele de tricot | Autor: lili

Link direct la acest mesaj

Inainte existau tot felul de carti cu modele si moduri de a tricota .. Am o pasiune pentru tricotat dar nu stiu decat ceva simplu.
M-ar interesa mai multe modele..Exista vreun site sau ceva carti pe care le-as putea gasii? Ma puteti ajuta?

Lili

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Exista situri pe net dar din pacate numai in alte limbi... si daca nu te pricepi la termeni specializati, nu prea te ajuta.
Si eu vreau sa tricotez dar netul nu prea ma ajuta.
Da o cautare pe google pentru knitting (engl) sau tricot (fr) si o sa gasesti o gramada de pagini. Poate te descurci mai bine decat mine ;)))
Eu momentan lucrez la un fular pt prietenul meu - 1 fata, 3 pe dos, liniar. Mai simplu de atat nu se poate. Dar vreau sa evoluez... :)))
Daca gasesti ceva, sa ma anunti si pe mine! :)))

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Lili,am deschis subiectul asta prin iarna ,dar prea mult succes nu am avut.Si eu sunt fan tricotat,e pasiune,iar in perioada rece a anului "mesteresc"la greu ....Intra in linkul de mai jos,sper sa nu fi fost inchis de moderatori si vezi daca gasesti vreo idee ,ceva...
Spor la treaba si mi-ar pare bine sa discutam pe tema asta in continuare....
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47197&whichpage=1

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

A mai fost discutat aproximativ despre asa ceva, si eu am promis ca voi face un site romanesc despre asa ceva de unde sa poti invata cum sa tricotezi sau crosetezi, plus multe modele - normal - gratuite.
deocamdata e in constructie la http://www.lucruridemana.go.ro, da' o sa anunt cand e gata. Pana atunci, astept sugestii si idei.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

moooaaama, de-a mea esti chris!! sper ca-mi permiti sa-ti tremit un pm-u cand oi avea mai mult timp, da? ca acu sunt ingropata in trebi, am muuulte hidei si chestia asta cu lucratul cu mana este pasiunea vietii mele!

deci despre tricotat, lili trebuie sa cauti in anticariate carti si reviste, exista in anii 80-90 revista verena scoasa in germania si benissimo in italia, poate gasesti la anticariat sau, de ce nu poate le comanzi daca mai exista (verena era scoasa de trustul burda)!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

ok, trimite pm, nici o problema
ma bucur ca ma ajuta si pe mine cineva

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Ati mai facut ceva fetele? Ati mai tricotat, invatat modele noi?
Eu mai am putin si termin fularul si vreu sa ma apuc deja de altul. Credeti ca ar fi un cadou frumos?

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Vedeti si asta, e in franceza dar cred ca va veti descurca:
http://www.passion-crochet.com/accueilmodele.html

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Am gasit un model de fular care imi place enorm, dar din pacate nu inteleg instructiunile...
Ma ajuta cineva?

http://members.aol.com/lwitchel/scarves.htm

E vorba de primul model.
Multumesc!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Iubika, modelul acela se formeaza din scaderea si inmultirea repetata a ochiurilor. Cu cat scazi mai multe ochiuri o data, cu atata curba va fi mai accentuata. Ai nevoie de un numar impar de ochiuri. O sa te ajut sa intelegi modelul pentru un multiplu de 9 (in acelasi fel poti calcula pentru 7, 11 sau 13 ochiuri):
- ai 9 ochiuri tricotate in model clasic "pe fata";
- primele 3 ochiuri le tricotezi impreuna pe fata (din 3 faci 1), urmeaza un jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata (aceasta ochiul de mijloc care te ajuta sa te ghidezi), un jeteu, 1 ochi pe fata, un jeteu, si la final iti raman 3 ochiuri pe care le tricotezi impreuna pe fata;
- ideea modelului este ca din joaca dintre scazut si inmultit ochiuri, sa formezi acele valuri care ti-au placut;
- intre suitele de 9 ochiuri e bine sa lasi 1 ochi tricotat simplu pe fata;
- spatele modelului se tricoteaza simplu, pe dos;
- ai grija ca la urmatoarele randuri sa incepi intotdeauna modelul cu acelasi ochi, daca muti modelul mai la dreapta sau mai la stanga iti iese varza;
- este un model care se preteaza la materiale pufoase si usoare lucrate pe andrele mari, deoarece iese ca o dantela;
spor la lucru!


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

craciunitza draga, esti o dulcica! ti`ai sacrificat timpul sa`mi explici mie cum sta treaba cu fularul acela!

sper sa ma apuc cat mai curand de el, dupa cum am mai scris, acum mai am putin si termin unul simplu simplu de tot.

faza nasoala e ca, desi am citit foarte mult pe tema asta, tot nu m`am prins care e faza cu jeteul... adik cum se face. si nici nu am pe cine sa rog sa`mi arate, pt ca stim cu tate ca "live" se invata cel mai bine oricum tot modelul asta suna cam complicat, sper sa pot face fata

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...

Mergi la inceput