Ecografii la MedLife?

Ecografii la MedLife? | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

Eu am facut pana acum 2 ecografii la med life,
A mai facut cineva vreo ecografie acolo, la dr. Micaela Radulescu?
Cum vi se pare? A fost real ceea ce va spus ?Ati fost multumite?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Am facut echo la MedLife la alta doctorita (Rodica Chitescu) si mi s-a parut alarmista si cam pe dinafara la cunostinte teoretice.
Mai bine ceri o a doua opinie daca nu esti sigura pe ce ti-a zis.
Cel mai bun in domeniu e Iosup, insa de obicei la el trebuie sa faci programare cu o luna-doua inainte, din cate am auzit.

Numai bine si scuze ca sunt pe langa subiect,

Chris si Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si eu am facuteco la Med Life, dar tot la dr. Chitescu;
Mie mi-a facut o impresie buna, in sensul ca nu mi-a spus nimic care sa ma alarmeze.......
Mi-a arat pe monitor, mi-a explicat ce anume imi arata, etc.
Pe 5 sept. ma duc tot la ea la eco morfologica.

Tie ce anume ti-a spus de esti un pic ingrijorata?

Toanca si bebe Matei 19+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

si eu am facut la chiteasca morfo; in afara de faptul ca nu ne-a zis mai nimic, nici intrebata, a mai fumat si ca o ... in cabinet cu noi, si ne-a rechemat la 21 de saptamani (aveam 18) ca cica din cauza pozitiei lui bebe nu se vede bine toracele; acum am 25 de saptamani si as fi mers pentru morfologia toracelui, dar am sunat si a zis ca fiindca a trecut atata timp, trebuie rafacuta toata morfologia, si ma costa la fel de mult; asa ca am renuntat.

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu am facut saptamana trecuta eco morfologica la Chitescu si mi s-a parut relativ ok. Nu foarte comunicativa, dar atenta. Si alarmista nu mi s-a parut (poate se alarmeaza cand are motive). M-a chemat la o saptamana dupa, sa vada si inimioara mai bine si nu am mai platit nimic, desi ma ashteptam sa mai platesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Dory eu am facut eco morfologica la Med life cu Dr.Radulescu.Mie mi s-a parut foarte blanda,mi-a vorbit frumos si la fel de frumos a si explicat ce vedeam pe monitor.Pt.mine a fost ok si voi merge si data viitoare tot la ea.
Oricum tu vei decite la cine faci eco.
Pupici,Lacra 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

In primul rand multumesc tuturor celor car mi-ati raspuns pana acum.
Dupa cate vad parerile sunt impartite.
Eu am programare pe 3 sept. tot la dna dr. Radulescu care mi sa parut ok , dar am vrut sa aflu si alte pareri, pt. ca am auzit ca dr. Chitescu ar fi mai profesionista la ecografiile de sarcina.
Dr. Radulescu foloseste un apadat 3D, iar dr. Chitescu unul 4D.
Eu am auzit ca diferenta intre aceste 2 aparate ar fi doar de pret (cea 4D este mai scumpa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Dory232002 cat este eco 3D la medlife?
ca cea 4D este 1.950.000 lei.
de ce nu te programezi tot pentru 4D?


Toanca si bebe Matei 19+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si eu il recomand pe Iosup.
Il gasesti ori la CMU ori la Diagnosis.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Sa ma explic:

In saptamana 24 d-na dr. Chitescu (echograf MedLife) mi-a zis ca am colul scurt (30 mm !!!) si sa merg neaparat la dl doctor, ca nu e bine deloc. Lucrul asta plus incompetenta medicului la care eram la momentul respectiv mi-au macinat cea mai frumoasa perioada din viata mea de pana atunci - sarcina. Nu intru in amanunte.

Cu doua saptamani inainte de DPN am mai facut o vizita d-nei Chitescu la MedLife, pentru amorul meu propriu - programasem intalnirea inainte sa ma "mut" de la medicul incompetent. Si d-na echografista imi zice (iarasi!) ca e colul scurt (27 mm !!!). Faza haioasa e ca a incercat din nou sa ma sperie spunandu-mi ca neaparat trebuie sa ma duc la doctor, ca nu e bine, bla-bla. Pai bine, cat de lung ar fi vrut sa fie colul in ultima luna de sarcina?!

Din cate am mai intrebat in stanga si in dreapta - doi obstetricieni si o prietena medicinista - toti mi-au spus ca 3 cm nu inseamna col scurt.

Apoi, mi-a spus ca bb are circulara de cordon (cordonul ombilical in jurul gatului).

Cand nici aici nu am reactionat cum probabil se astepta, mi-a mai spus ca copilul e mic (2700 g). I-am raspuns ca sotul a avut 2800 g la nastere, si uitati ce argumente betooon imi da Dr. Chitescu: de obicei fetele mostenesc de la mama (cunostinte teoretice solide ).

Apoi a reluat temele favorite: ca am colul scurt, ca bebelina e mica, are circulara de cordon si ca trebuie sa merg neaparat la doctor. Am iesit zambind, pentru ca am realizat ca e o alarmista si jumatate, si pe deasupra cam nepriceputa in ale obstetricii...

Finalul: am nascut o fetita de 3340 g, care a avut scorul Apgar 10 (o fi avut circulara de cordon?).

Numai bine,

Chris si Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Aaa, ca mi-am amintit: la echo 4D ce obtii in plus?
Eu la prima echo (12 saptamani) am cerut o poza cu bb - nu stiam ca e 4D. La urmatoarea am venit cu caseta video, dar am rugat-o pe Dna Chitescu sa ne dea si o poza. Mi-a zis ca ori una, ori alta.

Adica cum?! Eu platesc consultatia, nu? Nu imi face un favor, ci ia niste bani pe chestia asta.

Fiind primele echo pe care le-am facut ever, Chiteasca mi-a lasat si mie impresia ca stie cu ce se mananca.



Chris si Carina

Mergi la inceput