Ecografii la MedLife?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

ChrisDun eu nu incerc sa-i iau apararea dr. Chitescu; departe de mine gandul asta.
Am zis ca mie mi s-a parut ok pentru ca nu mi-a spus nimci care sa ma alarmeze.
Nu a facut nici o referire la col (era de 40mm), nici la nimc.
Dar, pe 5 sept. ma duc din nou si poate imi va spune atunci cine stie ce.
O sa vedem.
Oricum am programare si la dr. Herghelegiu (daca am retinut bine numele), care am inteles ca e un ecografist f. bun.
O sa vad comparatia intre ce im zice Chitescu si ce imi zice Herghelegiu

Toanca si bebe Matei 19+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Intre eco 3D si cea 4D am inteles ca nu ar fi nici o diferenta in afara de aparat.
Eco 3D este : 1.350.000lei vechi.
Dr. Radulescu este o dulcica, iti arata fiecare oscior in parte si iti explica ce si cum. Iar la sfarsitul ecografiei te roaga daca ai intrebari sau nelamuriri sa o intrebi.
Si mie mi-a spus la 22 sapt. si 3 zile ca are circulara nucala dar nu trebuie sa ma ingrijorez pt. ca pana la nastere se poate desfasura.
Eu am programare pe 3 sept. la dansa ca sa vedem ce se mai intampla si ce mai face BB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Fetelor vedeti ca mai exista un subiect pe forum legat de acest subiect, daca tin bine minte subiectul se numeste "eco4D". Asa ca ceele care sunt interesate de mai multe informatii il pot cauta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_a spune:

Am fost si eu la dr. Chitescu si nu a vazut in neregula decat calcefieri ale placentei.

Apoi la un ecograf normal dr meu a vazut o hipotonie la rinichi si m-a trimis la dr.Iosup care mi-a povestit tot ce inseamna si mi-a spus ca nu egrav ca se modifica in timp si mi-a spus ca nu are nimic placeta plus ca dr. Chitescu nu mi-a dat IR-urile care erau importante pentru ca eu aveam tensiunea marita.
Deci recomand Iosup si nu Chitescu.

http://community.webshots.com/album/396973295njGUhK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by Dory232002

Intre eco 3D si cea 4D am inteles ca nu ar fi nici o diferenta in afara de aparat.
Eco 3D este : 1.350.000lei vechi.
Dr. Radulescu este o dulcica, iti arata fiecare oscior in parte si iti explica ce si cum. Iar la sfarsitul ecografiei te roaga daca ai intrebari sau nelamuriri sa o intrebi.
Si mie mi-a spus la 22 sapt. si 3 zile ca are circulara nucala dar nu trebuie sa ma ingrijorez pt. ca pana la nastere se poate desfasura.
Eu am programare pe 3 sept. la dansa ca sa vedem ce se mai intampla si ce mai face BB.



Nu este diferenta de aparat, ci singura diferenta este ca 4d arata miscarea in timpi reali.
Eu la Iosup nu am facut eco 3d, ci eco morfologica.
Eco 3d si 4d am facut la Mediplus, la dr Poiana, deoarece din cate stiam eu anul trecut avea ( cel putin pe atunci) cel mai nou ecograf din Bucuresti.




Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Astazi am fost din nou la ecografie la MedLife, la dr. Radulescu care este o bombonica de femeie.Totul este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Eu am facut echo asa:
- la Ancar Benedict jr. care e total pe dinafara. Nu va mai spun ca am plecat plangand in hohote de la el, ca mi-a zis ca sarcina e oprita in evolutie, ceea ce am aflat peste 2 zile ca nu era adevarat
- la doua zile dupa Ancar, la Herghelegiu- care este un super meserias, dar e foarte putin comunicativ.. bine, eu am ajuns la echo pe la 8 jumate seara, probabil ca era si obosit.. dupa care nu am mai "pupat" programare la el, ca dureaza 2 luni pana se elibereaza un loc.
- la Chitescu, care este destul de ok. Si pe mine m-a deranjat ca mirosea a fum in cabinet, insa per total, a fost ok. Nu ne-a alarmat prea tare, mi-a zis chestii pe care le stiam oricum, ca am contractii, ca am colul mic, si ca sa stau la pat si sa iau tratamentul prescris de dr meu. Mi-a zis din luna a 3-a ca facem fetita :)
- la Cheles, ca Rodica Chitescu era in concediu, si mi s-a parut total pe dinafara...ne-a zis ca facem baietel fara putza sau fetita cu testicole... va dati seama ce a fost in sufletul nostru... plus ca am colul prea mic, ca am prea mult lichid amniotic,ca sunt probleme cu rinichii bebelinei.. a stat 5 min si s-a uitat (sau asa parea, ca priveste cu atentie) la coloana vertebrala a gogoshicii, de mai aveam putin si ma apuca plansul.. o tot intrebam ce e in neregula cu coloana vertebrala si ea spunea: pai asta vreau si eu sa vad... Am plecat de la ea terminati...Vreo saptamana a durat pana ne-am linistit, asta dupa ce am sunat pe toti doctorii pe care ii cunoasteam :) si ne-au explicat ca in burtica, fetitele au labiile mai grasunace, chiar si la nastere sunt un pic umflate din cauza hormonilor, ca lichidul aminiotic poate fi putin mai mult fara sa fie probleme, si ca rinichii sunt ok, ca multi bebei au usoare distensii care nu pun defapt nici o problema reala.
- la Iosup, care e super meserias, a masurat grasunaca peste tot, a dat valorile IR, si la insistentele sotului: dom'le, sigur e fetita?, a facut poza cu pasarica mica, a tras 2 sagetele intre care a scris citet: labii :))
Vi-l recomand cu caldura, ca si pe Herghelegiu

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Cheles mi-a vazut si mie un fibrom la eco; Herghelegiu s-a uitat f atent si in afara de..ovare...nu era nimic pe acolo.
No comment.

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, eu am fost la Chitescu si la Iosup.
Amandoi sunt super ok, Iosup m-a cam speriat cu IR-urile, Tutunaru mi-a dat tratament.
Chitescu a zis ca ea masoara IR-urile in sap mai mare, ca in sapt mica sunt mari valorile, ceea ce a si facut si le aveam ok. Dar intre timp facusem tratmentul lui T.
Eu la Chitescu am fost doar ca are 4D si eram curioasa...
Deci: pt linistea voastra sufleteasca va recomand sa mergeti la Iosup sau la Herghelegiu, care sunt intr-adevar profesionisti, si mai puteti merge, de verificare si la altcineva...
Sora mea a fost numai la Chitescu si nu a avut nici o problema, a fost ok tot timpul si acum are o fetitza superba de ...1 luna maine :) asa ca depinde, cred, si de noroc si de Dumnezeu.
Mie imi pare bine ca am fost la ambii, ca m-au asigurat ca totul este ok. Atat Iosup, cat si Chitescu au fost extrem de comunicativi si mi-au explicat / raspuns la nenumaratele intrebari pe care le-am avut.
Mult succes! si bebei sanatosi si mamici sanatoase!

Pupicei, Ingeras 25+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Pot sa intru si eu?

Sunt o fosta viitoare mamica. fetitele mele (gemene) au 5 luni acum.

Am facut echografiile 3D la medicul care-mi monitoriza sarcina.
Pentru 4D se folosesete un alt aparat. Medicul meu, prieten de familie, mi-a recomandat-o in mod special pe Dna Dr Rodica Chitescu ca fiind cea mai buna. Se vede asta si din lista de asteptare.

Din experienta va spun, este important sa faceti 4D-ul pentru ca va ofera informatii cruciale privind starea de sanatate a fatului, posibile boli genetice, il cantareste, ii masoara ritmul inimii.

Cat despre abilitatile de comunicare, e adevarat ca nu exceleaza, dar nu mi se pare grav faptul ca diagnosticat fatul cu esarfa de cordon ombilical - e normal sa spuna asta, n-o face ca sa va sperie ci pentru a stii medicul cu care nasteti ce are de facut.
Poate voi nu stiti asta, dar e foarte important.

Cat despre masuratori, am plecat cu un volum intreg de informatii despre copilasi.

Daca as mai face un copil, cu siguranta pe as alege-o.

http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput