Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari 52

Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari 52 | Autor: martha78

Link direct la acest mesaj

Mirona, referitor la doctori si eu am schimbat atat de multi, insa pana acum nu am gasit pe nici unul care sa ma lamureasca, sa-mi spuna exact care este cauza problemelor mele, dar n-am ce face sper sa dezleg misterul asta intr-o buna zi...

If hope were not, heart would break.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

mi-am dat seama de era "cm".. mihaipopescu...merci de sfaturi oricum...
ceea ce mi se pare ciudat e ca..dupa mucusul ala care tine de vreo 2-3 zile....azi ma dor putin sanii...o tentativa...cam asa cum ma dor cu vreo 7 zile inainte de ciclu...ciudat...sa-mi vina ciclul?...si secretia aia ce era?...si daca da...am ovulat mai demult? cand?...cand eram eu convinsa ca nu eram in perioada fertila?...probabil nu...nu stiu..sau n-am ovulat deloc...
o sa mai astept sa vad ce se intampla...n-as crede totusi ca mi s-ar putut regla ciclul asa repede dupa prima luna de maca si tinctura de zmeur...si atata m-am chinuit azi sa stau cu picioarele in tavan....
data viitoare i-am zis sotului meu sa ma tina in maini dupa...
pupici la toate fetele si va doresc o saptamana foarte buna...si nu uitati ca ploile sunt bune la facut copii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Desi nu am apucat sa deschid capitolul 52 asa cum se cuvine (Martha mi-a luat-o inainte!) postez aici mesajul de Bun venit si lista gravidutzelor noastre care ne va purta noroc!

Bun venit la capitol nou si sa fie cu noroc!

Va astept cu vesti bune si la cat mai multe !!!
Gravidutele lunii August 2005 sunt:
Catrinel 17 - Cap.49
Ionica - Cap.50

Sa fie intr-un ceas bun!

Urmam cat de curand noi,Aspirantele de la "Endometru"....

Imi pare rau ca nu avem "Gravidutze de Cap.51" dar poate "recuperam" in capitolul asta,ce ziceti?


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Fetelor,Bine v-am gasit (din nou!)
Tocmai ne-am intors de la Predeal unde am urcat la Canionul "7 Scari" si am coborat prin "Prapastia Ursilor" asa ca avem o febra absolut ingrozitoare (de "mosnegi" de oras,grasi si ruginiti ...). Partea buna e ca am avut vreme frumoasa ! Partea proasta e ca am facut traseul asta cu rushii pe cap ! Si nu oricum ci eram abia a doua zi si cum e primul ciclu dupa cauterizarea de acum doua saptamani a fost mai dureros si abundent ca de obicei..... Dar in final a fost frumos!
Iepurasule ,da,m-am intors cu sacosa cu ceva optimism si am aruncat traista cu necazurile noastre in rapa....duca-se!
Miro ti-am scris pe mail !
Cristinica sper ca ai avut vreme buna la mare ca in Bucuresti ploua!
Catrinel scumpa ma bucur asa mult ca sunteti bine ,mi-a placut faza cu echo!
Princessita,exact asa am facut si mi-a prins bine!
Andicutz,tu ramai o optimista incurabila si o dragutza! Sper sa vada si Doamne-Doamne asta si sa te rasplateasca!
Laura,sa-ti traiasca "samburelul" cel neastamparat,sau "samburica"....
Mihaela ma bucur ca ti-a fost de folos!
Motzunica,Danutza,Ingeras,Danangie si celelalte fete,va pup pe toate-toate fara exceptie (nu mai scriu nume ca-s ametzita rau si tare nu as vrea sa uit pe cineva!),haideti sa incepem saptamana cu speranta!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MIRONA multumesc mult de soft. Am avut ceva problema la inceput dar m-am descurcat. Cat despre cati medici ai consultat, pai esti veterana. Eu sunt abia la numarul 3. Oare tre sa ajung si eu la un numar asa mare pana raman?

MIHAIPOPESCU stiu ca trebuie sa stau pe burtica in caz ca am uterul retrovers; nedumerirea mea e daca intr-adevar il am retrovers.Am consultat 3 medici si toti 3 mi-au dat pareri diferite despre cum e uterul meu.

NADYA azi am citit un articol despre oprirea intentionata a menstrei.Motivul ar fi aparitia endometritei.
" ENDOMETRITA se defineste prin inflamarea mucoasei, care se dezvolta in afara uterului,in special pe ovare sau peritoneu(invelisul interior al abdomenului).Tesuturile se vor dezvolta normal,va curge sange la fiecrae CM, dar nu va fi evacuat, el va ramane blocat si se vor forma chisturile.Cauzele endometritei sunt inca necunoscute si sintomele sunt dificil de suportat: cicluri mestruale dureroase si abundente; dureri in timpul actului sexual; infertilitate inexplicabila ; dureri pelviene cronice; oboseala; tulburari gastro-intestinale.Un simplu examen ginecologic poate detecta
endometrita. Dar sunt necesare si examene complementare , ca ecografia.Tratamentul hormonal consta in blocarea functionarii ovarului(este intrerupt ciclul mestrual).Acesta menopauza artificiala stopeaza evolutia endometritei.Medicamentele indicate de ginecolog se prezinta sub forma de progestativa.Au efecte secundare, ca bufeurile de caldura.Atentie! In timpul tratamentului pacienta nu poate ramane insarcinata pentru ca este intrerupta functionarea ovarelor.Este posibil ca durerile sa reapara chiar dupa terminarea tratamentului hormonal."
Deci, nu stiu cat de ajuta acest articol,dar cum ai zis ca ti-a oprit menstra.........poate e din cauza asta.

"Dragostea este un lucru simplu si profund. Este un fapt de viata, nu o iluzie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Fetelor, in ritmul asta ne indreptam cam repejor spre nr.100!

Danangie, trebuie sa te corectez, sa nu te superi pe mine. Ce ai scris acolo e endometrioza si asta e intr-adevar una din metodele de tratament.

Mihaipopescu, sper ca nu ai asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna Fetele,
Iata-ma si pe mine din nou pe forum mai optimista eu cand cad in butoi ma duc pana la fund si ma ascund.
Astazi ma simt bine si sper sa dureze deasemenea va urez acelasi lucru.
Fiind o viitoare mamica cu endometrioza sper ca sarcina sa mearga bine.
Dupa injectia cu estradiol+progesteron totul s-a ridicat la normal adica ; progesterog 22 ,estradiol 247 Beta HSG a ajuns la 2200

ma injectez la doua zile in vena pentru a controla acesti trei hormoni destui de importanti pentru fetus.
La mine cauza pirderii de sarcina s-a adeverit a fi lipsa de progesteron si estradiol.
Dar se pare ca aceaste disfuncite endocrinologica este din cauza endometrului.
Fetele mele dragi daca ajung pana la capat cu aceasta sarcina sunt chiar un bun exemplu pentru voi toate care aveti aceiasi problema.
Marti dupa amiaza merg la prima ecografie sa vedem daca bebe s-a prins in uter.
Va pupic dulce pe toate si va multumesc pentru sustinerea morala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna fetelor,
Soryy ca nu am mai intrat, dar de joi seara am plecat intr-un concediu scurt la mare si m-am intors aseara. Sper ca sunteti toate bine si ca o sa fim gravidute la sfarsitul capitolului asta.
Eu am avut parte de un concediu reusit, ma simt mai bine, sotul meu a fost cat se poate de romantic, si speram ca luna asta sa nu vina cm. Dar SURPRIZA............................................. a venit aseara cand eram in drum spre casa.
Haideti sa va intreb ceva: poti ramane graviduta daca faci plostioare chiar daca ti-a venit cm? Noi am facut-o si nu mi-am dat seama ca imi venise. Nici o durere de burtica, nimic. Este straniu ca zilele astea cam tot ce mancam imi venea inapoi, nu stiu ce sa mai cred.
Va pupicesc acum si vorbim mai tarziu ca am multa treaba de facut.
A, Si ca sa nau uit NU VA MAI APROPIATI DE BUTOIUL ALA CA IL DINAMITEZ EU CURAND.

Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata "sunt prea fericit".

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Scumpele mele am venit de la mare unde am stat 2 sapt...a fost super..am pus pozele la cafeluta : "concediu mare 2005"...sa stiti ca am luat 8 kg pina acum...si sunt grasa si frumoasa!Bianca este bine..a fost foarte cuminte la mare..sper sa ma duc la T miecuri sa vad ca este ok, ca joi plec la munte 1 sapt. si vreau sa plec linistita...azi sun sa ma programez la a 2-a eco morfologica la Iosup cam pe 5 sept. cred..in rest toate bune si frumoase..felicitari noilor gravidute si zile fertile aspirantelor...va pup dulce!

Cafeluta draguta
Bianca17+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Neata dragele mele si o saptamana plina de impliniri.
Miro, te rog eu frumos, lasa azilul ala ca nu-i de tine. Cioc. Cioc. Vezi ca daca e pe asa venim toate si nu stiu zau unde ajungem. Hai zambeste fata frumoasa. Astept un semn azi, si daca nu maine iar vin in vizita. Pana scoti capul de acolo.

Cata, ce repede trece timpul. Cand am citit in dreptul Biencutei 17+ m-a strans in spate. Iti doresc multa sanatate si tot ce e mai bun si mai frumos pe lume. Vazut poze si facut un asa doooor de mare.

Catty, nu ma nici cea mai mica idee.

Mishu, ce bine ca ai adus sacosa aia. Vezi ca Miro are nevoie de o portie dubla. Daca nici asa nu-si revine aplicam planul B- bataita.

Ionica, multa sanatate si tie. Ai grija de tine si de puiut.


Eu in ziua 8 a CM si de tratament. Mai fetelor mi se usuca piele ceva de groaza. Eu care am un ten destul de gras, acu ma cojesc de zici ca ma dezintegrez. Si am mai facut si doua pete de pecingine pe fata. Sa fie de la PREMARIN?

Multi pupici



Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetele!
Va pup si va multumesc ca m-ati facut sa ma simt imbratisata.
Mishu, esti super! Iti doresc sa ai parte de mult bine pentru sufletul tau bun.
Mirona, nu te impacienta ca ai fost la multi doctori cred ca toate "suferim" de acelasi sindrom. Citeam ce ai scris si parca citeam de mine. Eu zic sa te linistesti putin si sa alegi varianta cu care te simti cel mai impacata.
Danutza, cand ai nevoie, menogonul te asteapta, cred ca il dau si sub 300 numai sa imi iau ceva banuti inapoi ca am nevoie cu cat am cheltuit in ultimele luni. Vezi si tu ...
Va pup pe toate cele care mi-ati scris, care ati fost langa mine si v-ati rugat pentru mine.

Mi-a ajutat Dumnezeu si am reusit sa ma spovedesc vineri sa stiti ca sunt alt om. Sunt impacata cu ceea ce s-a intamplat si cu decizia pe care am luat-o, anume aceea de a pune in cui doctorii, tratamentele si agitatia. Trebuie sa ne regasim unul pe altul dupa atata alergare si stress si sunt sigura ca Dumnezeu lucreaza in viata noastra. El va hotari ce si cum.
Cred ca e in regula sa te agiti si sa faci toate eforturile din lume daca te simti impacat sufleteste facand asta. Eu nu mai eram de mult timp impacata cu eforturile pe care le faceam si simteam ca sunt in van. Acum ma simt alt om si sper ca aceasta pace sa stea cu mine mereu.

Doamne ajuta!

Catalina

Mergi la inceput