Lumanarea de la botez

Lumanarea de la botez | Autor: mygirl

Link direct la acest mesaj

Am avut duminica trecuta botez. A fost foarte frumos, nasii au cumparat o gramada de cadouri pentru finuta lor. Au adus si o lumanare superba, dar un pic cam...voluminoasa. Cred ca se poate vedea in pozele de mai jos. Ce pot face cu lumanarea? Ca am inteles ca e pacat sa o aruncam, iar de tinut in casa...nu prea avem loc si se mai si umple de praf.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanarules/album?.dir=d5f8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/oanarules/my_photos

Oana,de Alexandra-Elena (18 mai 2005)
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Daca nu vrei sa o pastrezi poti sa o duci la o biserica.
Sa va fie sanatoasa fetita

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sa va traiasca micuta crestina! Este o scumpa
Lumanarea de la botez... la fel ca si o bucata din cele de la nunta se pastreaza... Numai lumanarea... Eu am avut flori pe lumanare... normal ca nu am pastrat si florile... asa ofilite... se umpleau si de praf... si oricum se distrugeau la un moment dat.
Am inteles de la sotia preotului ca in cazul in care bb e bolnav este bine sa aprinzi lumanarea respectiva...
La fel stiam si de lumarea cu care iei lumina la Paste.


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Tare frumoasa lumnanarea...si copila la fel...sa va traiasca si sa fie sanatoasa...noi o pastram, fara ornamente evident, bine impachetata.

mami de vladut(15 nov.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda spune:

Eu sti ca trebuie arsa pana cand copilul implineste un an. Cand vrei . Si cand e copilul bolnav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

foarte frumoasa lumanarea!
eu am scos podoabele, a ramas doar partea de ceara. si eu stiam ca e bine sa o pastrezi... cu ceara de la ea am lipit motul pe banutul de argind cand i l-am taiat. acum zace prin dulap prin balcon... cica ar fi bine ca sa se duca cu ea(o bucata) de paste la biserica dupa ce se insoara... prima data...
ma rog, treaba lui andrei ce-o sa vrea a faca cu ea, eu i-am pastrat-o.

Cristina 23+ si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Sa va traiasca micutza crestina !

Intr-adevar, o lumanare foarte frumoasa a avut pustoaica.

Si eu i-am pastrat Oanei lumanarea de la botez. Nu-mi vine nici sa o stric, am asezat-o intr-o vaza mai mare si am grija sa nu se prafuiasca.
Dar nu este asa de voluminoasa ca a fetitei tale.

Daniela (13+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Lumanarea de la botez se pastreaza,pana la un anisor cand vin nasii sa vina sa ii taie motul.Se aprinde atunci cand parul taiat se pune intre doi banuti,apoi din cate stiu eu si asta stiu sigur,se duce la biserica si se da unui preot la topit in biserica.Aduce noroc.Puneti lumanarea intr-o folie de aluminiu si o puneti in balcon undeva sub un dulap la racoare.E pacat sa o dati,iar daca nu peteti sa o tineti in casa o duceti mai repede la topit la oa o biserica.Andreea.Asa am facut si eu cu lumanarea fetitei mele care de curand a implinit un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oticdrag2004 spune:

Sa va traiasca !!! ornamentul lumanarii noastre fiind niste trandafiri superbi i-am asezat frumos intr-o vaza iar lumanarea o tinem pentru a o arde la implinirea unui anisor ce ramane o vom da la o manastire
asa am facut si cu lumanarile de cununie le-am dat la o manastire
SANATATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Hmmm... si noi pastrasem luminarile de la nunta si cea de la botez. Dar... am plecat din tara, asa ca i le-am dat mamei, sa faca ce vrea cu ele, ca numai de ele nu cred ca mai are loc prin casa...
Asta e, nu stim niciodata pe unde ne arunca corabia vietii!

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

eu o tin in sufragerie in dulap,e mult mai micutza da la fel de dragutza!poate totusi ii gasesti si la a ta un loc in spate la un dulap,sau daca o mai scurtezi putzin cat sa itzi incapa pe undeva are ceva?!

Mergi la inceput