Incompatibilitati ale grupelor sanguine

Incompatibilitati ale grupelor sanguine | Autor: toanca

Link direct la acest mesaj

Am o nelamurire si poate ma ajuta cineva.
Eu am grupa sanguina A2, iar sotul B3.
Cica ar fi un pic incompatibile si, ca atare, am avut trimitere la institutul de hematologie pentru niste teste.
Am fost azi, dar rezultatul e gata abia vineri.
Pe trimitere, doctorita scria: "rog dozare anticorpi B".
Are cineva vreo idee?
In ce ar consta?
Medicamente, injectii?
S-a confruntat cineva cu aceasta situatie?
Toanca si 14+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Si eu am la fel...o sa-l intreb pe T sapt. viitoare cind ajung la eco, dar chiar daca este o incompatibilitate se face dozare de anticorpi, nu? Cine stie mai multe sa ne zica si noua!

Cafeluta draguta
Simburica mititica13+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Pai din cate am inteles doctorita mi-a spus sa stau linistita ca se fac aceste dozari si o sa fie totul ok.
Dar eram curioasa in ce anume consta.....
Poate stie cineva mai multe.
Si tu cu sotul sunteti in aceeasi situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Eu am grupa 0 si sotul AB4 si eu stiam ca aceasta compatibilitate apaare numai cand mama are grupa 0..deci nu la celeleate grupe.Cand am fost ultima data la control am intrebat medicul ce este cu incopatibilitatea de grupa si mi-a zis ca nu trebuie sa fac nici o analiza ..ca bebe nu este afectat in nici un fel ..ca eventual la nastere va face un icter si va trebui sa stau mai mult cu el in spital(in plus cu 2-3 zile)....cam asta mi-a explicat dr. la care merg eu..si eu sunt curioasa care este parerea altor medici despre asta.

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Pe biletul meu de tirmitere asa scrie:
" incompatibilitate grupe sanguina A/B, rog dozare anticorpi B".
Asta a fost si motivul pentru care azi am fost la institutul de hematologie sa-mi ia sange.
Banuiesc ca o stii doctoritza mea ce face ca doar nu ma trimite de nebuna sa-mi ia sange, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Toanca eu am A2 si sotul B3...ca si tine...sapt. viitoare ajung la Tutunaru doctorul meu si il intreb..mi se pare totusi ca dozarile de anticorpi se fac in luni mari de sarcina, dar pina nu discut cu el habar nu am!

Cafeluta draguta
Simburica mititica13+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Nu stiu cand se fac dozarile si nici nu stiu in ce constau.
Eu am fost ultima oara la control pe 14 iulie (cand aveam abia 14 saptamani) si atunci mi-a dat si trimiterea.
Vad vineri cand imi iau rezultatul la analize......
Da sunt sigura ca orice ar fi, totul se rezolva......mai ales ca am vazut-o pe doctorita ca era f. calma.
Ne tinem la curent, ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Cititi si alt topic despre dozarea anticorpilor aici:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=36885

Daniela (10+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Din cate inteleg nu e un tratament?
Eram intr-o ceata total, da parca acum sunt si mai rau in ceata.
Nu mai inteleg...
Toanca si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Chestia cu incompatibilitatea sangvina e serioasa.Eu am o matusa care avea chestia asta cu sotul si i s-a recomandat sa nu faca copii.A facut 3 .Toti sunt cu retard mintal.Sunt sigura ca nu e vorba de asta la voi dar mai bine faceti analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Nu pune si tu paie pe foc ca si asa abia astept ziua de vineri sa vad rezultatul la analize.
La mine doctorita stia de grupele de sange inainte de a ramane insarcinata si nu mi-a zis de vreo interdictie.
Eu am fost una din cele inainte de sarcina mi-am facut toate analizele posibile si imposibile (mai catolica decat papa).
N-o fi dracu' chiar atat de negru

Mergi la inceput