Incompatibilitati ale grupelor sanguine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mama are A2 si tata B3.
am iesit 2 fete frumoase si sanatoase.
si nu si-a facut nici un dozaj.
Cine stie daca stia cineva de asa ceva acum 25 ani?
eu am AB4 si sotul 0, am intrebat dr. dar a zis ca e ok si ca nu sunt probleme.Numai daca aveam RH negativ.

poze
gio si bb 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am 0 si sotul are A. N-a fost nici o incompatibilitate.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Si eu am facut analizele astea - iti ia un pic de singe si in citeva zile ai rezultatul. Am facut in luna a 3-a si in luna a 8-a. Eu sint 0+, sotul A+, si din fericire au iesit negative de fiecare data.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

In privinta RH-uli stam amandoi bine, in sensul ca amandoi avem pozitiv.
Deci aici n-ar fi o problema.
Da poate nu e nici o problema nici cea cu grupele A2/B3
Eu sunt optimista! (desi nu-mi sta in caracter)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Fetele, cred ca ne facem probleme degeaba. Rh-ul e o problema serioasa! Si eu sunt fiica din paritzi A2 si B3! Si parintii mamei erau tot A si B si au avut 3 copii OK. Si ce e mai ingrijorator e ca eu sunt 0! NU va pot spuna cat am studiat pana sa ma lamuresc ca e posibil. Eu una am nimerit bine, barbatul meu e tot 0!

Nu va panicatzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Eu am B III rh negativ ,sotul A II ,Rh pozitiv,baietelul are AB IV,Rh negativ.Nu am stiut ca si grupele ar fi o pb dr nu mi-a spus niciodata nimic,am facut dozari pt Rh pe tot parcursul sarcinii,dar de grupe nu am stiut nimic(mai bine,ca m-am stresat destul cu Rh).
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corni spune:

Toanca,am vazut mesajul tau despre incompatibilitatea grupei de sange si asi vrea sa-ti explic cate ceva din propia-mi experienta.
Sunt mamica de luna mai 2005.
Eu am grupa AB4 si Rh-negativ, sotul meu are grupa A2 si Rh pozitiv.Daca ambii aveam acelasi Rh nu era nici o problema chiar daca grupele de sange sunt diferite dar pentru ca eu am avut Rh diferit de al sotului am facut pe toata perioada sarcinii din 2 in 2 luni dozarile si nu a intervenit nimic pe parcursul sarcinii. Daca apareau probleme trebuia sa fac un tratament am inteles eu.
Copilul meu s-a nascut cu grupa B3 si Rh pozitiv, deci ca al sotului, in cazul acesta a trebuit sa fac un vaccin in primele 48 de ore de la nastere pentru a proteja urmatoarea sarcina dar daca copilul se nastea cu Rh ca al meu(al mamei) nu mai era nevoie de acel vaccin.Daca nu-l faci in primele 48 de ore de la nastere degeaba il mai faci ulterior. Eu l-am facut pe muchie de cutit,in perioada aceea lipsea din farmacii,de abia l-am gasit.
Nu l-am cumparat din timp pentru ca putea foarte bine copilul sa aiba Rh ca al meu si sa nu fie nevoie de vaccin, este si foarte scump 350 lei noi , in spital nu-l aveau si uite asa am riscat sa nu pot avea al doilea copil sau sa aiba probleme.Totul s-a terminat cu bine,important este sa te interesezi din timp asa cum faci tu.Bafta.

corni si bebe(Timeea)11 May 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Multam de raspuns.
Acum astept sa vina ziua de vineri cand primesc rezultatul la analize si o sa vad ce-mi zice doctorita.
Numai ca timpul trece destul de greu.....pana vineri.
Sper sa fie totul ok.
DE FAPT, TREBUIE SA FIE OK.
Toanca si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

neata fetele!
ramasesem datoare la voi cu un raspuns.
Azi fiind vineri am fost de mi-am luat rezultatele la analize si TOTUL ESTE OK, in sensul ca anticorpi B (cei ai sotului) sunt absenti.
Deci, nu am de facut nici un tratament, ci doar cand o sa aiba bebe 7 luni trebuie sa repet aceasta analiza - pentru linistea mea.
Abia asteptam ziua de azi.
Mai am joi de facut triplutestul si cred ca astea au cam fost analizele.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Hai sa iti spun cum a fost la mine. Eu am OI cu rh negativ si sotul AII cu rh pozitiv. Deci incompatibilitate si de grup sanguin si de rh. Am facut pe tot parcursul sarcinii dozarea de anticorpi D si anticorpi A. Au iesit absenti deci OK. Bebe Mihnea are grupa AII(a tatalui) si rh-ul negativ(al meu) deci la 7 ore dupa nastere eu am facut vaccinul ptr a fi bine la a doua nastere. Mihnea a avut doar un icter mai prelungit de 2 sapt dar nu am stat in spital. Am nascut sambata si luni la 11 eram acasa si am nascut prin cezariana. Deci nu este nici op probleme daca faci dozarile din 2 in doua luin la inceputul sarciii si lunar dupa 7 luni si esti monitorizata atent de dr tau.
Bafta si sarcina usoara!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput