Incompatibilitati ale grupelor sanguine

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Eu am ABIV si sotul A2. Mi s-a spus ca probabil; copilasul o sa aiba icter daca ii mosteneste grupa tatalui, dar ca nu e grav.

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Monica Elena, te rog lamureste-ma si pe mine. Eu am grupa OI si RH pozitiv, iar sotul meu AII si RH necunoscut. Medicul meu nu a mentionat nimic despre nici o incompatibilitate; mai mult chiar, a mentionat ca nu este important ce RH are sotul.

Va rog, ce stiti, este cazul sa ma alarmez? Din ce luna se fac dozari de anticorpi in caz de incompatibiltate?

Multumesc,
ADriana 5+

Bebe strumf
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Adriana micacum adica sotul are ar RH necunoscut?
Nu si-a facut analizele?
Nu e cazul sa te ingrijorezi, dar pararea mea este sa-i ceri sfatul doctorului tau ca sa fii mai linistita
Toanca 15 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Da, toanca, nu stim care este RH sotului, ca nu a avut nevoie de aceasta informatie pana acum si nu s-a testat. Cand am fost la medic, m-a intrebat ce grupa are sotul si cand am spus AII el a zis ca este ok asa, ca nu este cazul sa mai vedem ce RH are.

Pe mine m-a pus pe jar mesajul Monicai-Elena, care practic este in aceeasi situatie cu mine; singura diferenta este ca eu am RH pozitiv iar ea negativ. La urmatoarea vizita la medic (peste 3 saptamani), cu siguranta mai intreb inca o data, ca si fiu sigura ca am inteles corect. Nu este prea tarziu, nu-i asa?

ADriana 5+

Bebe strumf
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Adriana mica, nu e tarziu peste 3 saptamani...
Pe mine m-a trimis cand avem 14 saptamani...
Deci, stai linistita si nu te ingrijora prea tare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Adriana mica, la mamica este f. important RH-ul, daca este negativ atunci se face compatibilitatea cu grupa si RH-ul sotului. Avand RH pozitiv tu esti ok, stai linistita!!

Irina si bebe 37 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eu am O, sotul AB.
Am facut analiza asta lunar (Determinare anticorpi A si B) cat am fost gravida. Tot timupul iesea titru absent, dar o faceam lunar pentru ca se poate schimba situatia pe parcursul sarcinii.
Nu stiu care sunt efectele incompatibilitatii, atunci cand devin prezenti anticorpii, ca nu a fost cazul sa ma interesez.
"Rog dozare anticorpi B" este analiza in sine, care se face pt. determinarea anticorpilor... nu e vorba de nici un tratament. Se ia sange si se face analiza.

Eu am Rh pozitiv, sotul Rh negativ.
Nu este nici o problema.
Invers sunt ceva probleme... ea Rh negativ, sotul Rh pozitiv. Pentru ca Rh pozitiv contine ceva in plus fata de Rh negativ. Iar daca bb mosteneste Rh tatalui (in cazul asta cel pozitiv) apare in organismul mamei ceva in plus si organismul reactioneaza, dorind sa elimine cumva ce e in plus. La prima sarcina nu e nici o problema. Am inteles ca dupa ce se naste bb se face nu stiu ce injectie ca nici la urmatoarea sarcina sa nu fie probleme.


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Adriana OI cu AII este incompatibilitate de grup sanguin si trebuie sa faci anticorpii A sa vezi dac apar pe parcursul sarcinii.Eu am spus cum a fost la noi si ca m-a vaccinat dupa nastere tocmai din cauza ca bebe a avut grupa tatalui AII ptr ca rh-ul este negativ ca al meu. Eu zic sa mai intrebi medicul dar nu iti face probleme. Sa isi faca si sotul tau rh-ul se i-a din deget si aflati si rh-ul lui desi este f f important rh-ul tau si tu il ai pozitiv deci este ok.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Fetelor nu este cazul sa va speriati.
Indiferent de incompatibilitate dupa nastere din cate stiu eu se fac unele injectii cu imunoglobuline care permit sa aveti in continuare bebei fara probleme.
Ce se intampla: la fel ca la RH si la grup daca bebelus mosteneste grupa lui tati care este diferita de a voastra, organismul vostru fabrica anticorpi impotriva unui lucru pe care el il vede strain, acea grupa de sange mostenita de la tati.
Important este doar monitorizarea in timpul sarcinii - daca exista anticorpi din grupa lui tati si efectuarea injectiilor cu imunoglobuline va permit sa aveti si urmatorii copii fara probleme.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa, in orice caz este un lucru de supravegheat ca multe altele intr-o sarcina, dar nu pune probleme daca se monitorizeza corect.
Multa sanatate!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Pe sotul meu nu l-a intrebat nimeni de grupa de sange. Si nici de RH.

Ancuta 10+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput