Oligospermie(3) - putini da' buni

Oligospermie(3) - putini da' buni | Autor: Natasha71

Link direct la acest mesaj

Am deschis un nou capitol

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Natasha, sa fie intr-un ceas bun si sa-auzim mai mult de bine!
Si-acum, apropo de algoritmul de dimineata. La mine ziua 3 nu se aplica, pt ca e inca armata pe front, chiar daca nu cu toate efectivele si studiile, de ultima ora si nu prea, au aratat ca sexul in perioada invaziei duce la aparitia anticorpilor antispermatici. In spermograma dr Matei, sotul poseda d-astia insa deocamdata nu stiu in ca valoare. O sa-l intep saptamana viitoare si o aflu si p-asta.
Eu m-am intepat si am valoarea 13, in situatia in care normal e sub 60.Deci eu prefer cu 2-1 zile inainte de ciclu si se aplica si ecuatia cu pana in 10 zile...
Ziua 16 o bifez si pe interes, deoarece la o ovulatie posibila si-n ziua 14, daca ovulul poate trai si 48 de ore, e o sansa in plus, n-am nimc de pierdut, vorba mea!
Iar ziua 22 e placerea voastra, ziua voastra de miere, frumos va sade porumbeilor!
Cecilia, e cam verde situatia la voi, caci sunteti intr-o faza foarte avansata a problemei..... Iar partea si mai proasta e ca FIV+ICSI inseamna tot medicamente, pt noi, amaratele sortii, si tot cu dute-vino.....Eu iti inteleg durerea si daca as putea as lua o parte din ea pe umerii mei, ca imi dau seama cat de greu apasa.
Nu te incearca Dumnezeu mai mult decat poti duce, ma gandesc, asa ca nu ceda, ca nu stii ce va fi maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deca spune:

Multumesc pentru incurajari, fete dragi!
Ia ziceti, Tribulus de care scrieti e acelasi cu Tribestan? Se gaseste la noi? Ca eu citisem pe site-ul dr. T ca prin bulgaria se gaseste,la noi nu. Luminati-ma, daca ati gasit ziceti-mi si mie pe unde.
Va pup!
Carmen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Deca, Tribestan se gaseste intr-adevar in Bulgaria; in RO gasesti Tribulus Terrestris, adica planta pe care Tribestanul o contine!Se gaseste in farmaciile naturiste, eu am dat cam 180000 lei pe 40 capsule (180 mg).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Deca, cum spui tu, acelasi lucru. Se gaseste si la bulgari si la romani, ca suntem toti europeni, chiar daca nu aratam.
Intra pe NET si bate unul din aceste cuvinte magice, nu vei regreta!
Potent power, cum mai zisa-i si zilele trecute, contine si el planta asta (deci poti cauta pe NET si cuvantul asta!). Costa tot pe-acolo, vezi ca ma repet, citeste din urma....
La noi tribestanul asta se gaseste pe la farmaciile cu plante, n-am incercat, dar asa umbla zvonul in targ.
Ia-o incet, ca te luminezi repede pe tema asta, e super simplu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Salutari si de la Moldova.
Doamne dar mult ati mai palavragit. Si eu am luat absent nemotivat.
Pusese cineva intrebarea daca spermograma si spermocultura se poate face in acelasi timp: DA. Sotul meu a facut-o.
TRIBESTAN-ul se gaseste doar in Bulgaria dar contine TRIBULUS TERRESTRIS care s gaseste si in Romania. Numai ca in concentratii diferite. Acum eu chiar sunt intr-o mare incurcatura: I-am luat sotului TRIBULUS produs de lab Medica (concentratie 180mg) si i le administrez 4/zi - 2 dim si 2 seara.
TRIBESTAN-ul bulgaresc are o concentratie de tribulus de 250 mg si se administreaza 3/zi (dupa calculele mele = 750mg/zi). Si azi descopar Weider Tribulus cu o concentratie de 650 mg iar pe indicatii scrie ca se administreaza 2/zi celor sub 80 kg (cazul sotului meu). Problema mea e ca se termina pastilutele pe care le-am luat (lab Medica) si nu stiu de care sa iau in continuare (avantajul la pret este pt cele de la Weider).

Imi dati un sfat? Credeti ca ar strica sa le iau pe cele de la weider care au concentratia mai mare? Daca da sa ii dau numai 1 capsula pe zi?

Multam fain


Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Oanamultumesc frumos esti o draguta.Eu am trecut deja de fazele astea.Acum sunt linistita si relaxata ca vom face FIV in oct. si sper din suflet sa reusim din prima.Stiu ca si aici se iau multe med. si injectii pe deasupra dar macar stii sigur ca ai puiuti in burtica,chiar daca nu in toate cazurile raman acolo pana la 9 luni,ci se pot pierde chiar toti imediat.E totusi o sansa mult mai reala decat celelalte.Va pup pe toti si sa va ajute Domnul sa deveniti toti parinti cat mai curand.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Cecilia, sa iti ajute Dumnezeu sa reusesti din prima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Oana voi ati observat o imbunatatire a spermogramei dupa Livercyn? Observ ca Moisa prefera Livercyn-ul Tribestan-ului si, din cate am citit, Livercyn-ul ar avea o arie mai larga de actiune,adica el creste sinteza de FSH, LH pe cand Tribestan-ul creste nivelul de testosteron prin cresterea cantitatii de hormon luteinizant ( LH), deci cam acelasi lucru. La sot, Livercyn-ul a imbunatatit intr-adevar nr. si mobilitatea.
Carmen sper sa aiba un efect pozitiv si la sotul tau medicamentele prescrise de Moisa.

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Sincer, OANA nu prea cred in teoria asta cu formarea ac.antispermatici daca faci sex la ciclu (de fapt in afara de Moisa, n-am mai auzit de la vreun dr. chestia asta). De 'gresit' n-am gresit de multe ori...Oricum eu voiam de mult sa fac anticorpii... n-am apucat, dar cat de curand voi face si analiza asta ca sa ingros dosarul meu de analize si paraanalize... Spune-mi te rog, unde ai facut anticorpii? La medicover?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deca spune:

Multumesc fetelor pentru lamuririle cu Tribulus!O sa intreb si pe la noi.
Thea imi pare bine ca s-a imbunatatit spermograma, noi nu am facut-o inca, urmeaza in august sa o facem si tot atunci sa decidem ce vom face in continuare. Succes!
Si... Weekend placut tuturor!

Carmen

Mergi la inceput