Oligospermie(3) - putini da' buni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Multumesc mult Princess si asemenea. Multa bafta.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

stiu despre ce vorbiti.Si pe mine Moisa ma intreba proape de fiecare data daca fac amor la CM. Desi raspunsul era negativ de fiecare data, ea ma intreba mereu. parca era un lait-motiv. In fine, ceea ce vreau sa va marturisesc este faptul ca spermograma sotului meu s-a imbunatatit considerabil abia dupa ce am scapat amandoi de Ureaplasma. Cel putin, dupa o luna de tratament, anticorpii antiseprmatici au disparut in totalitate.
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Ceciserban, Doamne ajuta! Din pacate, abia dupa linia de sosire aflam cat de aproape am fost de ea, si atat de grele ni se par ultimele sute de metrii...
Thea M, l-a noi se aplica mai bine Livercynul, pt ca testosteronul sotului este peste limita maxima. Cand testosteronul a fost minim, am apelat la potent power, iar acum la livercyn, care nu este un medicament, ci un supliment alimentar, din plante (suna tare bine la urechiusele mele). Iar Livercynul (dupa cum suna in engleza) apara ficatul, ceea ce nu este de ici-colo.
Natasha, la Medicover, precum ai banuit. Eu m-am testat in privinta anticorpilor pt a stii daca e nevoie de inseminare sau nu, si pt ca in spermograma dr Matei aparuse un + in dreptul acestor anticorpi, dar nu stiam si valoarea. O analiza costa 45RON/2 costa 90RON si se procedeaza ca la analizele hormonale, fara cafea, fara tutun....
Dar daca tu alegi inseminarea, nu cred ca mai conteaza.... Sau n-oi fi retinut bine ca alegi inseminarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

De la atata distractie, m-am anagramat de tot... si mai si uit.
Thea M, uitai, sa-ti spun ca nu pot garanta imbunatatirea spermogramei, pt ca nu am mai testat-o. Offfff-ul meu de 4 luni e prolactina, caci la capitolul Gigei am ajuns sa cred ca daca scapam de infectii si de adenom, deci curatam cauzele, ma multutesc si cu unul, DAR SANATOS SA FIE!!!
Iar ureaplasma am testat-o si e negativa, ca tare mi-as fi dorit sa dau si eu vina pe ea. Asta se rezolva atat de usor, ca nu ma speria ea pe mine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Intrebare, poate stupida. Sotul meu a facut si spermocultura si nu a iesit nimic, nici o infectie. Este cazul sa-mi pun intrebari legate de ureaplasma si altele?


Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Iepurila, ia-o mai putin iepureste, pana te lamuresti putin, si-apoi tustiii la mamicute.
Vad ca ai ciulit urechiusele la noi si te-am bagat intr-o ceata....
Spermocultura arata infectii la barbatel. Aici ai nota 10 cu coronita.
Ureaplsma, dr T zice ca n-ar fi grava nici in sarcina, dar face totusi parte din lista de analize pe care fiecare trebuie sa o bifeze (daca se respecta sau daca respecta moda) la Cantacuzino: toxoplasmoza, listeria, mycoplasma, citomegalovirusul, chlamidia (asta e mai rea!!!)......
Anticorpii antispermatici au si ei povestea lor, pe care ma gandesc ca-i priceput-o, ca de nu, de luni reluam subiectul.....
Acum ramane la aprecierea ta sau a medicului in ce ordine le bifezi sau daca le bifezi. Mie mi-a luat cam un an, dar am bifat tot, tot, tot.. Sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Da, OANA, ai inteles bine, am ales inseminarea (dar eu ma 'amenint' de mult cu inseminarea de parca ar fi o vrajitoare rea...) Chestia e ca azi vreau inseminare, maine nu mai stiu ce vreau ... sunt foarte nehotarata in opinii, ca sa nu spun labila uneori... probabil sper intr-o minune care sa-mi schimbe viata...


Dar anticorpii vreau sa-i fac din pura curiozitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Iepurila, lista de la Cantacuzino e pt fete, nu pt baietei, ca nu fusei prea coerenta .
Adica din moment ce mie ureaplasma mi-a iesit negativa, iar tipa asta umbla libera de la fetite la baieti, si invers, nu l-am mai dus si pe masculul meu la Cantacuzino. Toxo, listeria.... e exclusiv pt fetitele care vor sa se joace cu copilasii lor.
Natasha, pai bine ma, fetita, dar stii tu cine a fost Samanta in viata mea?? IO, ma, fetita, ca nenea ala uratul (), zice ca-ti vrea binele si una/doua binele tau devine al lui. Si-am priceput asta din atatea suturi in popou de la nenea uratu'... Ca, de, am meserie grea si vad multe cu ochisorii mei....
Eu acum ma mai caut cu rabdarica de cauze, ceea ce-ar trebui sa faca si medicii, inainte de a ne da verdicte (vezi subiectul laparoscopie de pe forumul/site-ul lu' dr T), si daca am dovezi concrete ca naturel n-am nici o sansa (test TPC clar negativ de-ar fi din cauza glerei suuuuuper acide, anticorpii astia daca ar fi in nr masiv si n-as putea scapa de ei de una singura intr-un timp omeneste acceptabil etc etc ), atunci trec si la capitolul inseminari.
Deocamdata, sunt la nivelul NATUREL, ca analizele-mi arata ca nu e cazul de altceva. Deocamdata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

Doresc tuturor un week-end plin de realizari.Am luat medicatia lui Endo si voi incepe de luni tratamentul.Necazul este ca trebuie sa agaž palinca-n cui,unde vor fi oare zilele in care eram in starea mea normala,bahica?Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Titelu, mersi pt urari , saptamana asta am semanat, peste 2 saptamani vom culege... In alta ordine de idei, tu cred ca m-ai depasit in nr. de dr. frecventati, 'endo', 'uro', dr.straini... nu te incurci in atatea tramente?
La mine, foarte curios lucru, medicii dupa ce ma consulta si vad dosarul de analize... nimic... nici un tratament... sunt invidioasa pe voi!
OANA, ca ziceai de verdicte, mama draga, ca m-a lovit acum mania persecutiei, de ce nu mi-au recomandat si mie laparoscopie sau altceva... Sunt chiar asa de insignifianta? Offf, ce suparata sunt... trebuie sa-mi pun eu creierasul de blonda la contributie si sa ma gandesc 'oare ce analize si investigatii sa mai fac?'. Toate analizele le-am facut de capul meu... La homeopat m-am dus singura-singurica... Acu' am primit sugestia sa fac inseminare. O sa fac, oricum ma simt onorata ca mi se recomanda ceva, totusi!
Si acum despre TPC: la unul dintre medicii la care am mers mi-a iesit negativ, atunci a fost prima data cand s-a pronuntat cuvantul 'inseminare'... nu pun prea multa baza pe acel rezultat, in primul rand ca mi s-a prelevat mi s-a parut mie (?) prea tarziu, respectiv dupa 10 ore de la contact, si apoi... un TPC negativ poate fi si din cauza de spermatozizi ametiti... In fine, a trebuit sa sap si sa gasesc (tot eu!) acei anticorpi antisperma care ar putea sa duca la acel rezultat negativ. Deci voi face analiza din sange-eu, iar la sotul meu voi vedea la spermograma daca ies.
Pana acum am fost io Samanta in viata mea, dar iata acum stramb din nasuc... si nimic!

Mergi la inceput