Vreau sa merg in Franta;ce obiective???

Vreau sa merg in Franta;ce obiective??? | Autor: livia

Link direct la acest mesaj

Fetele vreau sa merg(cu sotul si finii nostri) 3 zile in Franta si vreu sa-mi fac un itinerariu...Ma ajutati?Ce merita vazut,unde sa innoptez(2 nopti),unde se mananca bine dar nu prea scump-stiti voi,etc....!?!

Va multumesc mult-mult!!!
cu drag

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Bun subiect! Si noi mergem un weekend in mai, 13-15, la Paris. Avem de gand sa mergem la Louvre si neaparat in turnul Eiffel. Am vazut ca e intrarea in jur de 10 euroi daca vrei sa mergi pana in varf, iar la Louvre parca 6 sau 8. Frumos ar mai fi Disneylandul, intrarea costa 40 euro pt o zi iar copiii au gratuitate, dar e in afara Parisului, la fel si Versailles-ul, unde intrarea e gratuita parca...
Asta am obtinut eu cautand pe net. Noi dormim la o prietena de-a lui CryssUk, mergem impreuna...dar cred ca daca dai o cautare cu gogu gasesti o gramada de moteluri/hoteluri si mai ieftine si mai scumpe...cum te tine buzunarul.
Iar legat de mancare...avand in vedere ca si voi tot putin stati pe acolo si mai important e sa vizitati cat mai mult...mancarea pika pe locul 2 asa ca noi ne sacrificam pe McDonalds/KFC/Pizza Hut sau ceva de genul sau chiar supermarketuri...
Cand mergeti? Distractie placuta si vreme buna!

--------------------

Andra
Nunta noastra Noi
Ziua Andreei
Intre romani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Noi mergem in mai 22-24!Exista posibilitatea sa luam biletele de intrare, la diferite obiective, de pe internet ca sa nu mai stam acolo la cozi?


puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Ia vedeti aici, fetelor:
http://www.paris.org/Musees/mmc.html
http://hotels.parishotels.com/parisrestaurants/prs_district_tour_eiffel_orsay_invalides_musee_rodin_rests_fr.html
http://www.pagesrestos.com/
http://www.hotelclub.com/SearchResults.asp?id=115&akid=9768402

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

quote:

Noi mergem in mai 22-24!Exista posibilitatea sa luam biletele de intrare, la diferite obiective, de pe internet ca sa nu mai stam acolo la cozi?


Se pot cumpara bilete la Louvru de pe net, intradevar in felul asta se evita cozile enorme de la intrare.
Martea muzeul e inchis insa miercurea si vinerea e deschis si in "nocturna " - pâna la 22h
www.louvre.fr/louvrea.htm" target="_blank">Situl oficial al Luvrului

Foarte aproape de Luvru, pe malul celalalt al Senei se afla Musée d'Orsay, merita vazut nu doar pentru arhitectura deosebita dar si pentru exponate (acolo sunt toti pictorii impresionisti). cozile la intrare pot fi foarte mari. Exista posibilitatea de a cumpara bilete online. www.musee-orsay.fr/" target="_blank">Musée d'Orsay

Versailles nu este gratuit, din pacate. Si aici se pot cumpara bilete online pentru a evita coada. www.chateauversailles.fr/" target="_blank"> Castelul de la Versailles

La Tour Eiffel nu exista posibilitatea biletului electronic, coada e deci inevitabila. www.tour-eiffel.fr/teiffel/uk/" target="_blank"> La Tour Eiffel

Daca doriti doar o vedere de sus a Parisului se poate si fara coada. Se poate urca pe cea mai inalta cladire pariziana, www.tour-montparnasse.com/jsp/presentation/chiffres.jsp" target="_blank">Turnul Montparnasse, vederea e superba

In prima duminica a lunii toate muzeele pariziene sunt gratuite. Din pacate voi nu va incadrati in perioada asta. O consolare ar fi faptul ca in ziua respectiva cozile sunt de 2 ori mai mari si e foarte multa lume in interior

Mai exista si www.grevin.com/english/index.htm" target="_blank">Musée Grevin , muzeul figurilor de ceara, se zice ca cel de la Londra e doar copia acestuia. Amuzant dar destul de scump.


Distractie placuta!


imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by doruletz

La Tour Eiffel nu exista posibilitatea biletului electronic, coada e deci inevitabila. www.tour-eiffel.fr/teiffel/uk/" target="_blank"> La Tour Eiffel


imagini
Ne prenez pas la vie au sérieux ; de toute façon, vous n'en sortirez pas vivant




Apropo de Tour Eiffel! Am stat la coada 2 ore (am fost la Paris de revelion si erau foarte multi turisti). Si statul la coada m-a desumflat intr-atat incat nu m-am putut bucura pe deplin de Turn. Apoi era cam frig, noroc ca ne-am incalzit cu o ciocolata fierbinte si era cam ceatza. Am asteptat 45 minute la coada ca sa coboram.
In aprilie cand am fost la Paris cozile erau mai mici, dar n-am mai vrut sa urc mi-a ajuns prima oara :)). Dar daca nu urcam poate-mi parea rau.

Acum depinde si ce va place mai mult. Eu una n-am intrat in muzee, pentru ca n-am stat decat 5 zile in vacanta de revelion (coada ca sa intri in Luvru era imensa) ori o zi e prea putin pentru Luvru, iar in aprilie n-am avut decat 2 zile libere, restul saptamanii am fost ocupata cu jobul. Si din aceste motive am preferat sa ne plimbam, deci am mers pe jos in nestire.
Am fost si la Disneyland. A fost super. Am ramas incantata, am stat si la parada si la artificii. Imi parea rau ca e atat de scurta ziua. Daca mergeti si cu copii - o sa le placa cu sigurantza!
De mancat am mancat ieftin si bine la Cafe Industrielle sau Cafe de l'industrie sau cam asa ceva pe langa piatza Bastiliei si in alte restaurante mici (printre care unul libanez pe langa metro Crime - sper c-am scris corect - cu mancare tare buna si acceptabila ca pretz). Scumpe sunt restaurantele pe langa obiectivele turistice, cum te indepartezi - preturile scad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

pt 2-3 zile eu zic sa mergeti cat mai mult pe jos, cu harta in mana. Noi am stat 5 si numai pe jos am mers, cate 10 ore pana cadeam de oboseala. Am fost super incantati, am vazut si muzee dar asta nu e totul. Arhitectura si atmosfera aceea sunt inimaginabile. Ce sa zic, oi fi eu mai inculta, dar dupa ce am stat x ore la coada la Luvru si am mai mers vreo 2 ore prin el de mi se inavrteau numai tablouri si statui prin fata ochilor, n-am mai retinut nimic. Versailles e superb, tot pe din afara mi-a placut mai mult, interiorul a fost aproape distrus la Revolutia din 1789. E drept ca veneam dupa Schönbrunn-ul din Viena care e de 100 ori mai frumos dar si mai "tinerel".
Mergeti si barca pe Sena, admirati Eiffel-ul noaptea, intrati un pic si pe la metrou si in rest... mergeti, mergeti muult de tot ca n-a sa va para rau. Catedrala Notre-Dame ne-a mai impresionat pe noi. 3 zile e extrem de putin, o sa va arda calcaiele sa mergeti iar cat de curand:)) Eu nu-mi doresc altceva mai mult decat sa merg din nou sa-l vad, dragul de el... eeeehhhh, Paris

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Si mie mi-a placut sa merg pe jos. Am mancat sandwishuri pe treptele Operei si ce mi-a placut foarte mult a fost parcul din Palais Royale (e pe langa rue de Rivoli vis-a-vis de intrarea in Luvru - asta daca imi aduc bine aminte...)
Calatorie frumoasa iti doresc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

quote:
ticka
Am fost si la Disneyland. A fost super. Am ramas incantata, am stat si la parada si la artificii. Imi parea rau ca e atat de scurta ziua. Daca mergeti si cu copii - o sa le placa cu sigurantza!



Si cu ce ati fost la Disneyland? Cu ce se poate ajunge? pe mine ma incanta ideea, dar vreau sa stiu cu ce pot ajunge din Paris si cat costa transportul pana acolo...

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Eu intentionez sa merg la vara (in august) in Franta. Poate imi dati si mie sugestii unde sa merg in afara de Paris. In total vreau sa stau cam 10-12 zile in Franta. In ce cartier imi recomandati sa stau in Paris si cam cat timp sa stau acolo? imi ajung 3 zile? Nu vreau sa vad totul...ca ar fi imposibil...nu vreau sa merg nici la Disneyland (am fost in Florida).
Am atatea intrebari...dar nu vreau sa va bombardez...eu iau incetisor:)
Merci mult!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by motanik

quote:
ticka
Am fost si la Disneyland. A fost super. Am ramas incantata, am stat si la parada si la artificii. Imi parea rau ca e atat de scurta ziua. Daca mergeti si cu copii - o sa le placa cu sigurantza!



Si cu ce ati fost la Disneyland? Cu ce se poate ajunge? pe mine ma incanta ideea, dar vreau sa stiu cu ce pot ajunge din Paris si cat costa transportul pana acolo...

--------------------

Andra
Albumele noastre




Am mers cu RER-ul (metroul pentru suburbii) pana la Statia MARNE LA VALLEE. (pretul nu-l mai stiu...dar e mai mult decat la metro). Si unde vezi ca se indreapta puhoiul de oameni - acolo e Disneyland. Da vezi ca au 2 parcuri Wald Disney Studios (sau Rock-and Roll) si Disneyland.

Uite www.disneylandparis.com/fr/infos_pratiques/acces_et_horaires/acces_voiture.htm" target="_blank">aici informatii despre cum ajungi la Disneyland.

Si uite site-ul cu www.disneylandparis.com/fr/introduction.htm" target="_blank">Disneyland

Mergi la inceput